• Pazar 13 ° / 6 ° Bulutlu
  • Pazartesi 14 ° / 7 ° Sağanak
  • Salı 13 ° / 7 ° Bulutlu


Maraş Katliamı kınandı

Maraş Katliamı kınandı

Maraş Katliamı kınandı

     Maraş katliamı 42. Yılında Türkiye'de birçok açıklama ve etkinlikle kınandı. Bursa'da yapılan kınamaya Bursa da ki kınama açıklamasına Gemlik Cemevi başkanı Ali Kalkan'da katıldı.

     Kahramanmaraş'ta 19-24 Aralık 1978 tarihleri arasında meydana gelen olaylar, Bursa'da düzenlenen basın açıklamasında kınandı. 19 Aralık ile 26 Aralık 1978 tarihleri arasında, sadece bir hafta içerisinde resmi verilere göre 111 kişi yaşamını yitirdi, yüzlerce insan yaralandı, 210 ev ve 70 iş yeri tahrip edildiği açıklanan kınamayla ilgili Gemlik Cemevi Başkanı Alı Kalkan şu açıklamayı yaptı.

    Katliamın üzerinden 42 yıl geçti. Yaşanan bu katliam, basit bir “Alevi-Sunni” düşmanlığı ile açıklanamayacak kadar alçakça yapıldı.

     Noktasına, virgülüne kadar hesaplanış, planlı ve örgütlü bir saldırıydı ve 7 gün süren katliama hiçbir müdahalede bulunulmadı.

     Pekala ne değişti o günden bugüne ?

     Hakkını arayanlara ve adalet isteyenlere yönelik, yok tme ve öldürme arzusunun, insanlık dışı bir hırsla devam ettiği topraklarda yaşıyoruz.

     Maraş katliamının faillerinin cezalandırılmaması Çorum’u yaşattı. Ardından bu topraklar Sivas'ı Gazi'yi, Roboski'yi, Suruç’u, Ankara’yı gördü. Bu saldırılar faili meçhul kaldığı sürece bir yenisi eklenmeye devam edecek, mafyalar etrafa tehditler savururken hakkını arayan madenciler yerlerde sürüklediği sürece bu topraklara Adalet gelmeyecek.

      “Oruç tutmak namaz kılmakla Hacı olunmaz bir Alevi öldüren 5 sefer hacca gitmiş gibi sevap kazanır diyen Bağlarbaşı Cami imamı Mustafa Yıldız zihniyetini hala aramızda gezdikçe Bu Topraklara huzur gelmeyecek”

     Çocuklara oyuncak götüren gençleri katledenlere “Öfkeli gençler” dendiği sürece bu ülkeye Umut gelmeyecek,

     Laik, demokratik, Özgür bir ülkede eşit haklarla eşit koşullarda barış içinde birlikte bir arada yaşama inadından vazgeçmeyen bizler demokrasinin insan haklarının özgürlüklerin hukukun üstünlüğünün yeşermesini istediğimiz bu coğrafya da katliamlarla yüzleşmenin şart olduğunu düşünüyoruz.

     Bizler Maraş'tan kocasına beni Sen öldür onların eline bırakma diyen Ümmühan Doğan'ı parçalandıktan sonra kazana atılıp yakılan 14 yaşındaki AliTıraş’ı,  karnında 8 aylık bebeği ile katledilen Esma Suna’yı kendi düğün gününde öldürülen Mehmet Ali'yi, Sivas'a türküleri ve semahlarından başka bir şey  götürmedikleri halde yakılarak katledilen 33 canımızı Ankara'da Barış istedikleri için katledilen canları da, katledenleri de, bu katliamlara seyirci kalanları da unutmadık. Akıtılan Bunca kanın hesabı sorulara kadar her alanda var olacağız. Bu ülkedeki farklı inanç ve kültürlere mesafe koymadan ötekileştirmeden bu kan gölüne çevirmiş topraklara Barış, eşitlik ve adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz.

 Maraş katliamını unutmadık, unutturmayacağız.

Bursa Alevi dernekleri platformu