• Çarşamba 25.3 ° / 12.3 ° kırık bulutlar
  • Perşembe 17 ° / 9.5 ° bulutlu bulutlar
  • Cuma 20.5 ° / 10.5 ° Bulutlar


SANATKAR, TOPLUMDA UZUN ÇABA VE ÇALIŞMALARDAN SONRA ALNINDA IŞIĞI İLK DUYAN İNSANDIR.

SANATKAR, TOPLUMDA UZUN ÇABA VE ÇALIŞMALARDAN SONRA ALNINDA IŞIĞI İLK DUYAN İNSANDIR.

SANATKAR, TOPLUMDA UZUN ÇABA VE ÇALIŞMALARDAN SONRA ALNINDA IŞIĞI İLK DUYAN İNSANDIR.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

3 Ağustosta yapılacak; yaklaşan kongre nedeni ile, basında ve aday çalışmalarında, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin adını sıkça duymaktayız.

Benim de Sedat Gürle'nin ekibinde yer almam nedeni ile, çalışmalar esnasında Esnaf Odası ile Esnaf Sanatkarlar Kooperatifinin hala esnaf arasında karıştırıldığını gördüm. Oy kullanıp kullanamayacağı konusunda tereddütü olanlar, kooperatifin asıl yetkililerinin Yönetim Kurulu Başkanı ve yönetimi olduğunu bilmeyerek, çalışan müdürü her şeye yetkilisi olarak görenler( kooperatif Md. kendisine verilen yetki dahilinde iş yapar, son karar ve imza kooperatif yönetimindedir), esnaf odasının yetkilerini kooperatiften bekleyenler vardı.

Esnaf nedir?

El sanatları veya küçük ticaretle geçinen kimselere verilen genel ad. Eskiden esnaf deyince, çok az bir sermaye ile daha çok bedeni faaliyete dayanan işleri yapan kimseler hatıra gelirdi.

1964 Ağustos ayı içinde yürürlüğe giren 507 sayılı Esnaf ve Küçük Sanatlar Kanunu, esnafı  "İster gezici olsun, ister bir dükkanda veya bir sokağın belli bir yerinde sabit bulunsunlar, ticareti sermayesi ile birlikte vücut çalışmalarına dayanarak ve geliri o yer gelenek ve teamülüne nazaran tacir niteliği kazanmasını icab ettirmeyecek miktarda sınırlı olan" kimseler olarak tarif etmiştir. Ayrıca geçimini sınırlı olarak kamyonculuk, otomobilcilik ve şoförlükle temin eden kimselerin de esnaftan sayılacağı hükmedilmiştir.

"sanatkar" ne demek?

1. Sanatçı.

2. El ile yaptığı işi kendine meslek edinen (işçi ya da usta).

3. Bir işi ustalıkla yapan, usta, mahir.

     İlçemizde; esnaf ve sanatkarları ilgilendiren bir çok oda, birlik, kooperatif vardır. Bunlardan her biri ayrı faaliyet göstermektedir ve ayrı yönetimleri vardır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası ayrı, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ayrı bir kuruluştur. Birbirleri ile bağlantıları olan, uyum içinde çalışan bu iki kurumdan biri yeni sahilin başlarında, diğeri Gazhane caddesindedir. Biri esnafın sorunları ile bire bir ilgilenir, aidat alır. Diğeri ise esnafa verdiği kredi sonrasında, kredi alan esnafı kooperatif ortağı yapar( Aidat almaz). Kooperatiften kredi çekmemiş esnaf, odaya kayıtlı olsa bile kooperatif ortağı değildir. Genel kurulda oy kullanamaz.

Esnaf Kefalet Kooperatifinin kuruluş amacı, ortağı esnaf ve sanatkâra faaliyetleri için gerekli krediyi sağlamak veya kredi ve banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktır. Halk Bankası ile birlikte çalışır.

     Anılara Yolculuk da, sayfamın bu günkü konuğu, eski bir kooperatif çalışanı olan Hülya Kalkan. Ondan geçmişten bu güne bazı bilgiler aldım. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hülya Hanım, eski Belediye çarşısı içinde yer alan kooperatife 1974 yılında başlayarak, kooperatiften emekli olmuş.

     Uzun zamandır yapmak istediğim bu söyleşi, pandemi nedeni ile buluşamadığımız için bu güne kaldı. Hülya Hanım; çok güzel anıları olan çalışma yıllarını, kuruluşundan başlayarak anlattı.

Öncelikle bu güne kadar görev yapmış Kooperatif Başkanlarını saygı ve rahmet ile anıyoruz.

YÖNETİM KURULU BAŞKANLARI

Naci Seyhan( 1955-1957), Selahattin Akçelebi( 1957-1959), Kemal Aydemir(1959-1962), Hikmet Yıldırım( 1962-1965), Nurettin Özel( 1965-1968), Halil Duran( 1968-1970), Ahmet Yılmaz(1970-1982), M. Emir Doğru( 1982-2003), Mevlüt Avcı(2003-2021)

GEMLİK ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ.

     Kooperatifin son Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Avcı'yı, 13. Mart 2021'de elim bir kazada; Gazhane caddesinde iş yerinin önünde, motosiklet çarpması sonucu kaybettik.

2018 Ocak ayında gerçekleşen, Gemlik Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin 63. olağan genel kongresine, 1168 üyeden 780'i katıldı. Mevlüt Avcı üst üste 4 kez kooperatif başkanlığına seçilerek güven tazeledi.

Tekrar Kooperatif Başkanlığına getirilen Mevlüt Avcı, şahsı ve yönetimi adına tüm üyelere teşekkür ederek, başarılı çalışmaların ardından, 3 yıl sonra da görüşmeyi dilediklerini söyledi.

Mevlüt Avcı'nın hayatını kaybetmesi neticesinde, yönetimi ve Başkan Vekili Sedat Gürle görevi devir alarak onun yokluğunu aratmamaya çalışmaktadırlar.

Mevlüt Avcı Hayriye Köyü Muhtarı Ali Avcı'nın ağabeyi, Ahmet Avcı'nın babasıdır. Kendisini saygı ve rahmetle anıyoruz.

Esnaf Kefalet Kooperatifi'nin Kuruluşu..

Kooperatif Hüsamettin Öktem'in Belediye Başkanlığı(1953-56- sonra 1959-1960 yılları) zamanında 1955 yılında kurulmuş. Ve yine Hüsamettin Öktem zamanında yapılan Belediye çarşısında faaliyetlerine başlamış.( Bundan ayrıca babamın dayısı olan Hüsamettin Öktem adına gurur duydum. Esnafa Belediye çarşısını kazandırarak, bir de kurulmasına öncülük ederek Gemlik'e çok güzel bir hizmet yapmış. )

O zaman Halk Bankası Şubesi henüz Gemlik'te açılmamış. Parasal işlemler için Bursa'ya gidiliyormuş.

Kooperatifin ilk kurucu üyeleri: Hüsamettin Öktem, Sait Pir, Selahattin Akçelebi, Naci Seyhan, Cenan Gürer, Kemal Aydemir, Bahattin Çil, Abdullah Paklan, Abdurrahim Semiz.

Bu üyeler Halk Bankası Gemlik Şubesini açtırarak Banka Md. olarak Yusuf Kartal'ı göreve getirmişler.

1960'lı yıllarda Esnaf Kefalet ve Kredi Konfederasyon Başkanı Kasım Önadım idi.

HÜLYA KALKAN İLE DÜNDEN BU GÜNE..

47 yıl önce, 15 Ocak 1974 tarihinde Esnaf Kefalet Kooperatifinde çalışmaya başladım.

Yönetim kadrosu ve personeli ile tanışmamız manevi babam, yönetim kurulu üyesi Nurettin Özel vasıtası ile oldu.

Halk Bankasında uzun yıllar görev yapan Yusuf Kartal, çalıştığım 70'li yıllarda da görevdeydi.

O tarihte başkanımız terzi Halil Duran'dı. Yönetim Kurulu üyelerimiz; Başkan vekili Nurettin Özel, Umur Çorum, Kaya Ünver, Mehmet Gürdal ve İsmail Tatlısözlüler idi.

Müdürümüz ise M. Kemal Aydemir. Tonton, babacan ve personeli ile ilişkileri çok iyi, kendini kooperatife adamış biriydi. Bir genel kurul toplantısında felç geçirdi. Biraz iyileşince kooperatife döndü, bir eli felçliydi. O hali ile bile tek elle çalışırdı fakat, fazla çalışamayarak vefat etti. Sevgi ile andığım insanlardan biridir.

Personel ; muhasebeciler Selahattin Temeloğlu ve Davut Çayır, diğer görevliler Aydil Buluk ve İbrahim Bakırdan dı. O arada İbrahim Bey işten ayrılınca yerine Hüseyin Porsuk geldi.

Rahmetlik Mustafa Porsuk bir kaç yıl Esnaf Kefalet Kooperatifinde müdürümüzdü. Beraber çalışmıştık. Çok kibar beyefendi bir kişiydi.

Belediye çarşısının içinde, şimdiki AVM'nin olduğu yerde hepsi de çok sevilen ve sayılan esnaflarla bir arada çalıştık.

Yönetim kadrosunda yapılan genel kurul sonrasında değişimler oldu. Başkanlığa Ahmet Yılmaz( BP bayii) seçildi. Sert görünümlü ama personel haklarını koruyan biriydi. Ahmet Yılmaz vefat edince, Fazıl Şentürk Başkan oldu. O seçimlerde Mevlüt Avcı ve İsmail Aydın kadroya katıldı.

1985 yıllarıydı sanırım, kooperatif yeni çarşıdaki yerinden Gazhane caddesine, şimdiki yerine taşındı. Mülkü kooperatife aittir.

Yine seçimlerin birinde Başkanlığa Emir Doğru getirildi. Emir Bey ile uzun yıllar çalıştık. Esnafların sorunlarına eğilen ve personeli  diyaloğu iyi bir idareciydi. Sonra rahatsızlığı nedeni ile ayrılınca Mevlüt Avcı Başkan olmuştu. Emekliliğim o dönemlerde oldu.

22 yıl çalışma süremde sırayla Selahattin Temeloğlu,  Davut Çayır,  Aydil Buluk ve Hüseyin Porsuk emekliye ayrıldılar. Personele Mehmet Aklan katıldı. Bu arada kısa bir süre müdürümüz rahmetli Mustafa Porsuk, arkasından Ersevim Tunalı oldular. Onlar da çok değerli insanlar. Personelin haklarını koruyan saygı değer insanlar.

Ersevim Bey ile çok kısa süre çalıştık. Rahatsızlanıp vefat edince müdürsüz kaldık.

Emekli olma sırası bana gelince kadroya Kenan Karakaş müdür olarak alındı. Onunla çalışmamız öyle böyle, birbirimize katlanarak sürdü. Personele alınan ve hala görevine devam eden Deniz Angın, Oğuz Güler ile 3-4 ay birlikte çalıştık.

Benim emekli olmamın ardından Ferdiye Öztürk ve Barış Aşçı kadroya katılmış. Onlarla da tanıştım. Her biri personel olarak güler yüzle mükemmel görevini yapıyor.

Arada sırada ziyaretlerine giderim ve beni çok iyi karşılarlar. Canla, başla özveri ile tam kadro çalışıyorlar. Esnafın kredi taleplerini alır, gereken özeni gösterir, titizlikle halletmeye çalışırlar. Tüm yükü omuzlayan onlardır.

Vefat eden herkese rahmet, çalışanlara da sağlıklı ve başarılı nice çalışmalar dilerim.

Personelin yönetimle uyumlu çalışması iş yerindeki verimi artırır. Çalışma süremde tüm yönetim ve müdürlerle uyum içinde çalıştım. Koruyan, kollayan bir kişiliğe sahiptiler. Hepsi de esnafın haklarını gözettiler. Her birini saygı ve sevgi ile anıyorum. Müdürümüz Kenan Bey ile aynı uyumla çalışamadığımız için emekli olmayı tercih ettim.

Ben eski bir çalışan olarak Sedat Gürle'yi eskiden de tanıyordum. Yıllarca kooperatif ortağı olarak aile büyükleri ile de tanışıklığımız oldu. Gönlüm bu uyumlu çalışmalarını devam ettirmelerinden yana, diğer adaylara da başarılar dilerim.

Sevgili Reyhan; baban Umur abi ve Nurettin abi diyaloğumuzun çok iyi olduğu, bizleri bir baba gibi sahiplenen, koruyan çok sevdiğim, onlarında beni sevdiğini bildiğim insanlardı. Benim için yerleri özeldir.

Mevlüt Avcı, yeni çarşıdan tanıdığım, yönetim kurulu üyesi olarak geldiğinde birlikte çalıştığım, sessiz, sakin, yapıcı kişiliğe sahip biriydi.

Çoğu Kooperatif ortağı olan, o dönemin  çarşı esnaflarını saymak istiyorum.

Kooperatifin karşı komşusu, İbrahim Çakan, Hüseyin Dine, Şahin Çavuşlar, Veleddin Çakan, Hüseyin Aydın, İbrahim Koçaş, Ahmet Semiz. Yan sıramızda; Hüseyin Mahmut Turhan, Anahtarcılar, İsmet ve Hikmet Çetinler, Ayakkabıcı İrfan, Tuhafiyeci Kaptan amca, ....Öztürk ve diğer köşede Ferudun Özbek.

Daha arkada; İsmail Tatlısözlüler, Vahit Uzan ( ikisi de sobacı), Sabahattin Özanadolu( Radyo tamiri), Anahtarcılar Hasan Ali Çilingir, Çakır dayı dediğimiz tüfekçi, Kaya'nın babası, Ali Avcı,  daha sonra yüncü Ali Şen, Hüseyin Keskin, Hüseyin Özer, Hulki Olcan..

Aklıma gelen bazı isimler, yanlarında çalışanlar hepsi birer aile gibiydi. O günleri hatırlattığın için teşekkür ederim.

ESNAF ODASI İLE ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ AYRIMI.

Esnaf Sanatkarlar Odası ilçemizde kurulmuştur. Esnaf Kooperatifi Başkanı ve yine yönetimi vardır. İsmail Beki'nin Başkanlığını yaptığı Esnaf Sanatkarlar Odası yeni sahilde bulunmaktadır. Şükret Solmaz zamanında yeri alınarak yapılmıştır.( Daha sonra bu Odamıza da ayrıntılı olarak yer vereceğiz)

5362 sayılı esnaf ve sanatkarlar kanunu kapsamı içinde maddeler olarak sırasıyla amaç ve bir takım tanımlar yapılmıştır. Bu maddeleri herkes çok dikkate alarak o şekilde davranması gerekecektir. 1. madde olarak bu kanunların amaçları esnaf ve sanatkarlar ile bunların yanlarında da çalışan mesleki ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak gibi, mesleki olan faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleklerin de genel tüm menfaatlerine karşı da uygun bir şekilde gelişimlerini ve mesleki hayatlarını, eğitimlerini sağlamaktır. Meslek mensuplarının da birbirlerine olan halk ile ilişkili dürüstlüğü, saygıyı mesleki disiplini korumak ve disiplinli bir kişiliğin oluşması gibi bu nitelikte ki esnaf ve sanatkarlar odaları ile bu odaların üst kuruluşları, birlik ve beraberliği aynı zamanda federasyon ve konfederasyonlarını usulünde çalışma şekillerini ve tam esaslarını ayarlamak, düzenlemek olduğu vurgulanmıştır.

GEMLİK ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ.

http://tatkavakliekk.org/.../esnaf_kefalet_anasozlesmesi.pdf

Bu link ile ana sözleşme incelenebilir. İçinde genel kurul dahil her türlü bilgiler bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kooperatifinin kuruluş amacı, ortağı esnaf ve sanatkâra faaliyetleri için gerekli krediyi sağlamak veya kredi ve banka teminat mektubu almak üzere kefil olmaktır. Halk Bankası ile birlikte çalışır.

*1950-1992: Halkbank esnaf, sanatkârlar ve küçük işletmelerin sektördeki ilk bankası oluyor.

1950 yılından sonra Halkbank’a doğrudan şube açma ve kredi kullandırma yetkisi tanınır. 1964 yılının başından itibaren sermayesini artıran ve aktif bir çalışma temposuna girerek ülke çapında şubeleşme politikası uygulayan bankanın mevduat ve kredi hacmi giderek yükselir. Halkbank orta sınıf ve onun ekonomideki temsilcisi konumunda olan esnaf, sanatkârlar ve küçük işletmelerin sektördeki ilk bankası olur. Temel kredi politikasını öncelikle hedef kitlesinin kredilendirilmesi ve kredi kullandırma koşullarının iyileştirilmesi üzerine kuran Halkbank, faaliyetlerini yıllar itibariyle geliştirir ve bankacılık sektöründe önemli bir konuma ulaşır.*(Halk Bank)

GÖREV BÖLÜMÜ VE TOPLANTILAR

Madde 45-Yönetim kurulu üyeleri, seçimi takiben yapacakları ilk toplantıda aralarından bir başkan ve bir başkan vekili seçerek görev ve yetki dağılımı yapar.

Yönetim kurulu, başkanın bulunmadığı zamanlarda başkan vekilinin çağrısı ile toplanır. Olağan Toplantı en az ayda bir defa ve en az yarıdan fazla üyenin katılması ile yapılır. Kararlar toplantıda bulunanların çoğunluğu ile alınır. Oyların eşitliği halinde keyfiyet gelecek toplantıya bırakılır. Onda da eşitlik halinde söz konusu teklif reddedilmiş sayılır.

Toplantıda bulunmayan üyeleri temsilen oy kullanılamaz. Üyeler, şahsi menfaatlerini ilgilendiren hususların görüşülmesi sırasında toplantıya katılamazlar. Özürsüz olarak üst üste üç toplantıda hazır bulunmayan üye çekilmiş sayılır.

Alınan kararlar tarih ve numara sırasıyla yönetim kurulu karar defterine işlenir. Tüm üyelerin isimleri kararın baş tarafına yazılır ve alt tarafı toplantıya katılanlarca isim yazılarak imzalanır. Verilen karara karşı olanlarla çekimser kalan üyeler, karşı olma veya çekimser kalma sebeplerini kararın altına yazarak imzalarlar.

KREDİ VE KEFALET VERME İŞLERİ

Madde 57- Kredi ve kefalet, ortağın sanatının geliştirilmesi, iş ve üretim kapasitesinin arttırılması, ürün çeşitlendirilmesi için gerekli alet, araç, makine, teçhizat ve işyeri temini veya işletme sermayesi olarak kullanılmak ve ek üretim ile istihdam alanları oluşturulması amacıyla verilir.

KREDİ VE KEFALET HADLERİNİN TESPİTİ

Madde 58 – Yönetim kurulu talep eden her ortağın ekonomik ve mali durumunu inceleyerek veya incelettirerek 60'ıncı maddeye göre istihbarat raporu veya bülteni düzenledikten sonra, verilecek kredi ve kefalet haddini tespit eder.

Yukarıdaki linkte T.C GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'nce tespit edilen maddeler gereğince kooperatifin amacı esnafın ticaretini kolaylaştırmak için para verme ve vadesi geldiğinde tahsil etme amacı ile kurulmuştur. Esnaf Odasına kayıtlı esnaflar, ancak kredi çektiklerinde Esnaf Kefalet Kooperatifine ortak olabilir. Genel kurulda oy kullanabilmeleri için ise ilk krediyi aldıktan sonra aradan üç ay geçmesi gerekmektedir. Esnaflığı bırakmaları halinde kredi kullanamazlar ama ortaklık payını geri almadıkça oy kullanma yetkisine sahip olurlar. Ortağın ölümü dahilinde mirasçıları içerideki ortaklık paylarını almaya hak sahibidir. Ama mirasçılar ölüm nedeni ile oy kullanamazlar.

Yukarıda da belirtildiği gibi, kooperatiften asıl sorumlu yönetimdir. Müdür işleri yürütmek için görevli memurların başıdır. Para vermeye, karar vermeye yetkili kurul yönetimdir. Kanunda yer alan çerçeve içinde karar alma ve uygulama hakkına sahiptir.

Şu anda Mevlüt Avcı'nın vefatından sonra Yönetim Kurulu geçici Başkanı SEDAT GÜRLE ve yine Mevlüt Avcı'nın yönetimidir. Sedat Gürle 20 yıldan fazladır kooperatif yönetiminde Başkan Yardımcısı olarak görev almış, Mevlüt Avcı'nın en yakınında çalışmıştır. ( Daha önce Kooperatif Başkanlığına aday olmamış, seçim kaybetmemiştir.) Onun ölümünden sonra da;  dürüst, tecrübeli bir yönetimle, daha da esnafla iç içe, şeffaf, güler yüzle, ben değil biz olarak, çalışan personelle uyum içinde çalışmalarına devam edeceğini vaat etmektedir. Bu ekipte yer almaktan bende onur duydum.

Kooperatiften emekli olduktan sonra, tekrar Mevlüt Avcı tarafından işe alınarak kooperatifin Müdürlüğünü yapan Kenan Karakaş'ın, Mevlüt Avcı'nın ölümünden sonra  kooperatiften tüm haklarını alarak ayrılması neticesinde, kooperatifte görevli Müdür bulunmamaktadır. Kenan Karakaş şu an Kooperatif yönetimi adayları arasındadır.

Yine bir üçüncü aday ise Fehmi Aslan ve yönetimidir.

Tüm adaylara hayırlı olsun diyor, bol şans diliyorum. Hak eden kazansın.

3 Ağustosta Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağıysanız oylarınızı mutlaka kullanın.

Kendiniz kullanamadığınız taktirde eşiniz, çocuklarınız kimlik yada kimlik fotokopinizle oy kullanma hakkına sahiptir. Akraba olmayan üçüncü şahıslar noterden verilecek vekaletle oy kullanabilir.

Kısaca dünden bu güne Gemlik Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifini tanıtmaya çalıştık.

1955'den bu güne; 67 yıllık babalarımızın kurduğu bu kooperatif Gemlik esnafı için bir şanstır. Kooperatifin sahibi ortaklardır. Yönetimler gelip geçicidir.  Kooperatifi doğru ellere bırakmak ve devamlılığını, (zarar etmeden, kar ederek) sağlamak bir anlamda sizlerin görevidir.

Gemlik Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, yaşasın, yaşatılsın...

"Ahilik, ülke kaynaklarını gerçekçi biçimde harekete geçiren, âdil bir gelir dağılımı sağlayan, sosyal dayanışma barış kardeşlik meydana getiren dengeli ve verimli ekonomik sosyal sistemdir. Ahiler, esnaf, tüccar ve diğer sahalardaki meslek guruplarının örgütlenmesini sağlayarak sosyal ve ekonomik düzenin kurulmasına katkıda bulunmuşlardır."

Reyhan ÇORUM.