• Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Çarşamba 33 ° / 22 ° Parçalı bulutlu


Katliam Hükümlüsünün  Affını Tanımıyoruz

Katliam Hükümlüsünün  Affını Tanımıyoruz

    1993 yılında yaşanan Sivas katliamının sanıklarından Ahmet Turan Kılıç’ın affedilerek salıverilmesi üzerine Gemlik Dersimliler derneği basın açıklaması yaptı. Dernek üyelerinin katıldığı basın açıklamasında katliam hükümlüsünün  bir oldu bittiye  getirilerek gerçekleşen affını tanımıyoruz vurgusu yapıldı. Dernek merkezinde yapılan basın açıklamasının tamamı aşağıdaki gibi.

     2 Temmuz 1993 yılında gerici fasist bir güruh tarafından  Sivas madımak Otelinde içlerinde gençlerin, çocukların Aydın, Sanatçı ve Otel çalışanlarının bulunduğu oteli ateşe vererek  35 canımızı yakarak vahşice katletmiştir. Bu gerici faşist  güruha, Katliam öncesi müdahale edilmeyerek toplanması ve kalabalıklaşması sağlanmış, katliam gerçekleştikten sonrada  dönemin başbakanı Tansu Çiler bu güruh için “Dışarıdaki Vatandaşlarımız zarar görmedi” diyerek açık destek vermiştir, Davanın yargı aşamasında’da aynı yaklaşımla sanıklar korunmuş ve kollanmıştır.

    Tüm bu süreçlerde ülkemizin devrimci, ilerici güçlerinin ve Alevi kurumlarının ısrarlı mücadeleleri, Adalet arayışları karşısında Sivas Katliamı Kamuoyu nezdinde ahlaken ve vicdanen mahkum edilmiştir. İnsanlığa karşı işlenmiş olan suçların zaman aşımına uğraması sözkonusu olmamasına rağmen  sivas katliamı davası zaman aşımı bahane edilerek dava kapatılmış dönemin başbakanıda “halkımıza hayırlı olsun” diyerek  birkez daha  demokratik kamuoyunu  ve Aileleri   yaralamıştır.

    Hapishanelerde geçen yıl onlarca hasta tutuklu ölürken ve yüzlercesi  ceza evlerinde ölümü beklerken geçen hafta Sivas katliamında rolü delillerle ispatlanmış ve  ağırlaştırılmış müebbet cezası almış bir katil Cumhurbaşkanlığı affı ile serbest bırakılmıştır. Biz Dersimliler derneği olarak milyonlarca insan tarafından mahkum edilerek lanetlenen ve alevi toplumu içerisinde derin yaralar açan bu katliam hükümlüsünün  bir oldu bittiye  getirilerek gerçekleşen affını tanımıyoruz.

     Bu afla  bilinmelidir ki, demokratik kamuoyunun 27 yıldır her koşul ve şart altında Sivas için Adalet talebi doğrultusunda yürüttüğümüz mücadeleyi büyütecek ve daha güçlü yanyana gelmemize neden olacaktır, tüm bu sebeplerle bir kez daha daha güçlü bir şekilde  haykırıyoruz sivası asla unutmayacağız  bu katilleride asla affetmeyeceğiz .

    Gemlik Dersimliler Derneği