• Cumartesi 31 ° / 17 ° Güneşli
  • Pazar 30 ° / 16 ° Güneşli
  • Pazartesi 30 ° / 15 ° Güneşli


LGS öncesi uzmanlardan tavsiyeler

LGS öncesi uzmanlardan tavsiyeler

    LGS 'ye çok az bir zaman kala sınav öncesi ve sınav esnasında neler yapılıp yapılmayacağına yönelik uzmanlarından tavsiyeler geldi. Gemlik Anadolu İmam Hatip Lisesinin video konferans sistemiyle gerçekleştirmiş olduğu canlı yayınına katılan Gemlik  Rehberlik  Araştırma Merkezi PDR uzmanı Şeyda Polat ve Halil İnalcık Bilim ve Sanat Merkezi PDR uzmanı Ömer Zengin bir saati askın süren canlı yayında  LGS’ye hazırlanan 8'inci sınıf öğrencilerine önemli tavsiyelerde bulundular.

     Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Duran'ın da bir süre programa katılarak   sınava girecekleri öğrencilere başarılar diledi. Duran Gemlik ilçesi olarak her türlü hazırlıklar tamamlayıp  sınava en iyi ve zağlıklı bir şekilde gerçekleştireceklerini  ifade etti. Duran  PDR uzmanı Şeyda Polat ve Ömer Zengin'le Gemlik  Anadolu İmam Hatip Lisesini programdan dolayı tebrik etti.

     Psikolojik Danışman Şeyda Polat programda yaptığı konuşmada öğrencilere 'Hata yapmaktan korkmayın, soru sayısına odaklanmayın, kolay sorulara dikkat edin. Kaygınızı çocuğunuza yansıtmayın, onu diğerleriyle kıyaslamayın, rahatlatıcı konuşmalar yapın 'tavsiyelerinde bulundu.

     Psikolojik Danışman Şeyda Polat  ,öğrencilere sınavdan önceki son günlerde sosyal medyadan uzak durmalarını, uykularını alabilecek saatte uyumalarını, ağır yemeklerden uzak durmalarını önerdi. Olumlu düşünmenin de sınav stresine olan katkısına dikkat çeken polat, öğrencilerin kendilerine iyi gelecek cümleler bulması gerektiğini, “Elimden gelenin en iyisini yapacağım” gibi tekrarların yararlı olacağını vurguladı.

     Öğrencilere, sınavdan bir gün önce yürüyüş yapmalarını, geç yatmamalarını, sabah kahvaltı etmelerini ve zamanlamalarını iyi planlamalarını da önerdiklerini belirten

Polat, LGS adaylarına yönelik diğer sınav tüyolarını şöyle sıraladı:

 Stres olursanız, nefes tekniğini kullanabilirsiniz.

- Gözlerinizi 30 saniye kadar kapatıp yeniden odaklanmayı sağlayabilirsiniz.

- Zorlandığınız sorulara işaret koyun, sonra tekrar geri dönme şansı yaratın.

- Hareket etme ihtiyacınız olursa kollarınızı yukarı ya da yana uzatarak bedeninizi esnetebilirsiniz.

- Gülümseyin. Yüzünüzdeki gülümseme bir süre sonra duyguları ve davranışı etkiler.

- Dikkat dağılırsa ya da mola ihtiyacınız olursa dik oturun. Derin bir nefes alın, hedefinizi hatırlayın.

     Sözel ve sayısal sınav arası 45 dakikalık sürede ise öğrencilere derin nefes alarak açık havada dolaşmalarının yararlı olacağına değinen polat, öğrencilerin bu sürede sınav hakkında konuşmak istemiyorlarsa kendilerini buna zorlamamalarına, şekerli besinlerden de uzak durmaları gerektiğine dikkat çekti.

     Halil İnalcık Bilim ve Sanat Merkezi PDR uzmanı Ömer Zengin, sınav öncesi ve sonrası için neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı: Amacımıza hizmet etmeyen düşünceleri zihnimizden atmalıyız. Bu düşünce işimize yarıyor mu yaramıyor mu karşılaştırması yaparak olumlu olanları tutmalıyız. Öğrenciler kendilerine şunları sorabilir:

- Bu süreçte aklından şu sorular geçti mi hiç?

- Okulda yüz yüze eğitimden uzak kaldım, sınavıma nasıl yansıyacak?

- Evde verimli çalışabildim mi?

- Sınav kapsamındaki sorular konusunda ne kadar hazırım?

- Kalan zamanı nasıl değerlendirmeliyim?

- Sınavda başarılı olamazsam ne olur?”

     Eğer öğrencilerimiz, sınavlara bir plan ve program dahilinde hazırlandıysa, çalışmalarını ertelemediyse, zamanı verimli kullandıysa, beklentilerini gerçekçi tuttuysa, olumsuz duygu, düşünce ve davranışlardan kurtulduysa başarılı olmamaları için bir sebep yok. Sınavı bir son değil de yeni bir başlangıç olarak görmeliler.

    Düşünceleri durdurma tekniği: Sınav kaygı olumsuz düşünceleri ortaya çıkarabilir. Örneğin “Hiçbir şey yapamayacağım” gibi. Bu düşünceler başladığında kendinize 'dur' deyin ve bu düşüncelerin devam etmesine izin vermeyin.

   İç diyaloğu kurma ve kendi kendine telkin etme tekniği: Kendi iç diyaloğumuzun sınav üzerinde etkisi büyüktür. İç diyaloğunuz da olumsuz mesajlar yerine olumlu mesajların hâkim olmasına çabalayın.

    Dikkatini başka noktalara odaklama tekniği: Kaygınız arttığında etrafınıza bakın ve dikkatinizi ortamdaki başka noktalara yönlendirin, birkaç saniye bunlarla ilgilenin ve sınava tekrar dönün çalışın. Örneğin “Sınıfta kaç kişi gözlük takıyor?” “Duvarlar ne renk?“ “Sınıfta dolap var mı?” gibi…

     Köprü objeler kullanma tekniği: Kaygı arttığında, sevdiğiniz kişileri, mutlu olduğunuz ortamları, evcil hayvanınızı veya arkadaşlarınızla geçirdiğiniz bir anı düşünün. Bu tarz düşünceler kaygıyı azaltmanıza oldukça yardımcıdır.

   Güvenli yer tekniği: Kendinizi en huzurlu en mutlu hissettiğiniz bir yeri ya da bir ortamı hayal edin. “Bu yer neresi? Nasıl bir ortam? Mutlu olduğunuz anda neler oluyor?, Kimler var? Hangi renkleri görüyorsunuz? Ortam aydınlık mı loş bir ışık mı var? Ortamın sıcaklığı nasıl? Hissetmeye çalışın. Etrafınızda neler var? Onlara bakın. Kafanızı yukarı kaldırdığınızda ne görüyorsunuz? Aşağı baktığınızda neler görüyorsunuz?” kaygılandığınız her an için güvenli yerinizin hayal ederek başa çıkabilirsiniz.

Sınavdan bir gün önce neler yapmalıyım?

- Cuma günü, çalışmayıp dinlenebilirsin.

- Beslenme alışkanlıklarının dışına çıkmamalı, dışarıda yemek yememeli, metabolizmanın tepki vermesine sebep olacak yağlı ve ağır yiyecekler tüketmemelisin.

- Gün içerisinde temiz havada ve yeşillik bir ortamda, 1 - 1.5 saat kadar yürüyüş yapmalısın.

- Sınav günü giyeceğin kıyafeti hazırlamalı, eşofman tarzı rahat ve pamuklu kıyafetler seçmelisin.

- Sınav günü yanında olması gereken nüfus cüzdanı, kalem, silgi, su, maske, küçük boy sprey dezenfektan gibi materyalleri hazırlamalı ve şeffaf bir kalem kutusunun içine yerleştirmelisin.

- Uyumadan önce sıcak bir duş almak, bünyenizi dinlendirip, gece rahat uyumanızı sağlayacaktır.

 Sınav sabahı nasıl hazırlanmalıyım?

- Sabah 07.00’de kalkıp dengeli bir kahvaltı yapmak, hem bedenini hem de ruhunu dinç tutacaktır.

- Evden çıkmadan önce sınav esnasında yanında bulunması gereken materyalleri son kez kontrol etmeli ve mutlaka maskeni takmalısın.

- Sınava kendi okulunda gireceğini biliyorsun. En geç, saat 08.45’te sınav yerinde (okulunda) olacak şekilde, evden erken çıkmalısın.

- Bina girişinde sosyal mesafeyi koruyarak bekleyemeye özen göstermelisin.

 Sınavda nelere dikkat etmeliyim?

    Sınava gireceklere ilk tavsiyem “Önce genel bir bakışla sınavı bütününü görün”,  sınava başlamadan önce soru kitapçığına genel olarak göz gezdirin olur. Adayların kafasında “Hangi bölümden başlasam” diye bir soru varsa, sınavlara en iyi oldukları alandan başlamaları zaten sınav stratejilerini belirginleşecektir.

    Adaylar her testte bilgi düzeylerinin altında ve üstünde sorular bulunabileceğini, testin genelini standart bilgi birikimi ve yorum gücü ile çözülebilecek sorular oluşturduğunu akıllarının bir köşesinden tutmalılar

- Sınav başlamadan önce, mutlaka tuvalete gitmelisin.

- Sınav giriş belgeniz sıranıza konulmuş olacak, adınıza düzenlenmiş optik form da (cevap kâğıdı) gözetmen tarafından size sınavdan önce verilecektir.

- Sınav başladığında, maskeni çıkarıp çıkarmama kararını kendin verebilirsin.

- Sık sık saate bakmak, yaşadığın stresi arttıracaktır. Sürekli zamanı kontrol etmek yerine sorulara odaklanmalısın.

- Çözemediğin soruyla inatlaşmamak ve işaret koyarak diğer soruya geçmek, zamanı iyi kullanman için en önemli kuraldır. Vaktin kalırsa dönüp tekrar o soruya bakabilirsin.

- Sınav esnasında yaşanabilecek hiçbir negatif durumun seni etkilemesine izin vermemeli ve başarının en büyük anahtarının 'öz güven' olduğunu bilmelisin. Unutma; çok çalıştın ve başaracaksın.

SINAVA BAŞLARKEN

- Her şeyden önce olumlu şeyler düşünün.

- Sınava başlamadan önce ihtiyaçlarınızı karşılayın.

- Görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri mutlaka sorun.

- Kodlamalara dikkat edin. Optik formdaki T.C. Kimlik No ile Ad-Soyadı kısımlarını kontrol edin. Gerektiğinde salon görevlisine başvurun.

- Kitapçığı hızlıca gözden geçirin. Kitapçık türünüzü kodlayın.

SINAV ANINDA

Her soruya şans tanıyın. Bunu başarabilmek için de:

- Kitapçığın tamamını gözden geçirin,

- Hiçbir soruda fazla vakit harcamayın.

- 'Turlama tekniği'ni unutmayın.

- Birinci turda doğruluğundan kesin emin olduğunuz soruları cevaplayın.

- Doğruluğundan emin olmadığınız ya da size zor gelen soruları işaretleyip bir sonraki soruya geçin, ikinci turda işaretlediğiniz sorulara tekrar dönün.

- Böylece hem oyalanmamış, zamanı doğru kullanmış olursunuz hem de tüm soruları görmüş olursunuz.

- Üst üste yapamadığınız birkaç soru olursa dikkatinizi yoğunlaştıramamaktan kaynaklı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Paniğe kapılmayın, kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alıp 15-20 saniye kendinize dinlenme arası verin.

- Burada sene içerisinde okulda yaptığımız mindfulness egzersizlerini de uygulayabilirsiniz.

SORULARI DOĞRU OKUMANIN ÖNEMİ

Soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar.

 …değildir? - …yoktur? - …olamaz? gibi. Bu ifadelere dikkat edin.

Sorunun ve şıkların tamamını okuyun. Soruyu anlayamadığınız zaman önce soru kökünü sonra seçenekleri okuyun. Daha sonra da seçeneklerin ışığında soruyu bütünüyle inceleyin. Uzun sorulardan korkmayın çünkü bu tür sorular iyi açıklanmıştır, bu açıklama sizin için daha fazla ipucu anlamına gelir.  Paragraf sorularında önce soruyu daha sonra da paragraf metnini okuyun. Böylece sorudan istenilenin ne olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır. Altı çizili veya koyu yazılı kelimelere dikkat edin.

KODLAMA SINAVIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

     Test çözümünde 'kodlama' önemli bir yer işgal eder. Soruyu kitapçık üzerinde çözmüş olmak o soruyla olan işinizin bittiği anlamına gelmez. Soruyu doğru çözmek kadar optik forma doğru kodlamak da önemli. Alışagelen bir kodlama alışkanlığınız varsa eğer, sınav anında bunu değiştirmeyin. Toplu kodlama yapmayın! Kaydırma olasılığının en yüksek olduğu kodlama biçimidir.

SINAV ANINDA UNUTMAYIN Kİ

- Sınavın ilk 15 dakikasında heyecanlanmak normal. Bunun bir zaaf olmadığını ve hemen herkesin az ya da çok bu heyecanı yaşadığını bilmek sizi rahatlatacaktır.

- Sınavın hemen öncesinde sanki bütün bilinenler unutulmuş gibi bir düşünceye kapılınsa da bunun gerçek olmadığını ve o anki sınav psikolojisinden kaynaklandığını bilin ve sakin kalın.

- Soruların tamamı çok dikkatli okunup anladıktan sonra cevaplanmalı. Soru kökündeki koyu ve/veya altı çizili ifadelere dikkat edin.

- Eğer sınavdan koptuğunuzu fark ederseniz birkaç saniye zihnin dinlenmeye ihtiyacı var demektir. Kalemi bırakıp gözleri kapatmak, alnı ve şakakları ovarak veya rahatlatacak başka bir dinlenme egzersizi yaparak 10-15 saniye gibi bir süreyi bu amaçla kullanabilirsiniz.

- Sınava, denemelerde alışılan testten başlayın ve aynı testlere sırasıyla devam edin. Testlere ayrılan süreleri aşmamak için zamanı kontrol etmeyi unutmayın.

- Cevaplar gruplar halinde (sayfa - sayfa) kodlanmalı. Bu durum, zaman kazandıracağı gibi ‘kaydırma’ riskini de azaltacaktır. Kodlamayı en sona bırakmanın çok riskli olduğunu unutmayın.

- Hakkında hiçbir bilginin olmadığı soruları boş bırakın çünkü üç yanlış cevap bir doğru cevabı götürecektir.

SINAV HEYECANINI KONTROL ALTINA ALMA

     Öncelikle sınava ısınma sürecinde sınav hakkında karar verilmemeli.  Belki kitapçıkta ilk sorular zor gelebilir. Sınav başladığında heyecandan ilk soruya takılı kalıp defalarca okumak yerine hızlı bir taramayla en kolay sorularla ısınma ve kendine güven sağlanabilir. Eğer okuyorum ama anlamıyorum deniliyorsa aday ya o konuyu bilmiyordur ya da odaklanma sıkıntısı yaşıyordur. Soruları ilk okumada anlamaya çalışmak önemli. Anlama kapasitesini geliştirmek için ise konu bilgileri tekrarlayarak kalıcı hale getirilebilir. Öncelikle adaylar şunu unutmamalı “Her soruyu çözemeyebilirler, ama çözebilecekleri yeterli sayıda soruya ulaşabilirler.” O nedenle gereksiz ayrıntılarda boğulmadan sadece soruda ne isteniyorsa onun üzerinde yoğunlaşmak lazım. İyi bir zamanlama ile sınavı en az bir kez turlayabilirler.

TURLAMA TEKNİĞİ NEDİR?

    Adayların yapamadıkları soruları çok fazla kitlenip zaman kaybetmeden, bu soruları işaretleyip, ikinci kez gözden geçirmek üzere sonraya bırakmasına biz turlama diyoruz. Dilimin ucunda bir türlü hatırlayamıyorum dediğinde ya da önceden bilindiği halde sınav esnasında hatırlanamayan yanıtlarda, sakin kalınırsa mutlaka sonradan hatırlanılacaktır.

- Anahtar sözcüklerin altını çizerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

- İki seçenek birbirine çok benziyorsa, büyük bir ihtimalle ikisi de doğru cevap olmayabilir. Diğer seçenekleri iyi okuyarak aradaki ayrıntıyı yakalamalısınız.

- Yanlış olduğundan emin olmadıkça ilk tahminde bulunduğunuz yanıtı değiştirmeyin.

- Eğer seçeneklerde hepsi, her zaman, hiçbiri gibi genellemeler varsa bu seçeneklerin yanlış olma ihtimalinin de yüksek olabileceğini düşünebilirsiniz.

- Seçeneklerde bazen, çoğunlukla, bazıları gibi ifadeler geçiyorsa bu seçeneklerin doğru olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünebilirsiniz.- Soru dağılımı içinde çok kolay ve 'bu da olur mu' denilecek türde sorular da olabilir. Bunları da aynı önem düzeyiyle çözün.

- Belirli periyotlarla derin nefes alarak, birkaç saniye tutup ve yavaş yavaş verin, beyninize daha çok oksijen yollayın.

- Sınavda dikkatiniz dağıldığında soruyu tekrar okumak yerine 10-15 saniye dinlendikten sonra tekrar bakın.

- Soruyu çözerken kendinize özgü bir işaretleme sistemi kullanabilirsiniz, örneğin yanlış seçeneklerin başına özel bir işaret, doğru yanıtlar için başka, daha sonra bakmak istediğiniz sorunun başına başka bir işaret gibi…

- Soruyu çözerken, kendi yorumlarınızı katmadan, soruyu hazırlayan kişinin nasıl düşünmüş olabileceğine yoğunlaşın. Sorunun sınırları içerisinde elbette yorumlayabilirsiniz.

- Derslere ve duruma göre önce soru kökünü okuyun, sonra verilen verileri, sonra da seçenekleri...

Olumsuz soru köklerindeki olumsuz sözcüklerin 'değildir, olamaz' altının çizili olduğunu göreceksiniz bu durumu göz ardı etmemeniz gerektiğini unutmayın.

     Psikolojik Danışman Şeyda Polat  sözel ve sayısal soru çözümlerinde  şu önerilere dikkat çekti :

SÖZEL BÖLÜM İÇİN ÖNERİLER

Türkçe: Soru kökü dikkatli okunmalı; vardır/yoktur/değildir/farklıdır gibi ifadelere dikkat edilmeli. Paragraf sorularında ne aradığımızı bilerek okumak zamandan tasarruf sağlar.

     T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük: Verilen bilgiyi ezberlemek yerine dikkatlice okuyup anlamak ve yorumlamak önemli. Yorumlarken kendi düşüncelerimize göre değil, verilen bilgi doğrultusunda hareket edilmeli. Görsel içerikli sorularda (harita, istatistiki bilgiler) verilen görsel iyi incelenmeli. Bu tür sorularda ‘yalnızca’, ‘sadece’ gibi sözcüklere dikkat etmeli, sorular görsele göre mi yoksa daha önceden verilen bilgiye göre mi çözülecek ayırt edilmeli. Kavramları (ulusal egemenlik, egemen devlet, bağımsız devlet, topyekun mücadele, milli irade gibi) bilmek ve verilen bilgilerle eşleştirebilmeye dikkat etmek önemli. Sorularda verilen öncüllerin alanlarla (sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel) eşleştirilmesi konusuna dikkat edilmeli.

     Din kültürü ve ahlak bilgisi: Verilen paragraf sorularında günlük hayatta kullanmadığımız terimlere dikkat etmek ve öncülde anlatılanı iyi kavramak önemli. Bize yabancı olan terimler (ihlas, ihsan, takva, müşrik gibi) üzerinde durup anlamlarına tekrar bakılmalı.

     İngilizce: Pasta grafiği, sütun grafiği gibi çizimleri doğru yorumlayabilmek için birbirinin yerine kullanılan kelimeler iyi tespit edilmeli. Miktar belirten kelimelerin hangi yüzdeliklere ya da oranlara denk geldiği iyi yorumlanmalı. Uzun metinler içeren sorularda metin okunmadan önce soru kısmı okunmalı. Böylece aranan bilgiye odaklanmak ve metinde verilen gereksiz detaylara takılmadan yorumlamak ve cevaba ulaşmak kolaylaşır. Günlük hayatın içinde karşımıza çıkabilecek çeşitli konulardaki diyaloglara sınav kapsamındaki konulardan uyabilecek kalıplar tekrar edilmeli.

SAYISAL BÖLÜM İÇİN ÖNERİLER

     Matematik: Zor ya da daha oyalayıcı sorularda zaman kaybetmeyip önce yapılabilecek kolay sorular yapılmalı ve kolay yapılan sorudan artan süre diğer sorularda kullanılmalı. Uzun sorular daha çok bilgi içerir bu sorulardan korkulmamalı. Soru kökünde en az, en çok, tam sayı, doğal sayı, irrasyonel sayı, rasyonel sayı, tam kare sayılar, olabilir, olamaz şeklindeki sorulara mutlaka dikkat edilmeli.

     Fen bilimleri: Ayırt edici, bilgi hakimiyeti ve yorum becerisini ölçen, tablo ve grafik okuma, deney düzenekleri kurma, gözlemlerden sonuç çıkarma üzerine yoğunlaşan hem görsel hem de ön bilgi içeren uzun sorular çoğunlukta olacaktır. Bu yüzden sınav sonucunu belirleyen unsurlardan biri de zamanlamadır. Bunun için soruları, verilen bilgileri acele etmeden dikkatlice okumak ama aynı zamanda zamanı iyi kullanmak önemli.

    Bir saati aşan programda okul müdürü Ali Bahadır ve  okulun rehber öğretmenleri Şeyma Yılmaz ve Canan Altundal'da sınava girecek öğrencilere başarılar dilediler.