• Perşembe 30 ° / 20 ° Güneşli
  • Cuma 30 ° / 16 ° Güneşli
  • Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli


Yanıbaşınızdaki Cennet; İznik

Yanıbaşınızdaki Cennet; İznik

Ülkemizin ve dünyanın en önemli ancak en talihsiz turizm destinasyonlarından biridir İznik. Her ne kadar şu sıralar Unesco Tarihi Listesi’ne girmek için mücadele verse de kendi insanının dahi tanımadığı kenttir İznik.

Nazım Hikmet’in, Şeyh Bedrettin’in, Çandarlı Kara Halil Paşa’nın, Eşrefoğlu Rumi’nin, Abdülvahap Sancaktari’nin, Halil Ergün’ün memleketidir İznik. Şimdiden Nazım Hikmet’in ve Şeyh Bedrettin’in İznik ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim.

Anadolu toprakları üzerinde dört medeniyete başkentlik yapmış tek yerleşim yeridir İznik. Bitinya, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır.

Hristyanlık dininin Kudüs ve Vatikan’dan sonra üçüncü kutsalıdır İznik. Hristyanlık için çok önemli olan birinci ve yedinci konsillerin ev sahibidir İznik. Hz. İsa’nın tanrının oğlu olduğu savının kabul edildiği, Hristyan aleminin bugün okuduğu Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncillerin kutsandığı yerdir İznik. Hristyan Alemi’nin en kutsal üç mimarisinden biri olarak sayılan Ayasofya Kilisesi’nin beşiğidir İznik.

Türklerin Anadolu Toprakları’ndaki ilk Türk Başkenti’dir İznik. Osmanlı’nın ilk medresesi, ilk ters t planlı imareti, ilk mescitleri ve en eski çini örneklerine sahip yerdir İznik. İlk medreseye ev sahipliği yapması nedeniyle Osmanlı’nın ilk müderrislerinin ve ilk tercümanlarının kabirlerinin bulunduğu yerdir İznik.

Bursa şehrine ismini veren Kral Prusias’ın lahidinin olduğu yerdir İznik. Bizans’ın en büyük külliyesi, en iyi korunmuş vaftizhanesi, yeraltı mezarı ve dikilitaşının bulunduğu yerdir İznik.

Ülkemizde Diyarbakır Surları’ndan sonra 4970 metre uzunluk ile en uzun surlara sahip kenttir İznik. Anadolu’da haç planı ile yapılmış ve haç planının tam ortasına Kutsal Hikmet’in yani Ayasofya Kilisesi’nin tamamen bilinçli olarak inşa edildiği yerdir İznik.

2014 yılında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü tarafından dünyanın en önemli on keşfinden biri olarak taçlandırılan, İznik Gölü’nün yirmi metre açığında iki metre derinlikte yatan Aziz Neophytos Bazilikası’nın mekanıdır İznik.

Özellikle ekinoks dönemlerinde güneşin batışının ülkemizde en güzel izlenebildiği yerlerden biridir İznik.

Tüm bu özelliklerin haricinde dört mevsim piknik yapma imkanı sağlayan mesire yerleri, lezzetli balıkları, yaz aylarında yüzme ve hemen hemen her türlü su sporunun yapılabildiği gölü ile İznik bölgemizin ve ülkemizin en güzel köşelerinden biridir.

Umarım yukarıda değindiğim noktalar siz sayın okuyuculara ışık tutar ve farklı bir bakış açısı ile bu şirin ilçeyi ziyaret edersiniz.