Murat Bayram


Tartışma Yaratan Atama

Tartışma Yaratan Atama


Tartışma Yaratan Atama

Türk siyaseti ve sosyal medya, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan bir atamanın yankıları ile çalkalanıyor.

Cumhurbaşkanlığının onayı ile Viyana Büyükelçiliğine atanan Ozan Ceyhun ismi büyük tartışmalara sebep oluyor.

1980 Yılındaki sağ-sol olayları sürecinde bir bombalama eylemi sonucu, İstanbul’da bir yurtta Ülkücü bir öğrencinin şehit olmasından sorumlu tutuluyor Ozan Ceyhun,

Kısacası dönemin ve olayın şahitleri tarafından “Ülkücü katili” olarak sıfatlandırılıyordu.

Bu ağır bir itham ve öyle bir-iki cevapla ifade edilip geçiştirilecek bir mesele de değil.

İftira deseniz bunun sonuçları olur,

İftira değilse zaten faciadır, cinayet zanlısına devlet görevi verilmiş olur…         

Olayı tarafların beyanlarına bakarak derlersek iyi olacak gibi.

Ülkücülere göre Ozan Ceyhun, bomba ile arkadaşlarının ölümüne sebep olmuştur.

Ozan Ceyhun iddialara cevaben, “Adanalı’yım fakat bahsedilen Adana Yurdunun yerini dâhi bilmiyorum,” şeklinde, 22 Şubat 2020 tarihinde Hürriyet Gazetesinden Turan Yılmaz’a açıklamalarda bulundu.

Ceyhun söyleşinin devamında  “darbecilerin kendisini yargılamasına saygı duyamayacağı, suçsuzdum… Babamın telkinleri ile yurt dışına çıktım,” diyor.

Almanya’da, kendisinin de dâhil olduğu bir ekip tarafından hazırlandığı iddia edilen “sözde Ermeni soykırımı tasarısı” hazırlanmasını “benim işim değildi,” diyerek ret ediyor. (Kaynak: Hürriyet https://www.hurriyet.com.tr/gundem/bana-ulkucu-katili-diyen-beni-taniyana-sorsun-41453269)

Bir diğer haber kaynağında ise Ozan Ceyhun için “Ceyhun 2. Dev-Yol davasında Dev-Yol üyesi olmak ve adam öldürmek suçlarından yargılanırken Avusturya’ya kaçmıştır. 1986 Yılında Alman Yeşiller Partisine üye olmuş, 1992 yılında kendi isteği ile Türk Vatandaşlığından çıkarak Alman Parlamentosunda görev almıştır. Ozan Ceyhun Yeşiller Partisi üyesi iken sözde Ermeni Soykırımı tasarısı hazırlanmış Alman Meclisine sunulmuştur. AK Parti’ye katılmış, İzmir’den vekil aday adayı olmuş ancak aday olamamıştır. Ardından Sn. Erdoğan’a danışman olarak atanan Ceyhun, oradan da Viyana’ya Büyükelçi olarak atandı,”  deniyor. (Kaynak: veryansıntv https://veryansintv.com/avusturya-buyukelciligine-tartismali-atama-idamla-yargilanip-turk-vatandasligindan-cikmisti/)

Ozan Ceyhun hakkında 25 Şubat 2020’de Yeniçağ Gazetesinde çıkan bir habere göre Ceyhun, “Mustafa Erol’un değil Mustafa Eroğlu’nun ölümünden sorumludur. Bu sebeple yargılanmaktan kurtulmak için yurtdışına kaçmış, kendisi hakkındaki tutuklama kararı “Alman vatandaşı olduğundan ve cezanın infazının mümkün olmadığından,” kaldırılmıştır. (Kaynak: Yeniçağ Gazetesi https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ozan-ceyhun-mustafa-erol-degil-mustafa-eroglunun-katili-269599h.htm)

Elbette sorulacak çok soru var Ozan Ceyhun’a:

Madem suçunuz yoktu neden yurtdışına kaçtınız?

Partiniz olan Alman Yeşilleri “sözde Ermeni soykırımı palavrası” dosyasını hazırlayıp, kabul için Alman Meclisine sunarken siz “yer elması” mı topluyordunuz?

Almanya’da mensubu olduğunuz partinizin yediği haltlardan ve büyükelçisi olarak atandığınız ülkeyi düşürdüğü “zor durumlardan” bugün de halen memnun musunuz?

Ve nihayetinde; Avusturya’da terörist asala militanlarının katlettiği diplomatlarımız var, devlet görevlilerimiz var. Bu Ermeni çetesinin amacına hizmet eden tasarıyı hazırlayan partinin o dönem mensubu olan Ozan Ceyhun’un, Büyükelçi olarak atanması şehit diplomatlarımızın kemiklerini sizce de “sızlatmış” mıdır?