• Çarşamba 0.3 ° / -4.2 ° Mix snow/rain
  • Perşembe -0.6 ° / -8 ° kırık bulutlar
  • Cuma 2.9 ° / -1.6 ° Bulutlar


Uzun; Kadın İslam’la Yücelir

Uzun; Kadın İslam’la Yücelir

       Saadet Partisi Gemlik Kadın Kolları Başkanı Aynur Uzun ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ münasebetiyle açıklama yaptı. ‘’Kadına şiddetin asıl sorumlusu insanımızı milli ve manevi değerlerden koparan eğitim politikasıdır’’ diyen Uzun sözlerine şöyle devam etti.

       ‘Nesilleri yetiştirme, topluma yön verme mesuliyeti olan kadına, 8 Mart'ı Dünya Kadınlar Günü olarak hediye etme lütfunda bulunan sistem, kaybedilen ve reddedilen değerlerin oluşturduğu boşluğu kendisinin kontrol edeceği günler icat ederek dolduruyor. Daha iyi yemek, daha iyi giyinmek ve daha iyi yaşamaktan başka hedefi olmayan, narsist, bireyselci insana sunulan kadın, maalesef cinsel bir meta, ticari bir unsur olmaktan kurtulamamıştır. Kadının bedeni tüm sektörlerde reklam aracı olarak kullanılmakta, bu acımasız ve aşağılık kapitalist ekonomik düzen adeta tüm zihinlerde bunun normalleşmesini sağlamaktadır. Kişi yaşam sürecinde aileden, okuldan, çevreden etkileşimi ile şiddeti öğrenir. Yazılı ve görsel medya bu öğrenme sürecini hızlandırmaktadır. Bu bilgilerin ışığında şiddet mağduru kadınların gerçek failleri; insanımızı milli ve manevi değerlerden koparan, bireyselleştiren, bencil ve hedefsiz yapan, sadece tüketen, hevası ile hareket eden, yerim-içerim-dilediğimi yaparım felsefesini dayatan kapitalizm ve aynı hedefe yönlendiren, dünyevileşmeyi gaye edinen eğitim sistemidir. Milletimizin  inancına uygun olmayan değerlere sahip, kopyala yapıştır eğitim sistemimiz,  ‘Önce Ahlak ve Maneviyat’ demeden bu sorulara çözüm bulunamaz. Ülkemizdeki eğitim seviyesi yükselmesine rağmen kadına uygulanan şiddetin oransal büyümesi de bizi kaygılandırmaktadır. Anlaşılmıştır ki şiddete, sadece diploma ile çözüm bulmak, yeterli değildir.

    Çözümü; kadının, ailedeki ve toplumsal hayattaki yerine ait zihniyetin, kadına yönelik bakış açısının, Efendimizin bize bildirdiği referanslar çerçevesinde değiştirilmesinde görüyoruz. Veda hutbesinde Efendimiz(sav); ‘Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet etmenizi ve bu hususta Allah’a karşı sakınmanızı tavsiye ederim’ demiştir.  Sizin hayırlınız, ailesine ve eşine en hayırlı olanınızdır’ diyerek kadına İslam’daki uygulama ve bakış açısını ifade etmiştir. Toplumsal seferberlik ile ahlaklı insan olmanın, erdemli olmanın insana, canlıya hatta eşyaya saygılı olmanın gereği anlatılmalı, dünyayı, insanları, kadınları tüketmek yerine ‘emanet olduğu’ bilinci inşa edilmeli ve korunmalıdır.’ diyerek sözlerini noktaladı.