• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur


İşkuru’un Gönderdiği Yazı Kafaları Karıştırdı

İşkuru’un Gönderdiği Yazı Kafaları Karıştırdı

İşkuru’un Gönderdiği Yazı Kafaları Karıştırdı

    Türkiye  İş Kurumu  genel müdürlüğü’nün  resmi  kurum ve kuruluşlara  gönderdiği  yazı  kafaları  karıştırdı.

              Türkiye İş Kurumu genel Müdürlüğü’nün 21.10.2021 VE 00009897372  sayılı yazısında “Bilindiği üzere 12/03/2013 tarih ve 28585 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğinin dördüncü bölümünde düzenlenen Toplum Yararına Program(TYP) işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla kamu yararının daha yüksek olduğu alanlarda İŞKUR tarafından uygulanan maliyeti İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan bir aktif işgücü piyasası programıdır. Hâlihazırda devam eden programlar hariç olmak üzere 01.01.2022 tarihinden itibaren TYP sadece afet, salgın ve acil durum dönemlerinde, ilgili kamu hizmetlerinin aksamasını önleyecek şekilde ve geçici süreyle desteklenmesi amacıyla uygulanacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden hizmetlerinin bu kapsam dışında olduğu açıktır. 2022 bütçe çalışmalarının yapıldığı bu süreçte kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden görevlerini gerçekleştirecek personelin kamu kurum kuruluşlarının kendi bütçeleri dâhilinde planlamaları uygun olacaktır” demektedir. 

Hem Kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden hizmetlerinin bu kapsam dışında olduğu açıktır. diyor hem de 2022 bütçe çalışmalarının yapıldığı bu süreçte kamu kurum ve kuruluşlarının süreklilik arz eden görevlerini gerçekleştirecek personelin kamu kurum kuruluşlarının kendi bütçeleri dâhilinde planlamaları uygun olacaktır. Yani 2022 yılında Toplum Yararına Program (TYP) devam etmeyecek mi demek istemektedir. Özellikle okulların bütçesi yok.  Okul-Aile Birliği bütçesiyle personel çalıştırmaları çok zor. Bu durum sigortasız çalıştırmanın önünü açabilir.