• Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 29 ° / 16 ° Güneşli
  • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli


Mehmet Akif İmam Hatip’te anıldı

Mehmet Akif İmam Hatip’te anıldı

     Coranovirüs önlemleri  öncesi Bursa Büyükşehir Belediyesinin son kültürel etkinliği  Gemlik'te yapıldı.

     Bursa Büyükşehir Belediyesi  Kültür Şube Müdürlüğütarafından Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında  yazar  Yusuf Turan Günaydın Gemlik'te 'Hakkın sesi Mehmet Akif' konulu söyleşi gerçekleştirdi.

 Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleşen programa Yazar Yusuf Turan Günaydın, konuk oldu. Öğrencilerin  dikkatle izlediği söyleşi programında İstiklal Marşının yazılış süreci  ile Mehmet Akif Ersoy'un hayatı ve mücadelesi  anlatıldı.

    Mehmet Akif'in mektupları ve oğlu Emin Akif'in anılarının öneminden bahseden Günaydın, "Akif'in ruh dünyasına daha çok girebilmek için mektuplar önemli yer tutuyor" dedi.

     Günaydın, Mehmet Akif'i tam olarak anlayabilmek için mektuplarının ve oğlu Emin Akif'in yazdığı anıları okumak gerektiğini vurgulayarak, "Akif'in mektuplarını satır aralarına dikkat ederek okuduğumuzda, tarih kitaplarında göremediğimiz yanlarını öğreniyoruz" diye konuştu.

AKİF’İ BİLMEK 
     Yazar Yusuf Turan Günaydın, “Çocukluk yıllarımızdan itibaren en çok önemsediğimiz şair ve yazarlarımızdan olan Mehmet Akif, dil olarak Arapçayı, Farsçayı, Fransızcayı çok iyi bilirdi ve bu dillerin edebiyatlarına da hâkimdi. Mehmet Akif denince akla gelen ilk şeylerden birisi Safahat kitabıdır. Mehmet Akif’i bilmek Safahat’ı anlamaktan geçer. Bu kitap Mehmet Akif’in şiirlerinin toplamından oluşur. Aslında Mehmet Akif’in sağlığında 7 ayrı kitap olarak yayınlanmıştır sonradan tek bir başlık altıda toplanmıştır” dedi.

AKİF’İN MEKTUPLARI
    “Mehmet Akif’i sadece Safahat ile tanımak mümkün değildir. Mehmet Akif’in Safahat’ta bulunmayan mektupları onun bilinmeyen yönlerini bize sunuyor. Şahsi çalışmamda da bunun üzerine yoğunluk gösterdim. Yayınlanmış mektupları toplayarak Mehmet Akif’i anlamaya, çözmeye çalıştım. Bu mektupların içerisinde kendisinden yaşça küçük genç dostlarına yazdığı birtakım tavsiyelerde vardır. Örneğin Asım Gönen’e yazdığı mektuplarda birden çok dil öğrenmesi gerektiğini tavsiye ediyor. Özellikle batı dillerinden Fransızcayı iyi bir biçimde öğrenmesi gerektiğini yazmıştır. Bu mektuplarda oğlunun Mehmet Emin Ersoy’un hatıraları ile de karşılaşılmıştır.”

SAVAŞ ALTINDA BİR MEMLEKET
     “Mehmet Akif, Kurtuluş Savaşı boyunca Anadolu’yu gezerek halkı aydınlatmaya, bilinçlendirmeye çalışmıştır. O zamanın şartlarını düşündüğümüzde savaş altında bir memleket ve yolların durumu bunun ne denli zor olduğunu gösteriyor. Babası müderris olduğu için mektep hocası kadar bilgisi vardı. Camilerde vaazlar verirdi, halkı işgalcilere karşı direnişe davet ediyordu. Üslubu etkileyici olduğu için de halk üzerinde etkisi oluyor. Mehmet Akif, alçak gönüllü, mütevazı ve insanları aşırı övmeyi, övünmeyi sevmeyen bir şahsiyettir. Onun için kullanılan tabir karakter abidesidir” dedi.

      Okul Müdürü Ali Bahadır programdan dolayı yazar Günaydın ve Bursa Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederken Gemlik Celal Bayar Anadolu Lisesi Müdürü Kamil Beki'de çiçek takdiminde bulundu.