Reyhan Çorum


GEMLİK'İN İZ BIRAKAN DOKTORLARINDAN BİRİ, KADRİ IŞIK.

GEMLİK'İN İZ BIRAKAN DOKTORLARINDAN BİRİ, KADRİ IŞIK.


GEMLİK'İN İZ BIRAKAN DOKTORLARINDAN BİRİ, KADRİ IŞIK.

Sağlıkçılarımızın önemini özellikle son iki yıldır daha iyi anladık. Eskiden Gemlik'te hastanemiz bile yoktu. Ve sayıları bir hayli az olan doktorlarımız Gemlik halkına hizmet etti. Haklarını ödeyemeyiz.

Çok eski, Gemlik/ Gençali köyünden bir doktorumuzu sizlere tanıtmak istiyorum.

Kızı Gülin Işık "Anılarda Yaşarken Gemlik" grubumuzun üyesi. Yurt dışından bizi takip ediyor. Aslında keşke yüz yüze görüşme fırsatımız olsaydı ama beni kırmadı ailesi hakkında bildiklerini yazdı  ve fotoğrafları gönderdi. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Gülin hanım Avcı Ailesinin torunu, Feriha- Dr. Kadri Işık'ın kızı.

Bakalım bize neler yazmış?

Ailem (Gülin IŞIK)

Ahmet IŞIK Dedem (Babam Prof. Dr. Kadri IŞIK tarafından)

Dedem rahmetli Ahmet Işık hakkında fazla bir bilgim yok. Genç Ali köyünde “Ahmet Ağa” olarak tanınır. Son derece dürüst ve doğruluktan ayrılmayan bir kişiymiş. Hacca gittikten sonra hastalanmış ve köyüne döndükten sonra vefat etmiş diye duymuştum. Kendisini tanımadım.

Babam Prof. Dr. Kadri IŞIK

Babam rahmetli Kadri IŞIK 1922 yılında Bursa, Gençali (babam köyünü çok severdi) Köyünde dünyaya gelmiştir. Bursa Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesine kaydolma hakkını kazanmış ve tahminen 1948 yılında “Pratisyen Doktor” olarak bu eğitim kurumundan mezun olmuştur.

1949 yılında Gemlik eşrafından tacir Hüseyin Avcı’nın kızı Feriha Avcı ile evlenmiş ve bu evlilikten Gülin IŞIK (T.C. Gemlik 1950 doğumlu) ve Şule Hayal ÖZTAŞKIN (ABD, Springfield, MA 1958 doğumlu) dünyaya gelmiştir. Babamı iyi tanıyan eski Gemlikli akrabalarımız bana sevgili babacığımın mezuniyetinin ilk yılında Gemlik çarşısında bir muayenehane açtığını ve çok sayıda hastanın muayene ve tedavi olmak için buraya gelip gittiğini söyler.

Ancak babamın vizyonu okyanus ötesi bir ülkede, daha ileri seviyede bilgi ve eğitim alabileceği bir yere gitmesini öngörmekteydi. İstanbul, Sirkeci’den trenle Fransa, Lyon şehrine varır ve buradan transatlantik bir gemiyle New York ‘a varır (1952). Sevgili babacığım NYC Presbiterian Hospital (ABD), NYC Columbus University Hospital (ABD) ve NYC Mount Sina Hospital (ABD) gibi bugün bile dünyanın sayılı hastanelerden sayılan bu eğitim kurumlarındaki ER ‘da (Acil Odası) çalışmaya başlar. Ben (18 aylık) ve annem 8 ay kadar sonra A.B.D‘ye ayak basıyoruz. Manhattan, New York‘taki evimize yerleşiyoruz. 1959 gibi bir zamanda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Rektörü rahmetli Prof. Dr. Şerif Egeli, Dekan rahmetli Prof. Dr. Cihat Abaoğlu ve bir kaç kişiden daha oluşan bir ekip New York ‘a bir tıp konferansına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletlerine hareket eder. Hastane girişindeki Çalışanlar panosunda bir Türk doktorun adını görürler (Kadri IŞIK, babam). Hemen çağırıp bu gözü pek Türk ile konuşurlar ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Kardiyoloji ve Damar Hastalıkları Ana Bilim Dalının kurulmasına katılması için davet ederler. Babam bu arada A.B.D ‘de 4 yıl İç Hastalıkları ve 4.5 yıl Kalp –Damar Hastalıklarında eğitim görüp uzman doktor olmuştur.

Sevgili babacığım 1964-1992 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kardioloji ve Damar Hastalıkları Ana Bilim Dalında sırasıyla Doçent ve Prof. Dr. Ünvanlarını alır ve bu bilim yuvasında yıllar boyu çalışır. Bu arada İstiklal Caddesi (İstanbul) ve daha sonra Nişantaşı'nda (İstanbul) muayenehanesini açar. Ancak maalesef 1994 yılında İstanbul‘daki evinde vefat eder. Onun dünya görüşü, bilimsel bakış açısı, vizyonu, karakteri ve doğruluğu bana da rehber olmuştur. Işıklar içinde uyusun...

Hüseyin AVCI Dedem (Annem Feriha IŞIK tarafından)

Dedem rahmetli Hüseyin AVCI‘nın tam olarak nerede doğduğu ve nereden geldiği konusunda fazla bilgim yok. Ancak Gemlik‘teki iskelede çalışmaya geldiğini ve Balkan Savaşı sırasında 8 yıl kadar esir kaldığını biliyorum. Gemlik‘te anneannem rahmetli Penbe Hanım ile evlenir. Çocukları Faik Avcı (sevgili dayım), Feriha AVCI (sevgili annem) ve Mükerrem AVCI (sevgili teyzem) dünyaya gelir. Dedem zeytincilik ve deniz nakliyesi ile iştigal eder. Sevgili dedem avcılığa çok meraklıydı. Dedemin ve anne annemin tam olarak vefat ettikleri tarihi bilmiyorum.  Atlas sinemasının sahibi ve işletmecisiydi.. Tarihi tam hatırlamıyorum ama 1962 de yurtdışından ailemle döndüğümde Gemlik'teki Atlas sinemasına gittiğimi hatırlıyorum...

Annem Feriha IŞIK

Annem rahmetli Feriha IŞIK 1927 yılında Bursa, Gemlik‘te dünyaya gelmiştir. Gemlik Orta Okulundan mezun olduktan sonra tıp okulundan yeni mezun olan, Gençali Köyünden babam Kadri IŞIK ile evlenir. İki kızı dünyaya gelir, Gülin Işık ve Şule Hayal Işık. Ben annemle 1952 yılında babamın yanına Amerika Birleşik Devletlerine gittim. Kız kardeşim Şule Hayal Işık A.B.D. ‘de dünyaya gelir. 1962 yılında annem, babam ve ben Türkiye ‘ye kesin dönüş yapmışız. Maalesef sevgili anneciğim 2012 yılında New York ‘ta (kardeşim Şule‘nin evinde) vefat eder. Naaşı Gemlik, Kumla köyüne getirilir ve burada defnedilir. Sevgili annem Gemlik, K.Kumla'daki aile kabristanında, kavak ağacının altında yatıyor.

Ecz. Gülin IŞIK

Ben Gülin IŞIK 1950 yılında Gemlik ‘te doğdum. 1952 yılında annemle A.B.D. ‘de çalışmakta olan babamın yanına gittik ve 1962 yılına kadar A.B.D. ‘de kaldık. İlk eğitimi A.B.D ‘de yapmışım. Nişantaşı Kız Lisesinden (İstanbul) mezun olduktan sonra Nişantaşı Eczacılık Yüksek Okuluna kaydoldum (Marmara Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi) ve 1973 yılında bu kurumda “Eczacı” olarak mezun oldum. 1973-1974 arası Hollanda, Amsterdam ‘da değişimli stajyer olarak çalıştım ve daha sonra yurda dönerek mezun olduğum yüksek okuldaki Galenik Farmasi kürsüsünde asistan olarak görev yaptım. 1975 yılında Konya eşrafından Mehmet ŞEFLEK ile evlendim. Ali Emre, Özlem ve Levent adlarında çocuklarım oldu. Özlem ve Levent ikiz kardeştir. Hayatım boyunca üç eczane açtım ve bu eczanelerde mesul müdür/eczane sahibi olarak görev yaptım. Daha sonraları İstanbul, Beşiktaş 5. Noterliğine Çevirmen olarak 24 sene Yeminli Çevirmen sıfatıyla çeviri hizmeti verdim. Hali hazırda çeviri mesleğini yapmaya devam ediyorum. Her yıl Kumla‘daki yazlık evime gelirim ve sevgili akrabalarımla görüşürüm.

Mehmet Şeflek, Işık Mühendislik Yüksek Okulundan İnşaat Mühendisi olarak mezun olduktan sonra kara nakliyatıyla iştigal etmiştir. Mehmet ŞEFLEK 2019 yılında Konya ‘da vefat etti. Allah Rahmet Eylesin...

B.Sc. Şule Hayal Öztaşkın

Kardeşim Şule Hayal ÖZTAŞKIN 1958 yılında A.B.D ‘de dünyaya gelir. Kendisi Türkiye'de Işık Lisesinde okur ve bu eğitim kurumundan mezun olur. Şule daha sonra Manchester University, Kimya bölümünden mezun olur ve İstanbul ‘a dönerek Kayseri eşrafından, eşi Osman ÖZTAŞKIN ile evlenir. 1999 yılında A.B.D ‘ye giderler ve yaklaşık 18 yıl bu ülkede ikamet ederler. İki oğlu vardır, Cem ve Efe. İki çocuğu da A.B.D ‘de eğitim almıştır. Mükemmel Türkçe ve İngilizce bilirler.

Gülin Işık:  Reyhan Hanımcım bu aile resminde Hüseyin Avcı dedem (Atlas sinemasının sahibi) gelin (Rahmetli Nurten Avcı yengem) ve damat olan dayım (Rahmetli Faik Avcı dayım) sağ tarafında ayakta duruyor. Bu nikah resmî tahminen 1952 yılı gibi.. Ben Gülin Işık daha ortalarda yokum..

F Behçet Atar:  Prof Dr Kadri Işık rahmetli Mehmet Avcı'nın eniştesi olur. Ben bir resmini buldum, ünlü kalp cerrahı Christian Bernard ile.

Süheyla Özman: 1965 veya1966 yıllarında ablam çok hastalandı tavsiye üzerine rahmetli babam Kadri Beye götürdü, evvel Allah'ın  sonra kendisinin sayesinde sağlığına kavuştu. Rahmet ve minnetle anıyoruz

Bengi Çorum:  Amerika'ya gitmeden evvel Gemlik'te terzi Fikri'nin dükkanının olduğu sokakta muayenehanesi vardı. Ben ilkokuldayken zatürre olmuştum ve beni Kadri Işık Bey tedavi etmişti.

Mustafa Tayyar Baykan:  Rahmetli Prof Dr Kadri Işık, İstanbul üniversitesi Tıp Fakültesinde hocamdı ve o zaman çok nadir olan Türkçe tıp kitabını yazmıştı. (kardiyoloji isimli tıp kitabını yazmıştı)

Kimi uzun, kimi kısa hayat hikayeleri ile Gemlik'te doğmuş, yaşamış ve Gemlik'e hizmet etmiş kişileri sizlerle buluşturmaya, rahmetli olmuşsa da tanımaya ve tanıtmaya, anmaya  çalışıyoruz.

Hayatta olanlara sağlık, ahirete göçmüş olanlara rahmet dileyerek yeni bir söyleşide buluşuncaya kadar Hoşçakalın.

Reyhan ÇORUM.