• Cuma 34.8 ° / 20 ° Bulutlar
  • Cumartesi 35.1 ° / 20.1 ° Bulutlar
  • Pazar 34.6 ° / 19.3 ° Bulutlar

Gençlik Meclisleri: “Özgürlüklerimizin korunmasını istiyoruz!”

Gençlik Meclisleri: “Özgürlüklerimizin korunmasını istiyoruz!”

Gençlik Meclisleri: “Özgürlüklerimizin korunmasını istiyoruz!”

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde faaliyet gösteren Kent Konseyi Gençlik Meclisleri, ortak basın açıklaması düzenledi.

Açıklamada iptal edilen konserlere dikkat çekilirken “Ülkemizde son günlerde yaşanan giyim, kültür, yaşam tarzı ve cinsiyetlere yönelik ayrımcı ve çağ dışı uygulamaları derin üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz” denildi. “Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan gençler olarak özgürce yaşayabilmek istiyoruz” Açıklamada ayrıca “özgürlüklerimizin ihlaline yol açan, baskıcı, cinsiyetçi ve kısıtlayıcı her türlü durumun karşısında olduğumuzu kesin bir kararlılıkla bildiririz” görüşlerine yer verildi.

Basın açıklamasına Gemlik Gençlik Meclisi, İzmir Gençlik Meclisi, İzmit Gençlik Meclisi, Ödemiş Gençlik Meclisi, Mezitli Gençlik Meclisi, Bayraklı Kent Konseyi, Menderes Gençlik Meclisi, Çiğli Gençlik Meclisi, Foça Gençlik Meclisi, Konak Gençlik Meclisi imzacı oldu.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde Melek Mosso adlı sanatçının, Isparta'da vereceği konserin, bir takım gruplarca halkı kin ve nefrete sürükleyecek söylemlerle hedef gösterilmesinin ardından sanat etkinliklerinin idari makamlar tarafından iptal edilmesine şahit olmuştuk. Yine aynı sanatçının konserinin, Kocaeli ilimizde iptal edildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.

Sanat, ifadelerin en hür biçimi olarak karşımıza çıkmalıdır. Buna rağmen, ülkemizde düşünce ve ifade özgürlüğü üzerindeki şiddetli baskı ne yazık ki hiç uğramaması gereken sanat alanına da tezahür etmiştir. Sanatçıların yaşam tarzı, giyim tarzı, hayat görüşü ve düşünce biçimlerinin bir takım gruplarca maksadını aşar şekilde işaret edilmesinin ardından, bu sanatçıların sanatsal eylemlerinin açıkça veya örtülü biçimde siyasi saikler güdülerek yetkili makamlarca kısıtlanması kabul edilemez.

Özellikle kadın sanatçılar üzerinden yürütülen bu anlayış, toplumun her alanında kadının giyim, düşünce ve yaşam tarzına, inanç ve ifade özgürlüğüne baskıcı bir müdahaleyi beraberinde getirmektedir.

Yine Kocaeli İlimizde bir kafede, şort giydiği için bir kadın müşterinin kafeden kovulması, kafenin önüne "burada açık giyinmek yasaktır." şeklinde ayrımcı, dışlayıcı ve baskıcı bir ibareye yer verilmiş olması toplumdaki birlik beraberliğin sarsılmasına, bireylerin Anayasal temel hak ve özgürlüklerinin haksız ve hukuksuz biçimde ihlaline neden olmuştur.

Yaşanan bu gelişmeler, bu ülkede ve bu kentlerde yaşayan gençleri umutsuzluğa ve ayrışmaya sürüklemektedir. Bu nedenle yetkilileri, Anayasamıza ve yasalara aykırı tüm bu cinsiyetçi, ayrımcı ve baskıcı uygulamalara son vermeye çağırıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan gençler olarak düşünce ve kanaatlerimizi özgürce ifade edebilmek, kendimizi olduğumuz gibi hür bir biçimde ortaya koyabilmek, özgürce üretebilmek ve kısacası özgürce yaşayabilmek istiyoruz. Gençlik Meclisleri olarak, temel hak ve özgürlüklerimizin korunmasının Anayasal bir zorunluluk olduğunun bilinciyle, özgürlüklerimizin ihlaline yol açan, baskıcı, cinsiyetçi ve kısıtlayıcı her türlü durumun karşısında olduğumuzu kesin bir kararlılıkla bildiririz.