• Çarşamba 0.3 ° / -4.2 ° Mix snow/rain
  • Perşembe -0.6 ° / -8 ° kırık bulutlar
  • Cuma 2.9 ° / -1.6 ° Bulutlar


Jandarma GCBAL’de Emniyet Kemeri Eğitimi Verdi

Jandarma GCBAL’de Emniyet Kemeri Eğitimi Verdi

Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığı personeli tarafından Celâl Bayar Anadolu Lisesi’nde bulunan tüm öğrencilere “Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır” sloganıyla emniyet kemeri simülasyon aracıyla trafik eğitimi verildi. Herhangi bir kaza anında takla atan aracın içinde emniyet kemeri takmanın ne kadar önemli olduğu vurgulandı.

Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığına bağlı ekipler, Celâl Bayar Anadolu Lisesi’nde bulunan tüm öğrencilere bir dizi trafik eğitimi gerçekleştirdi. Emniyet kemeri simülasyon aracı ile uygulamalı olarak verilen eğitimlerde, takla atan bir aracın içinde emniyet kemeri takan yolcularla takmayan yolcuların durumları anlatıldı. Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığı tarafından yurdun dört bir yanında kullanılan eğitim faaliyetlerinde kullanılan emniyet kemeri simülasyon aracı, Türkiye'deki tek örnek olma özelliği taşıyor. Geçen sene Teknofest’te de sergilenen bu simülasyon aracıyla, öğrencilere kaza anında emniyet kemerinin ne denli önemli işlev gördüğü ve araçtaki her yolcunun emniyet kemeri takmasının neden zorunlu olduğunu anlatılıyor.

J. Asb. Kd. Bçvş. Taner Demirezen, yaşanan kazalardaki ölümlerin büyük oranda emniyet kemeri takmayan yolculardan kaynaklandığını vurguladı. Eğitim çerçevesinde yaklaşık 500 öğrenci simülasyonda kaza yapan araca binerek emniyet kemerinin nasıl hayat kurtardığını yaşayarak öğrendi. İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Duran da öğrencilere verilen eğitim için Bursa Jandarma Trafik Okul Komutanlığı ekiplerine teşekkür ederek uygulamalı eğitimin gençlerde daha kalıcı iz bıraktığını belirtti. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği eğitimler heyecanlı anlara sahne oldu. Araç içerisindeki yolcuların durumunun kameralar ile ekrana yansıtıldığı eğitim yaklaşık 6 saat sürdü.