• Çarşamba 13 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 16 ° / 6 ° Güneşli
  • Cuma 18 ° / 6 ° Parçalı bulutlu


Liseli Gençlerle Ekonominin Kalbine Yolculuk

Liseli Gençlerle Ekonominin Kalbine Yolculuk

     Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası ve Hisar Anadolu Lisesi ile ortaklaşa düzenlenen “Ekonominin Kalbine Yolculuk” gezisi başarı ile tamamlandı.

    Ülkemizin en önemli ekonomi merkezlerinin başında gelen Gemlik’in ekonomik dinamiklerini yerinde incelemek, üretim alanlarını ve üretilen ürünleri yerinde görmek ve bilgi edinmek için Hisar Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri ile birlikte Gemlik Serbest Bölge’ye ziyarette bulundu.  Ziyarete Gemlik Hisar Anadolu Lisesi Müdürü Satılmış Kocabaş, Coğrafya Öğretmeni Özgür Bora ile birlikte öğrenciler katıldı. GTSO’yu temsilen Genel Sekreter Yardımcısı Emre Gemicioğlu, Sanayi Sicil Müdürü Ayhan Yıldız ziyarette yer aldılar.

SERBEST BÖLGE VE ÇİMTAŞ GEZİLDİ

    Heyet, Gemlik Serbest Bölge Müdürü Halettin Tok, Gümrük Müdürü Muammer Ünal karşıladı. Gezinin ilk ayağında Bursa Serbest Bölgede öğrencilere Serbest Bölge ve Gümrüğün işleyişi, yapısı, bölgede üretilen ürünler ve firmalar hakkında sunum yapıldı. Soru cevap şeklinde gerçekleşen sunumun ardından Serbest Bölgede yerleşik Oda üyelerinden ÇİMTAŞ‘ın konuğu olundu.

    Öğrenciler tesisleri gezmeden önce, İSG uzmanlarınca öğrencilerimize İSG eğitimi verildi.

Eğitimin ardından tesisler gezdirilerek üretilen ürünler, kullanılan teknolojiler hakkında detaylı bilgiler verdi. ÇİMTAŞ tesislerin de daha sonra  Gemlik Limanlarının gezilmesiyle proje  sona erdi.

AĞDEMİR, ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİMİZDİR

    Geziye ilişkin açıklamalarda bulunan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Ağdemir;

“Çocuklarımız, geleceğimizdir. Hayata geçirdiğimiz bu faaliyet çocuklarımızın gelecekte iş hayatlarına atılırken bulundukları bölge hakkında fikir sahibi olmaları, Gemlik’in ekonomik yapı taşlarının neler olduğu, ileride hangi iş fırsatlarının kendilerini beklediği hususunda önemli

bilgiler edindiler.

     Bu günün çocukları yarının mühendisleri, teknikerleri, yöneticileri olarak belki de bu tesisler de kariyer yapacak ve iş hayatına atılacaklardır. GTSO Eğitime %100 destek politikası ile her daim çocuklarımızın yanında olmaya devam edecektir. Kurumlarla yaptığımız ortak faaliyetlerin daha etkili bir şekilde devam etmesini çok isterim. Faaliyetin hayata geçmesine emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.” dedi.

KOCABAŞ, ‘GEMLİK’İN EKONOMİK DEĞERLERİNİ TANIDILAR’

     Hisar Anadolu Lisesi Müdürü Satılmış Kocabaş yaptığı açıklama da Milli Eğitim Bakanlığının  “okuldan çık” prensibinden hareketle bu projeyi gerçekleştir diklerini söyledi.

Kocabaş, “Öğrencilerimiz eğitim hayatının sonrasında kendilerini hangi iş imkanlarının beklediği, hangi alanlarda kariyer yapabilecekleri, Gemlik'in ekonomik değerleri, Serbest Bölge, Gümrük, Limanlarımızda hangi süreçler var, işleyiş nasıl oluyor, ithalat ve ihracata konu ürünler gibi bir çok konuda bilgi sahibi oldular. Bu noktada emeği geçen başta Gemlik Ticaret ve Sanayi Odamıza, Gemlik Serbest Bölge Müdürlüğüne, bizleri tesislerinde ağırlayan ÇİMTAŞ'a gönül den teşekkür ederim" dedi.

    Hisar Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Özgür Bora, faaliyet hakkında değerlendirmelerde

bulundu. Bora, konuşmasında “Coğrafya dersinde gerek fiziki gerekse beşeri ortam acısından temel prensiplerimizden birisi dünyayı tanımaya yakından başlamaktır. Biz de ülkemiz deki sanayinin dağılışı, özellikleri ve ülke ekonomisine sektörel etkisi konusunu işlerken, yakınımız da bulunan sanayi bölgesini ziyaret etmenin faydalı olacağını düşünüp böyle bir gezi planladık. Hem öğrencilerimiz sanayi üretimini sahada görme şansı yakaladı, hem de ilçemizdeki bu tesislerin ülke ekonomisindeki yerini ve önemini kavramış oldu. Dünyanın en önemli insan, doğal kaynak ve üretim potansiyeli olan ülkelerinden birisiyiz. Coğrafya öğretmenleri olarak amacımız bu potansiyeli gençlere göstermek ve ülkenin kalkınmasına yararlı nesiller yetişmesini sağlamaktır.

Bu vesileyle düzenlediğimiz bu gezide bizlere destek olan başta Gemlik Ticaret ve Sanayi Odasına, Serbest Bölge Müdürlüğümüze, ÇİMTAŞ’a teşekkür ederiz” dedi.