Murat Bayram


Meral Akşener’in Gemlik Ziyareti

Meral Akşener’in Gemlik Ziyareti


Meral Akşener’in Gemlik Ziyareti

İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener, ilçemizi ziyaret ettiler.

Bu tip ziyaretler özellikle seçim yokken, fol yok yumurta yokken gerçekleşiyorsa; içimde bir yerlerde tuttuğum “umut ateşini” körükler.

Yok, hemen “ne kadar da severmişsin Meral Hanım’ı,” demeyin. Bu konu kendisi ile değil, halkı düşünen ve halini merak eden birilerinin her daim var olduğunun kanıtıdır.

Ülkemiz hukuk devleti ve demokrasi ülkesi,

Her ne yapacaksak bunu sandıkla, seçim ile ve halkın yönelimlerine göre yapmalıyız,

Bunun dışına çıkmak anarşi olur, terör olur; bu mantıklı insanların yöntemi değil.

Sn. Akşener’in Gemlik ziyaretine değinmeden evvel, İYİ Parti’nin kuruluşu ve ülkemiz siyasetinde gerçekleşen değişimlere olan etkilerinden söz etmek istiyorum.

Partinin kuruluşu ve siyasette yeni bir nefes oldu İYİ Parti; kurulmasıyla birlikte de tüm dengeleri değiştirdi.

Ülkede tıkanan siyaset yollarını açmak ve çeşitlendirmek adına İYİ Parti büyük işler yaptı:

AK Parti ve MHP arasında kurulan ittifakla oluşan ittifaklar siyasetinde, karşı taraf ittifakının oluşmasına omuz verdi,

Seçmenlere çaresiz ve seçeneksiz olmadıklarını gösterdi,

İYİ Partililerin çalışmaları ve uyumluluğu sayesinde, iki yıl gibi kısa bir sürede Türkiye’nin yönetim iklimi değişti.

İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Mersin, İzmir gibi büyük şehirlerde hükümet partisi olan AK Parti kaybetti. Bu belediyelerin yönetimleri Millet İttifakına geçti (Bursa’mız ayrı. O, Millet İttifakının içerisinde ukde kaldı).

Şimdi (Mersin ve İzmir hariç) el değiştiren belediyeler milyarlarca (eski parayla katrilyonlar) liralık borçtan kurtarılmaya çalışılıyor.

İttifaklar siyasetinde gelmiş olduğumuz noktada, Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi yürümüyor gibi duruyor,

Gerçi insanlarımız ekonomik sıkıntılardan sisteme göz atamıyor ama görünen köy de kılavuz istemiyor.

İYİ Parti işte bu hususta Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin yürümediğini aksadığını, sistemin önünün açılması gerektiğini yüksek sesle söylüyor; “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geri dönmeliyiz,” diyor.

Genel izlenimle “İYİ Parti Türkiye’ye iyi geldi,” demek fazla olmayacaktır.

İYİ Parti Lideri Sn. Meral Akşener, işte bu siyasal iklim ve ekonomik şartların, Türk Milletine olan etkilerini yerinde görebilmek için şehir ziyaretleri gerçekleştiriyor. Programı dâhilinde de Gemlik’e misafir oldu.

Akşener’in Gemlik ziyareti Umurbey’den başladı. Kendisini Umurbey’de Gemlik İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz, Umurbey temsilcisi Mehmet Öğüt, Umurbeyliler ve partilileri karşıladı. Yurdumuzun üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın anıt mezarını ziyaret edilerek merhumun ruhuna Fatiha okundu. Daha sonra müzeye de bir ziyaret gerçekleştiren Akşener, ardından sokakta ve Girişimci Kadınlar Derneğinde halkımızla sohbet etti, sıkıntılarını dinledi.

Umurbey temaslarının ardından, Gemlik Ahmet Dural Meydanına gelen Akşener, Gemlikliler tarafından meydanda karşılandı.

Halkla temasından sonra milletvekilleriyle beraber esnaf ziyaretine başlayan Akşener; adım attığı her dükkânda önce “selam” verdi hemen ardından “siftah yaptınız mı?” sorusunu yöneltti. Esnafımız “hoş geldiniz” dedikten sonra kira, ham madde, vergiler, stopaj, çalışan giderleri, SGK giderlerinin yüksekliğinden, kıt kanaat geçindiklerinden, ihtiyaçlarını tam olarak gideremediklerinden dert yandılar.

Esnafın ve halkın verdiği yanıtlara baktığımda şunu gördüm ki insanlar hayat pahalılığına karşı verdiği mücadeleyi kaybetmek üzere.

Herkesin söylediği doğalgaz parası, elektrik parası, su parasını ödemekte zorlanıyor. Çok yüksek gelen faturalar vatandaşın cebini yakıyor,

Vatandaş çoluk çocuğunun boğazından kısıp faturalarını, kirasını ödemeye çalışıyor. Açlıkla, yoklukla, işsizlikle boğuşanlarsa bizim ulusal endişemiz.

Akşener esnaf ziyaretlerinde bulunurken, vatandaştan gelen “burada sizi bekliyoruz, bize bir şeyler söylemeyecek misiniz?” sözü üzerine “durun şurada konuşayım,”  dedi ve hemen oracıkta bir tabureye çıktı. Esnaftan, vatandaştan dinlediklerine değindi. Geçim sıkıntısı, işlerin azlığı, faturaların yüksekliği, işsizlik gibi vatandaşı sıkboğaz eden sorunları not aldığını; Salı günü yaptığı gurup toplantısında tüm bunlara değineceğini belirtti.

İYİ Partililer, günlük politikalara kapılmadan her zaman halkın derdini doğrudan söyleyeceğini, halkın sesi olacağını da Genel Başkanlarının sözleriyle tekrar dillendirmiş oldular (böyle olunca aklıma İYİ Partinin kuruluş zamanları ve o dönemde yaşanan sancılar, engellemeler geldi. Toplantı salonu kiralamıyorlardı, kira kontratları iptal ediliyordu, salonların elektriği kesiliyordu. Sn. Akşener masa üstünde, sokakta elinde megafonla insanlarımıza davasını anlatmaya çalışıyordu. Kıymet bilir halkımız bu samimi mücadeleye kulak tıkamadı ve gereğini yerine getirerek, İYİ Partiyi meclisimize taşıdı).

Daha sonra partisinin İçe Teşkilatına geçen Akşener, burada partililer ile bir araya geldi. İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz’a ve yönetimine çalışmaları ve emekleri için teşekkür etti. İlçe teşkilatında Başkan Yavuz tarafından Akşener’e anı plaketi, yöresel ürünler, Gemlikspor forma ve atkısı hediye edildi.

İYİ Parti Gemlik İlçe Teşkilatı, Umurbey de dahil olmak üzere büyük bir sınavdan başarı ile çıktı demek mübalağa olmayacaktır. Genel Başkanlarını Gemlikliler ile buluşturarak “arif olana” ince mesajlar gönderdiler...

Sn. Meral Akşener Bursa'da da temaslarda bulunmuştu. Orada bir esnafımıza şu soruyu yöneltti: “Seçimden sonra bu kapıdan bir siyasetçi girdi mi?”. Esnaf “ilk siz geldiniz başkanım,” dedi. Bu çok acı bir tablodur; bu gayrısız tüm siyasetçilerin (seçilmişlerin) ayıbıdır.

Kimse kusura bakmasın; vatandaşı seçimden seçime hatırlayanın saygı beklemeye hakkı var mıdır? Seçmen bu noktada değerlendirmeler yapmalıdır.