• Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Çarşamba 33 ° / 22 ° Parçalı bulutlu


Zenginim Deme Bir Kıvılcım Yeter, Güzelim Deme Bir Sivilce Yeter; Manisa

Zenginim Deme Bir Kıvılcım Yeter, Güzelim Deme Bir Sivilce Yeter; Manisa

Hafta sonuna çift kaşarlı bir susurluk tostu ve bol köpüklü susurluk ayranı  ile başlayıp, odun köfte ile devam etmek ve üstüne tatlı olarak mesir macunu yemek nasıl bir fikir olurdu?

Susurluk’ta kahvaltınızı alıp Balıkesir, Akhisar üzerinden Kadim Şehir Manisa’ya varmak, her yıl bahar ayında düzenlenen Mesir Macunu Festivali’nin yapıldığı ve mesir macunlarının  kubbesinden saçıldığı  Sultan Cami ve Külliyesi’ni ve külliye içerisindeki Manisa Tıp Tarihi Müzesi’ni ziyaret etmek güzel olmaz mıydı? Bu güzel şehre gelmişken Anadolu’daki ilk ulu cami örneklerinden biri olan Manisa Ulu Cami ve yine Anadolu’nun en büyük mevlevihanelerinden biri olan Manisa Mevlevihanesi’ni görmeden olmaz.  Ulucamiyi görüp mevlevihane yolunda ilerlerken sağ tarafınızda ağlayan bir kadına benzer bir kaya göreceksiniz. Manisa’nın meşhur Ağlayan Kayası’dır bu kütle. Hikayesi ise kibirin ne kötü bir şey olduğunu ve kibirli insanların hazin sonunu anlatan güzel bir derstir.

Frigya Kralı Tantalos'un kızıdır Niobe. Efsanesi ve hazin sonu, babası Tantalos'a tanrılar tarafından verilen ebedi susuzluk ve açlık cezasını aratmayacak kadar acıklıdır. Anadolu'dan, Spil Dağı doruklarından nasıl olmuş da Yunanistan'a Thebai Kentine kraliçe olmuştur bilinmez ama, Thebai Kralı Amphion'un karısı olarak geçer mitolojide.  Doğurduğu çocukların sayısıyla övünen bir anadır kraliçe; nasıl övünmesin? Tam on dört çocuk doğurmuş üretken bir anadır Niobe.
              Anadolu'da doğup büyüyen Niobe'nin yıkımı, yine Anadolu'dan bir kehanet merkezinden gelir. Niobe'ye evlat acısını yaşatan ise bir başka anne Leto'dur. Tanrı Zeus'tan hamile kalan Leto iki çocuk doğurur; bereketin, kentlerin, vahşi doğanın ve hayvanların koruyucusu, doğum yapanların yardımcısı Artemis ve ışığın, sanatın, sağlığın, kehanetin tanrısı Apollon.

Rivayet odur ki; Klaros'da Apollon adına kurduğu kehanet merkezinde, kahin Manto'ya Apollon'un annesi Leto'dan, kraliçe Niobe'ye iletilmek üzere bir istek gelir. Tanrıça Leto, Niobe'den kendisi adına bir şölen verilmesini istemektedir. Haber Niobe'ye ulaştırılınca, kraliçe bu emre önce epey bir içerler. Kendisi tam on dört çocuk doğurmuş bir ana iken, iki çocuklu bir kadın adına kutlama yapmak da ne demek oluyordur?
Niobe'nin sözlerini duyan annelerinin çok üzüldüğünü gören iki tanrı boş durur mu? Hemen harekete geçerler Apollon ve Artemis. Sırtında okları, ellerinde gümüş yaylarıyla Niobe'nin sarayında alırlar soluğu. Apollon Niobe'nin yedi oğlunu, Artemis ise yedi kızını vurur oklarıyla annelerinin gözü önünde. Niobe son kızını kucaklayarak yalvarır Artemis'e birini olsun kendisine bırakması için fakat; ok yaydan çıkmıştır bir kere, gidip bulur çocuğu.

Tam dokuz gün çocukların cansız bedeni serili kalır ortada, tanrılardan korkusuna gömemez hiç kimse mezara. Dokuz gün boyunca çocuklarının başında göz yaşı döken Niobe, onuncu gün çocuklarını toprağa verip, ağlaya ağlaya babasının yurdu Anadolu'ya, Spil Dağına gelir. Acısından kuruyan,                         göz yaşları durmayan anaya acıyan tanrı Zeus, taşa çevirir Niobe'yi.
Koca bir kayaya dönüşmek unutturur mu Niobe'ye evlat acısını? Hani taş olsa dayanamaz derler ya; işte taşın bile dayanamadığı bir acıdır evlat acısı. O gün bugündür hala, yana yana göz yaşlarını akıtmaya devam eder acılı ananın adını alan koca kaya.

                Niobe Kayası’nın bu hüzünlü hikayesinden sonra Turgutlu istikametine yönünüzü çevirip Turgutlu’da odun köfte ile güzel bir öğle yemeği ziyafeti çekebilirsiniz. Ziyafet sonrası Lidyalıların Başkenti Sardes sizleri bekliyor olacaktır. Paranın ilk bulunduğu şehirdir Sardes. Efsaneler kentidir. Antik çağın en zengin kentlerinden biridir. Bu muazzam kenti gezdikten sonra Gölmarmara yoluna girip Lidya Kral Mezarları olarak bilinen Bin Tepeler Tümülüsleri yanından Gölmarmara İlçesi üzerinden Akhisar’a çıkıp Bursa’ya doğru dönüşe geçebilirsiniz.

Saygılarımla

Profesyonel Turist Rehberi  (MBA)

Tansu ERÇEVİK