• Salı 39.4 ° / 21.5 ° Açık hava
  • Çarşamba 37.9 ° / 22.9 ° Açık hava
  • Perşembe 41.4 ° / 24.5 ° Açık hava


Saim Celayir İle Müzikli Hoş Bir Sohbet

Saim Celayir İle Müzikli Hoş Bir Sohbet

Saim Celayir İle Müzikli Hoş Bir Sohbet

EVRENE DOSTLUK, SEVGİ VE GÜZEL DİLEKLERLE DOLU NOTALAR GÖNDERDİK.

MÜZİĞİN SESİNE KENDİNİZİ BIRAKIN; O SİZE İÇİNİZDEN GEÇENİ FISILDAYACAKTIR.

     Kemanın sesi, denizin sesidir. Dalgaların sesidir.. Yay keman telleriyle dans ettikçe bazen fırtına kopar, bazen çırpıntılıdır. Sular kıyıya bir vurur, bir çekilir.

- Farid Farjad-

Bugünkü konumuz musiki ve  konuğum benim çok sevdiğim keman sanatçısı bir arkadaşım.

Eminim; Gemlik de onu efendiliği,saygısı,işini severek yapması,müziği ile herkes tanır ve sever.

Saim Celayir ile şöyle yıllar öncesinden, bu güne doğru bir yolculuk yaptık.

1995 Yılıydı sanırım.

     Gemlik Belediyesi Sanat ve Kültür Derneği TSM Korosu kuruldu..Eski Belediye'nin altındaki salonda çalışmalara başladık.Hocamız Erdinç Çelikkol.Bizler yeniden ilk okula başlamış gibi heyecanlıyız.Her pazar 9 dan, 1'e kadar,perşembe akşamları 6 'dan 8'e kadar ders yapıyoruz.Öyle böyle değil,gerçekten Erdinç Çelikkol ve Hasan Soysal hocalarımız çok titiz.Erdinç hocam çok disiplinli.Ayak ayak üstüne atmak,konuşmak yasak,göz göze dersler.Geç kalırsan teneffüse kadar bekleyeceksin,yoksa derse çat kapı giremezsin.Sololar eleme ile.

İltimas yok,torpil yok.

Sazlarımız yerini alıyor ve biz defalarca aynı şarkıları geçerek konsere hazırlanıyoruz.

İşte o değerli saz ekibinin içinde biri var ki ;profesyonel olarak da müzik yapıyor.

Sevgili arkadaşım Saim'e sordum?

Öncelikle seni tanıyalım.

     1 Aralık 1955 yılında doğdum.Annem ve babam Bulgaristan doğumlu.Önce Yenişehir'e gelip yerleşmişler.Ben orada doğmuşum.Bazı nedenlerden dolayı babam oradan göç etmek durumunda kalmış.1971 Yılında annem ,babam ile Gemlik'e gelerek yerleştik.

Benim sülalem müzisyen.Bu işten ekmek yiyorlar.Ben de babama dedim ki !.

"Baba ben keman öğreneceğim"

    Babam bana Bursa'dan bir keman aldı getirdi.O tarihlerde Gemlik de bir Dernek veya benim bu aleti kullanmayı geliştirebileceğim bir yer yoktu.Kemanı öğretecek hoca bulamadık.Kendi çabamla çalmaya çalışıyordum ama yetmeyeceğini anladım.

Yine babama dedim ki;

"Ben burada kendi çabamla çok fazla bir şey öğrenemeyeceğim,hoca da yok,"

"Oğlum nereye gitmek istiyorsun? "dedi.

    Eskişehir de halam oturuyordu.Artık tek isteğim kemanı iyi çalabilmekti.Eskişehir de Dernekler vardı.Orası buradan daha ilerideydi.Babam beni Eskişehir'e halamın yanına gönderdi.Orada 18 yaşına kadar müzikle ilgili iyi bir dereceye geldim.                                                                                                                                

    1973 yılında tekrar Gemlik'e annemin ,babamın yanına döndüm..O yıl eşimle de tanışma fırsatım oldu.Anne ve babası Almanya da çalışıyor,izine geldiler görüştük.

   1974 yılında tekrar Almanya'dan izinli geldiklerinde de nişanlandık ve tanıştıktan bir yıl sonra 1974 yılında evlendik.

   1975 Yılında askere gittim.Ben askerdeyken Lale isminde bir kızım oldu.77 Yılında askerden geldim.

    Henüz bir işim yoktu.Terzi Fikri abimle Gazi okuluna bir düğüne gittik.Orada beni dinlediler ve "bizimle çalışır mısın?"dediler.Bende zaten askere gitmeden önce onlarla çalışmak için can atıyordum.Allah bana nasip etti dileğim oldu.Martılar saz grubu adında güzel bir ekip olduk.Düğünler ,ekstralar da aranan bir gruptuk.10 yıl beraber çalıştık.

    1995 yılında Gemlik Belediyesi Kültür ve Sanat Derneği Korosu kuruldu.Bende bu koroda saz olarak görev aldım.Büyüklerim sayesinde güzel bir yere geldim.Allahım'a çok şükürler olsun Gemlik'in kemancı Saim'i olarak tanındım.Beni sahiplendiler ve destek oldular.

    Geçen yıl çalışma arkadaşım ve sevdiğim bir dostum Fethi Terkez'i kaybettim.Birlikte çok güzel günler geçirdik,acıyı da,tatlıyı da paylaştık.Cennet mekan olsun şimdi aramızda yok.Onun kaybı beni üzdü.

    Fikri Danış abime özellikle çok teşekkür ediyorum.Bana çok yardımcı oldu.Bir yere gelmemde çok emeği vardır.Hala da birlikte çalışıyoruz.Desteğini unutamam.

    Müzik hayatımda eski ve yeni tanınmış sanatçılara eşlik ettim.2018 Yılında Ayşen Güngör,Hüner Coşkuner ile konserler verdik.Çok büyük konser organizasyonları ,festivaller içinde yer aldım.

   Eşim bana iki kız,iki erkek evlat verdi.Oğullarım da benim gibi müzisyen.Oğlum Faruk kanun,Küçük oğlum Keman çalıyor.İşlerinde başarılı ,iyi müzisyenler.

    Gemlik Belediyesi Kültür ve Sanat Derneğinin enstüman hocası Hasan Soysal çok iyi bir müzisyen,Gemlik de büyük bir değer.Bizleri güzel bir yerlere getirdiği gibi,torunum da talebesiydi,ondan iki yıl ders aldı.Ona da çok teşekkür ediyorum.Torunumda da emekleri var.

Enstüman çalan herkes notayı öğrenmeli.Benim küçüklerime bir tavsiyem olacak.

    Tabi ki pratik çalın ama muhakkak notayı öğrenin.Tüm kardeşlerime duyuruyorum."Avni Anıl hocam,Pratik tamam öğreneceksiniz,elektrik kesilse herkes susar,siz çalarsınız ama Nota öğrenmek için çaba göstereceksiniz"derdi.

    Ben notayı çok bilmiyorum ama Hasan hocam güzel besteler yapar, şarkısının bir yerine"do" notasını koymuştu.Ben "do diyez "olsa dedim.Öyle çaldık ve daha güzel oldu,hoca da beğendi.

    Şimdi istekler ve repertuarlar değişti.Yeni yeni istekler geliyor çalıştığımız yerde.Nota bilseniz çalmanız kolay,bilmezseniz çalamazsınız.

    Bir arkadaş Saim'in beş vakit namazını kıldığını,alkol almadığını söylemişti.Onu da kendisinden duymak için sordum.

Utana sıkıla kimseyi kırmamak adına çok düşünerek cevapladı sorularımı.

     "Çok zaman önce alkol aldım.99 yılında tamamen içki olayımı bitirdim.Düğün ve cemiyetlerde içki olur ama ben içki kullanmam.Çok şükür namazımı da kılıyorum."

Eski düğünlerden biraz bahsedelim.Eski ve yeni arasında fark var mı?

"Evet eski düğünler ile şimdikiler arasında çok fark var.Köy dü                                                                 ğünlerinde genelde beni ve arkadaşlarımı tercih eder çağırırlar.Özellikle sahil köyleri.Eskiden 48 saat bile çaldığımız olurdu.Eve gelmeyi bile unuturduk.Dansözler de gelirdi.Şimdi de isteyen oluyor ama o da kalmadı.

Gelin almalar oturak halka şeklinde olurdu.Soğuk,kış,yağmur,çamur demezdik.

Şimdi her şey modern çok çabuk olup bitiyor.O düğünleri çok arıyoruz,keşke yine öyle olsa.

    Bir anımı anlatayım."86 Yılında otobüsle gelin almaya gidiyoruz.Bir düğüne çağrıldık.Düğün otobüsü büyük bir kaza yaptı.Ölenler,sakatlananlar ,yaralananlar oldu.O arbedede benim de kemanım kırıldı.Düğün kaldı.Müzik hayatımda unutamadığım kötü bir anıdır.

     Gemlik de eskiden bando çok önemliydi.Sizin bir bando takımınız olduğunu biliyorum,çalışabiliyor musunuz?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            "Gemlik Belediyesi bando şefiyim.Şu anda Türkiye genelinde bayram ve sosyal etkinlikler yok.Haliyle      biz de görev yapamıyoruz.                                                                                                                                                                                                                           Yıllarca gezekler de sizleri gördük,şimdi hala devam ediyor mu?

                                                    Atamer otelde 11 yıl boyunca gezek de Fikri Danış,Gemlik Korosu ve gelen misafirlere eşlik ettik.Ayda bir kez büyük ve küçüklerimizle buluşarak Türk sanat müziği icra ettik.O fasılları da özlüyoruz.İnşallah tekrar devam eder.Herkesin müziğe doyduğu güzel bir gece oluyordu.

    Şimdi Orhangazi İskele barında dört kişi ,kanun,ud,keman,ritm olarak çalışmaktayız.Klarnet böyle yerlerde istenmiyor.Gölcükten bile haftada bir akşam misafirlerimiz geliyor ve tamamen Türk sanat müziği istiyorlar.Böyle akşamları daha çok seviyorum.

    Allah şükür gene de işimiz var.Bu hastalık sayesinde sıkıntılar yaşıyoruz.Allah'ın izni ile o da bitecek,tedbirimizi alacak bu hastalıktan da inşallah kurtulacağız.

    Bunca yıllık müzik hayatımda çok değerli hocalarımla müzik yaptım.Erdinç hocam ile Çalışmaktan büyük zevk aldım.

    Son yıllarda koroya gidemedim ,ben yoğun çalışıyordum.Ekstralar oluyor,konserlerle çakışıyordu.Onun rahatsızlığını duyuyordum.Bir akşam yine konser ile önemli bir iş çakıştı.Konser bitti.Hocam kulisteydi.Beni mazur görmesini söyledim.İznini aldım."Sana buranın kapısı her zaman açık biliyorsun" dedi.Ona saygım ve sevgim sonsuz.Teşekkürü borç biliyorum.Sağlıklı,günler diliyor,ellerinden öpüyorum.

    Gemlik de Kaymakam,Emniyet Müdürü,Belediye Başkanları gibi protokole de çaldım.Beğendiler,beni onore ettiler.Herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

   Ben gene dünyaya gelirsem yine Saim Celayir olmak isterim.Çok şükür maddi durumum iyi,kimseye muhtaç değilim.Maddiyattan çok manevi şeyler,güzel dostluklar kazandım.Beni siyah ,beyaz görmediler.Aile olarak gördüler,ailelerine kabul ettiler.

    Evet bir röportajın sonuna geldik.Masamıza Saim'in eski dostu Nurettin Esen geldi ve Saim için şöyle dedi.

    "Saim ile köy düğünlerine birlikte giderdik.Ben berber tıraşı yapıyorum.Damat tıraşına kesme tıraşı diyorlar.Kes,kesme diye bir yarış var.Ben "kesmedi "deyip tıraşı bırakıyorum.Bir arkadaşı "kes diyor" bir lira atıyor,Saim hemen çalmaya başlıyor.Çengiler oynuyor bir yandan.Kadınların üstü para doluyor.Bir düğün dönüşü,ben,Saim'ler dört kişi,dört kişi çengiler,kadınları getiren kadın, bir arabaya doluşup kucak kucağa geldik.Saim tam ortamına göre müzik yapar,onun olduğu düğünler çok güzel olur.Birlikte çok şarkılar söyledik."

Evet aynı zamanda Saim hem çalar, hem de şarkı söyler.O söylemedi ama tabi ben biliyorum.

    Fikri Danış: Benim kurduğum grup Martılar ile tam 35 yıl düğünlerde; Orhangazi, İznik, Yalova, Karamürsel, Gölcük ,İzmit,Bursa da,bir gecede 5 - 6 düğünde sahne alıyorduk. Kemancı Saim hala 46 senedir bana eşlik eder. Şimdi de gezek de yani Atamer de fasılda sazları ile eşlik ediyor.Saim vefalıdır,saygıda kusur etmez.Benim çalıştığım sazlar içinde onun yeri başkadır.

Son olarak yanımıza gelen yine koro arkadaşımız Sabahattin Özcan kısa ama öz bir cümle söyledi..

"ARKASINDAN GELENLER SAİM'İ ÖRNEK ALSINLAR"

Benim anılarımda her zaman dürüst,samimi,iyi niyetli,hatırnaz,güler yüzlü,saygılı biri olarak tanıdığım,sevdiğim bir arkadaşım olarak kalacak.

Ne zaman,nerede karşılaşsak daha uzaktan gülerek hal hatır sorar.

"Bir söyleşi yapalım "dedim kırmadı geldi.

Anılar bitmez,belki yine bir gün kaldığımız yerden devam ederiz.

Müzik insanlığın ortak dilidir. Henry Wadsvorth Longfellow.

Tüm müzik dostlarına sevgilerle..

Reyhan Çorum..