• Cumartesi 17.3 ° / 11.7 ° Light rain
  • Pazar 14.1 ° / 12 ° bulutlu bulutlar
  • Pazartesi 17.4 ° / 11.3 ° kırık bulutlar


GEMLİK'İN ESKİ AİLELERİNDEN BİRİ, ELBASAN AİLESİ..

GEMLİK'İN ESKİ AİLELERİNDEN BİRİ, ELBASAN AİLESİ..

GEMLİK'İN ESKİ AİLELERİNDEN BİRİ, ELBASAN AİLESİ..

İçinde saygı ve sevginin hakim olduğu ev, küçük de olsa hiç bir zaman dar gelmez.

Garanti bankasının hemen yanında, şimdi yıkılmış küçücük bir ev var. Yeniden yapılmayı bekliyor. Eski Gemlik evi mimarisine sahip olduğu için anıtlar kurulu tescilli.

Biliyorsunuz canlı tarihi araştırıyor ve yazıyoruz. Yazıyoruz derken küçücük dokunuyoruz.

Hıfsıye Hanım ve Eşref Elbasan ile görüştüm. Teşekkür ediyorum ilgilerine. Şimdi onlardan Elbasan ailesi hakkında bilgiler alalım..

Hıfsıye Elbasan..

Dedemiz Ali Bey 1905 yılında Arnavutluk'un Elbasan (Elbasan veya İlbasan (Arnavutça: Elbasani) Orta Arnavutluk'ta Elbasan ilinin merkezidir. )  şehrinden kardeşi ile birlikte kaçarak Gemlik'e gelmişler. Daha sonra kardeşi Adem Bey Orhangazi'nin Keramet köyüne yerleşmiş.

Ali dede 1918 yılında Orhangazi'den Nazmiye Hanım ile evlenmiş. 1919 yılında Eşref, 1928 yılında İbrahim( Lakabı Çamur İbrahim) adında iki oğulları olmuş.

1934 yılında kabul edilen soyadı kanunu ile ELBASAN soyadını almışlar. Dedemiz genç yaşta vefat etmiş. İbrahim Elbasan da Almanya'da çalışmış, 1996 yılında vefat etmiştir.

Babamız Eşref Elbasan 1938 yılında Gemlik'te Sunğipek fabrikasının açılmasıyla 19 yaşında laboratuvar bölümünde çalışmaya başlamış.

13 Şubat 1944 yılında Umurbey köyünden Behiye Balta ile evlenmiş. Hatice Ve Mehmet Balta'nın güzel kızları.

77 yıl önce, gelin telleri, şahane bir gelin başı, gelinliği ile, telli, duvaklı Umurbey'den gelin olmuş. Bu evlilikten Ali, Halil, Hıfsiye ve Mehmet Elbasan doğmuş.

Babamız yaşamı boyunca pipo içtiği için lakabı " Pipo Eşref olarak konmuştur. Sigara hiç içmemiştir.

Çocukluğumuzda komşularımız Hüseyin Toplu, Mehmet Mutman, Akmanlar, Emel, Emine Yıldız, Mihriye Aşan, Dr. Seyfi, Erçekler, Hüseyin Taran, İğneci Sabire, Ayakkabıcı Osman gibi ailelerdi. Herkes birbiri ile çok güzel ilişkiler içinde yaşardı. Vefat edenleri rahmetle anıyoruz.

Babam Eşref Elbasan 1974 yılında Sunğipek Fabrikasından emekli oldu. 6 Ağustos 1986 yılında hakkın rahmetine kavuştu. Annemiz Behiye 1992'de, Halil Elbasan1994 yılında vefat etmiştir. Mekanları cennet olsun.

Gemlik'teki evimiz Garanti Bankası bitişiğinde 1 Nolu cad. No.23'te olup tescilli ev kapsamında yıkılmış durumdadır.

Evimiz Dr Seyfi'nin evinin az alt sırasında en dar evlerden biriydi. Dedem bu eve yerleştiğinde o sıradaki tüm Rum evlerinin kapıları açık ve boşmuş. O da evleri gezmiş ve en dar olanı almış. Bir daha çıkarsınlar istememiş. Evimiz tescillendi. Bizim evin cumbası yoktu. Anıtlar kuruluna sorduğumuzda Eski Gemlik evlerine bir örnek olduğu için tescillendiğini söylediler.

Şu an evimiz yıkıldı ama anıtlar kurulundan yazı geldikten sonra restore olacak. Ben eski eşyalarımızı muhafaza ettim ve tarihe çok önem veriyorum. İnşallah orayı yine eskisi gibi düzenlemeyi düşünüyorum.

Hıfsıye Hanım'a teşekkür ederim.

Elbasan ailesini birde Eşref Elbasan'ın adını taşıyan torunu Eşref Elbasan'a sordum. O da bildiklerini anlattı.

Dedem 1974'de Sunğipek'den emekli olunca Almanya'ya gitmiş. Pipo içtiği için herkes onu pipo Eşref olarak tanıyor. Arnavutça bilirdi. Kendisi gibi Arnavut olan, Arnavut Şükrü'nün kahvesine giderdi. 70 yılına tek katlı bir ev aldı. Emekli parası ile üzerine iki kat daha yaptı. Dr Ziya Kaya Mahallesindeki bu eve  dedem iki kat daha yapıyor. Orada Ali amcam ve babam oturuyor önce, Ali amcam evlenerek Almanya'ya gidince Mehmet amcama veriyor.

6 Ağustos 1986 da çarşı otobüslerinin karşısındaki manavın orada beyin kanaması geçirerek ölmüş.

Babaannem bir ağa kızıymış.

Babam Halil Elbasan 1992'de annesini Bursa'ya doktora götürmek için araba almaya gitmiş, geldiğinde evde annesinin ölüsünü bulmuş. Annesinin kaybından çok etkilenen babam üç ay sonra bir kaç defa kalp krizi geçirdi ve 1994'de rahmetli oldu. Annesine çok düşkündü.

Babam Halil Elbasan, İnan Tamer zamanında Kafoğlu Fabrikasında ustabaşıydı. Ben her öğlen fabrikaya yemek götürürdüm. Herkes babamı çok severdi. Çok esprili biriydi.

Biz iki kardeşiz. Ablam İpek Filyos ve sonra ben doğmuşum. Bana dedemin adını vermişler.

Babam gezmeyi çok severdi. Her cumartesi, pazar günü kayıkhaneye, Manastıra giderdik. Bursa Fuarını takip ederdik. Atlas sinemasındaki bütün filmleri seyrederdik. Ben doğduğumda babamlar en iyisinden iki bebek arabası almış ve eskitmişler. Yani anlayın ne kadar gezdiklerini.

Annem Fatma Elbasan babamın ölümünden sonra hala bu eski evimizde oturuyor.

Babamlar dört kardeş. En büyükleri Ali amcam, babam Halil(Merhum), Hıfsıye halam ve dalgıç Mehmet Elbasan.

Mehmet amcam profesyonel eğitmen. Küçüklüğünden beri dalıyor.  O zaman yol yok, evlerinin önü deniz.. İskelede kendini dalma yönünde geliştirmiş. Asilçelik'ten emekli iş güvenliği uzmanı. Eşi Gönül Elbasan Umurbeyli. İki oğlu var Gemlik'te yaşıyor. Behiç ve Denizhan Eşref Elbasan.

Halam Hıfsıye Elbasan Balıkesir öğretmen okulundan mezun olduktan sonra, babamın arkadaşı Hüseyin Gül ile evlenmiş. Babam onların evlenmelerine ön ayak olmuş. Eniştemiz Albaylıktan emekli. İstanbul ve Ayvalık'ta yaşıyorlar.

Amcam Ali Elbasan hep Almanya'da yaşadı. Gemlik takımlarında oynayan çok iyi bir futbolcuydu. Profesyonel futbol oynamış. Meral Elbasan ile evlenerek Almanya'ya gidiyorlar. Her yaz mutlaka gelirlerdi. Üç çocukları var. Büyük oğulları Murat'ı doğduktan sonra babaannem büyütmüş. Diğer çocukları Neslihan ve Gökhan Almanya'da yaşıyorlar. Ali amcam ve eşi çifte vatandaş oldukları için 6 ay burada, 6 ay Almanya da kalabiliyorlar. Amcam Gemlik'i çok sever.

Mehmet Elbasan : Kapı açıldığında kim geldi derdik, rahmetli anacığım yabancı gelmez derdi. Her zaman kapının ipi üzerinde dururdu, hiç bir zaman evimizin içi misafirsiz olmazdı. Evimizin içinde sevgi saygı şelaleler gibi akıyordu.

Eski Gemlik'i kısaca özetleyivermiş Mehmet Bey. Ölenleri rahmetle anıyoruz. Elbasan ailesi fertlerine sağlıklı, mutlu günler diliyoruz.

REYHAN ÇORUM.