• Perşembe 30 ° / 20 ° Güneşli
  • Cuma 30 ° / 16 ° Güneşli
  • Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli


Kurtuluş Savaşı Şehitlikleri

Kurtuluş Savaşı Şehitlikleri

Birçoğumuz hayatımızda en az bir veya birkaç kez Çanakkale’ye Gelibolu Milli Parkı’na aziz şehitlerimizi ziyarete gitmişizdir.

Peki şimdi soruyorum. Kaçımız Metristepe, İntikam Tepe, İnönü, Dumlupınar, Zafertepe, Çiğiltepe veya Afyon Kocatepe Şehitliklerimizi biliyoruz. Senelerdir içimizde yara olmuş her ortamda dile getirdiğimiz bir konudur bu. Çanakkale’de yatanlar bizim şehitlerimiz de peki Sakarya’da, İnönü’de, Afyon’da ya da Dumlupınar’da vurulup yatanlar kimin şehitleri ? Tabi ki bizim. Peki, neden bu şehitlerimize Çanakkale’de yatan şehitlerimiz kadar değer vermiyoruz. Uzak oldukları için mi ? Cevabınız muhtemelen hayır olacaktır.

İşte bu düşünce ile sizler için çocuklarınız ile günübirlik yapabileceğiniz Kurtuluş Savaşı Şehitlikleri rotasını çizmek istiyorum.

Bu program dahilinde ilk olarak Bozöyük’te bulunan ve 4200 şehidimiz adına açılmış 141 şehit kabrini ziyaret edebilirsiniz ki bu şehitlerimiz Atamızın Batı Cephesi Kumandanı Albay İsmet Paşa’ya 1 Nisan 1924 tarihinde çektiği telgrafta belirttiği yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yenen yiğitlerdir. Programınız dahilinde ikinci durağınız Kütahya Yolu üzerinde İnönü İlçesi’ne gelmeden hemen yolun sağında bulunan İnönü Şehitliği olacaktır. İnönü Şehitliği ülkemizde en kolay ulaşılabilecek şehitliklerden biri olduğu halde üzülerek belirtmek isterim ki en az ziyaret edilen şehitlik olma özelliğine sahiptir. İnönü Şehitliği’nden sonra Kütahya’nın Dumlupınar İlçesi’ne geçip önce Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Müzesini ve ardından Dumlupınar Atatürk Karargah Evi’ni ziyaret edebilir, oradan Dumlupınar Şehitliğimize geçebilirsiniz. Bu şehitlikte yatan yiğitlerde 26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruzu Dumlupınar’da zafere dönüştürüp 30 Ağustos 1922 gününü Türk Tarihi’ne altın harflerle yazdıranlardır. İnönü şehitliğinin hemen karşısında da Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin sevk ve idare edildiği 1181 rakımlı Zafertepe Çalköy Zafer Anıtı ve onun hemen yanında da Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı bulunmaktadır. Sizlere Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı’nın hikayesini anlatmadan duramayacağız. Atamız 31 Ağustos 1922 günü savaş alanını gezerken bir düşman topçu mermisinin açtığı çukara  gömülmüş bir sancaktarımızı görür. Sancaktarımız toprağın üstünde katılaşmış kolu ile sancağımızı sıkı sıkı tutmaktadır. Atatürk bu manzara karşısında kendini tutamamış ve savaş sonrası buraya yapılacak anıtta bu görüntünün sembol alınmasını emretmiştir. İşte sizin ülkemizde birçok yerde toprağın içinden çıkan ve sancağı sıkı sıkı tutan  Mehmetçik betimlemesinin esas hikayesi budur.

Zafertepe’den çıktıktan sonra bu sefer Afyon şehir merkezinden geçip yaklaşık yirmi kilometre yol alıp Büyükkalecik Kasabası içinden geçerek Kocatepe Atatürk Anıtı’na ulaşabilirsiniz. Atamız 25 Ağustos 1922 akşamı bu tepeye gelerek 26 Ağustos 1922 sabahı Büyük Taarruzu buradan başlatmıştır. Atamız savaşın ilk safhalarını bizzat burada kurulan karargah ve siperden yönetmiştir. Sizlerin atamızın üzerinde bir battaniye ile gördüğünüz ve elinde sigarası ile betimlenen fotoğrafı işte bu meşhur 1871 rakımlı tepede çekilmiştir.

Sizlerde ne uyandırır ya da ne hatırlatır  bilemem ama  ben her Kocatepe’ye çıktığımda içimden avazımın çıktığınca haykırarak  Nazım Usta’nın şu şiirini okuyasım geliyor;

Şehitler, Kuvayi Milliye Şehitleri, mezardan çıkmanın vaktidir.

Şehitler, Kuvayi Milliye Şehitleri, Sakarya’da, İnönü’de, Afyon’dakiler

Dumlupınar’dakiler de elbet ve de Aydın’da, Antep’te vurulup düşenler,

Siz toprak altında ulu köklerimizsiniz, yatarsınız al kanlar içinde

Şehitler, Kuvayi Milliye Şehitleri, siz toprak altında derin uykudayken düşmanı çağırdılar, satıldık, uyanın!

Biz toprak üstünde derin uykulardayız, kalkıp uyandırın bizi! uyandırın bizi!

Şehitler, Kuvayi Milliye Şehitleri, mezardan çıkmanın vaktidir!

Mustafa Kemal Paşamızın dediği gibi  Uyuyan Milletler Ya Ölür, Ya da Köle Olarak Uyanırlar. Allah bu millete köle olduğu, başka bir milletin himayesine girdiği günleri göstermesin. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmak zorunda kalacağı kötü günleri göstermesin.

Saygılarımla,

Tansu ERÇEVİK

Profesyonel Turist Rehberi (MBA)