• Pazartesi 36 ° / 23 ° Güneşli
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış


Güzel Atlar Ülkesi: Kapadokya

Güzel Atlar Ülkesi: Kapadokya

   Ülkemizin ve dünyanın en özel coğrafyalarından biridir Kapadokya. Güzel atlar, iyi yetişmiş atlar ülkesi anlamına gelen Kapadokya ismi bölgeye Persler tarafından Romalılar ile yaptıkları uzun savaşlar sonrasında ele geçirdikleri güzel at sürüleri sayesinde verilmiştir.

    Bundan altmış milyon yıl önce başta Erciyes, Hasan ve Melendiz Dağları’nın aktive olması ile kuzeyden güneye yüz elli kilometre doğudan batıya yüz yirmi kilometrelik alan lavlar ile kaplanmıştır. Daha sonra bu lavlar dış kuvvetler dediğimiz kar, yağmur, dolu, rüzgar vb. hava olayları ile aşınmaya başlamış, yumuşak olan tabakalar kaybolmuş sert olan tabakalar ise peribacası dediğimiz şekilleri oluşturmuştur. Kısacası bölge iç kuvvetler dediğimiz magma hareketleri ile dış kuvvetler dediğimiz hava olaylarının çatışması sonucu oluşmuştur.  Volkanlardan çıkan lavların soğuma hızlarının ve içeriklerin farklı oluşu ise bölgenin farklı renklerden ve şekillerden oluşmasını sağlamıştır.

    Üç gün ayırarak son derece verimli şekilde gezilebilecek Kapadokya turunuza on dört kilometre uzunluğunda bulunan ve içerisinde on bin adetin üzerinde kaya oyuğunun ve bu oyuklardan oluştururmuş Erken Dönem Hristiyan Kiliseleri’nin bulunduğu Ihlara Vadisi ile başlayabilirsiniz. İçerisinden geçen Melendiz Nehri sayesinde ülkemizin en küçük mikroklima alanlarından biri olan Ihlara Vadisi ülkemizde tarih ile coğrafyayı birlikte yaşayabileceğiniz önemli noktalardan biridir. Ihlara Vadisi ziyaretinden sonra Derinkuyu İlçesi yönünde ülkemizin en güzel krater gölü olarak bilinen Narlıgöl Krater Gölü’nü keşfedebilir ve oradan da dünyanın sekizinci harikası olarak gösterilen Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gezebilirsiniz. Toplamda otuz iki kat olan bu yeraltı şehrinin bugün sadece sekiz katı gezilebilir olup bugün ki derinliği seksen beş metredir. Bu yeraltı şehrinin bölgede bulunan yüzün üzerindeki yeraltı şehrinden farkı ise tüm yeraltı şehirlerinin başkenti oluşu ve yeraltından tüneller vasıtasıyla diğer yeraltı şehirlerine bağlanmasıdır. Yani bizlerin bildiği Kapadokya’nın altında gizemli bir dünya daha bulunmaktadır. Ayrıca zamanında on bin kişiye ev sahipliği yapmış bu şehir, tarihin yaşandığı çağın şartları ile ele alınması gerektiği savına dayanılarak şehir olarak değil metropol olarak isimlendirilmelidir. Derinkuyu Yeraltı Şehri ziyareti ardından rotanızı Kavak Beldesi’ne doğru çevirip, bir dönem ülkemizin mafya babaları ve derin devlet üyelerine ev sahipliği yapan Nevşehir Cezaevi yanından geçerek bölgenin panaromasının en güzel görülebildiği Uçhisar Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Uçhisar Kalesi’ne çıkarken de bölgedeki tarlalarda yetiştirilmiş kuruyemişlerden satın almayı ihmal etmeyiniz. Uçhisar Kalesi ziyareti ardından bölgenin meşhur çömlek kebabını yemek üzere Avanos’a Tafana Restoranta geçebilirsiniz. Çömlek kebabını tadıp karnınızı doyurduktan sonra da Chez Galip Çömlek Atölyesi’ne geçip bölgeye özgü çömlek yapımını ve yine bu çömlek atölyesi içerisinde bulunan saç müzesini görebilir ve bu müzenin güzel hikayesini dinleyebilirsiniz. Çanak çömlek atölyesi ve saç müzesi ardından otelinize yerleşebilir ve akşam yemeğinden sonra bölgenin olmazsa olmazı Yaşar Baba Restoran’ta işletme sahibi Ertuğrul Bey’in misafirperverliğinde Türk Gecesi programına katılabilirsiniz.

   Kapadokya Bölgesi bir yazıda anlatılamayacağı kadar özel olduğundan cümlelerime burada son verip siz değerli okuyucuların ikinci yazımı takip etmesini rica edeceğim.

                Saygılarımla,

                Tansu ERÇEVİK

                Profesyonel Turist Rehberi (MBA)