• Çarşamba 25.3 ° / 12.3 ° kırık bulutlar
  • Perşembe 17 ° / 9.5 ° bulutlu bulutlar
  • Cuma 20.5 ° / 10.5 ° Bulutlar


Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma Ve Yaşatma Derneği

Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma Ve Yaşatma Derneği

Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma Ve Yaşatma Derneği

Kısa adı Gemlik Tarih ve Kültür Derneği; açılımı ve tam ismi ile Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği olan, benim de başkanı olduğum Derneğin düzenlediği bir kahvaltı organizasyonunda 65 kadar arkadaşımızla bir araya geldik.

Pandemi nedeni ile buluşamayan dernek üyeleri ile uzun bir aradan sonra güzel bir mekanda buluştuk. Mazeretleri nedeni ile katılamayanlar oldu. Aramıza yeni katılan üyelerimiz bizimleydi. İki fotoğraf çekerek bu olayı sizlere haber olarak vermek istemedim. Bu vesile ile kuruluş amacımız ve iki yıldır ne yaptık açıklamak istedim..

Yazıma Atatürk'ün sözleri ile başlamak istiyorum. Çünkü biz siyasi bir dernek değiliz. Atatürkçü bir derneğiz. Atatürk'ün sözlerini biz hep hedef kabul ettik, bundan sonra da bu doğrultuda çalışacak, ilerleyeceğiz.

Atatürk tarih ve kültürü anlatan sözlerinde şöyle demiş;

Tarih, bir milletin kanını, hakkını, varlığını hiçbir zaman inkar etmez. İnsan tarihin mânasını ancak olgun bir yaşa eriştikten sonra anlıyor. Ve tarih ancak bu yaştan sonra yazılabilir. Çok arzu ederdim ki bir kaç arkadaşla beraber hayatımızdan geri kalan zamanı tarih yazmakla geçirelim!

Kültür, tabiatın yüksek vasıfları ile mesut olmaktır. Bu ifade içinde çok şey saklıdır. Temizlik, saflık, yükseklik, insanlık, v.s. Bunların hepsi insanlık vasıflarındandır. İşte kültür kelimesini mastar şekline soktuğumuz zaman, tabiatın insanlara verdiği yüksek vasıfları kendi çocuklarına, torunlarına ve geleceğe vermesidir. M. Kemal Atatürk

Derneğin kuruluş hikayesi.

29.05.2019 Tarihinde resmi kuruluşunu yapan Gemlik Tarih ve Kültür Derneğinin çalışmaları aslında bu süreçten üç yıl önce kurulan "Anılarda Yaşarken Gemlik" Facebook sayfasında başlamıştı.  Sanal ortamda bir araya gelen dernek kurucuları; daha da aktif işler yapabilmek, resmi kimlik kazanmak için 9 kurucu üye ile derneği kurdular. Dernek başkanlığına aldıkları kararla da Reyhan Çorum, yani beni getirdiler. Genel kuruldan sonra yine yönetim kuruluna seçilen 7 arkadaşımızla görev yapmaktayız.

Gemlik'e hizmet aşkı ile çıktık yola. Her biri birbirinden değerli , yetenekli dernek yönetimi ve üyesi arkadaşlarım beni başkanlık görevine layık gördü ama, kim ön planda olursa olsun, arkasında büyük bir güç vardı. Ne yaptıysak biz birlikte başardık.

Derneğin faaliyetleri.

Dernek faaliyetlerimizi belirledik ve hangi kurumlarla paydaşlık yapabilecek isek ziyaretlerimizi yapmaya çalıştık.

İlk olarak Gemlik Kaymakamını ziyaret ettik. Sonrasında ilçemize gelen yeni kaymakamlarımıza da ziyaretlerde bulunduk ve kısaca derneğimizi tanıttık.

Biz Gemlik'e, Gemlik halkına hizmet etme amacı ile kurulmuş bir dernektik. Yeni kurulan bir dernek olarak bütçemiz de yoktu. Bu durumda yapacağımız her gönüllü iş Gemlik Belediyesi'nin paydaşlığı ile halka en güzel şekilde ulaşır düşüncesi ile, kültürden sorumlu Başkan Yardımcısı rahmetli Bayram Demir Beyi ziyaret ettik. Ona gönüllü olarak Gemlik için çalışmak istediğimizi söyledik. Haliyle gerçekleştirmek istediğimiz çalışmalar Gemlik Belediyesi'ne, Gemlik halkına da hizmet olacaktı. Derneğimizin kurulmuş olmasından gayet memnuniyet duyduğunu ve kültürden sorumlu başkan yardımcısı olarak her türlü desteği vereceğini söyledi. Onun önerisi ile, iki yıl bir ay önce yazılmış olan bu dilekçe ile de resmi müracaatımızı yaptık.

14. 06. 2019 Tarihinde beyaz masaya verdiğimiz dilekçenin metni şöyle.

T.C GEMLİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NA

Bursa Valiliğine yapmış olduğumuz müracaat ile 29.05.2019 tarihinde resmi olarak Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneğini kurmuş bulunmaktayız.

Amacımız Gemlik tarihi ve kültürü ile ilgili araştırmalar yapmak, bu kültür değerlerimizi yaşatmak için çeşitli aktivitelerde bulunmaktır. Bayramlarda, ilçemizin tarihindeki önemli günlerde elimizde oluşturduğumuz arşivle sergiler düzenleyerek, o günlere anlam katmış kişileri de davet ederek tanıtmak istiyoruz.

Dernek üyeleri olarak kent gönüllüsüyüz. Gemlik Belediyesi, Gemlik Kent Konseyi'nde de dernek olarak Gemlik Belediyesi'nin çalışma ve kentsel faaliyetlerinde görev almak istemekteyiz.

Köylerin(mahalle)tarihi, kültürü ve tanıtımına önem vermekteyiz. Bu amaçla araştırma ve kültür gezileri düzenlemek derneğimizin faaliyetleri arasındadır.

Derneğimize geçici olarak bir depoyu adres göstermiş bulunmaktayız. Toplantılarımızı mecburen çay bahçelerinde yapmak zorundayız. Sabit bir yerimiz bulunmamasından dolayı üyelerimizle iletişim kurmak ve faaliyetlerimizi oluşturmak konusunda sıkıntılar yaşamaktayız. Yeni kurulmuş bir dernek olarak bir gelire de sahip değiliz.

T.C Gemlik Belediyesi'nden Derneğimize bir yer tahsisi ve çalışmalarımız için araç gereç desteği talep ediyoruz.

Saygılarımızla..

Bir ikinci dilekçemiz ise, ilçemizin önemli değerlerinden biri Terzi Yücel'in isteği üzerine beyaz masaya verildi.

Dr Seyfi'nin bir mezar taşı olmadığı ve yapılması ricasını ilettiğimiz dilekçeyi verdiğimiz gün, Belediye Başkanımızı da ziyaret ettik. Derneğimizden haberdar ettik. Ve yapacaklarımızı anlattık. Yardımlarını talep ettik. Memnuniyetle karşıladı. (Dilekçemiz galiba beyaz masada unutuldu. Mezar taşını esnafların talebiyle mezarcı bedelsiz yaptı)

Bu iki yıl, iki aylık süreçte neler yapmışız.?

Korona herkes gibi bizi de etkilemiş. Üye kaydedememişiz, toplu etkinlikler yapamamışız, üyelerimizle toplu ziyaretler, çalışmalar yapamamışız ama, üç beş kişi ile de olsa bir takım ziyaretlerimizi, hedeflerimizi yapmaya çalışmışız.

Gemlik Belediyesine verdiğimiz dilekçeye istinaden bizlere bazı görevler verildi.

1.Temmuz. 2019 Kabotaj Bayramı. Fotoğraf sergisi, İzzet Kaptan- Mustafa Toplu söyleşi- Memi Reiste Kutlama, söyleşi ve diğer etkinlikleri öneri olarak sunmuş, Kaymakamlık programında yer alarak gerçekleştirmişiz.

Kent Konseyinde görev alma..

Diğer STK'lar gibi Kent Konseyine davet edildik. Dernek arkadaşlarımın aldığı karar ile Dernek Başkanı olarak katıldım ve Konseyin Yürütme Kurulunda görev alarak Başkan Yardımcısı seçildim.

Derneğimin hedef ve amaçları doğrultusunda önerilerim oldu. Kabul edildi ve bu görevleri yapmayı üstlendim. Dernek arkadaşlarımdan bazıları da konseyin Meclislerinde görev aldı. Bunlardan biri de Tarih ve Kültür Çalışma Grubudur.

Zeytin Festivali: Zeytin Müzesi( müzede sergilenecek araç gereç teminden; depolanması, temizlenmesi, kurulması ve tekrarında yine eşyaların dağıtılması - Köylerin Kooperatiflerinin katılımı için köy çalışması( Daha öncesinde üç köy gelirken tüm zorluklara rağmen 13 köyü festivale iştirak ettirmek) - Girişimci kadınların kurulması ve sonrasında festivale katılımları- Kumla zeytinyağı müzesi çalışmalarında aktif görev- 30 Ağustos sergisi, vs.

Proje önerileri benimdi ama elbette tek başıma gerçekleştirmedim.. Belediyenin her biriminde görevli (Şoför- temizlik görevlisi- park bahçeler- zabıta-sekreter) gibi arkadaşların yardımları ile, Gemlik halkının, bazı muhtarların( eşya vererek) ve çadırda görev alan dernek arkadaşlarım, kent Konseyinin bayan üyeleri ile aşama aşama sona geldik.

Yine çok güzel şeyler yaşadık bu festivalde, manevi şeyler. Çok değerli kardeşlerim, aynı zamanda  Zeytin Hali'nin yöneticileri Hasan Bozan ve Osman Mete, Başkan vekili Sedat Akkuş ile benim ricamızı kırmayarak bir ton zeytin hazırladılar kayıktan yapılmış zeytin tabağına. Halkımız bu zeytinleri sonrasında sofrasına götürdü.

Babalarının fotoğrafını çadırda sergilediğimiz için mutlu olan Minare Fabrikası, bize yani çadıra kasa kasa şıra gönderdi. Çadıra gelmese de, yine de benim bu davranışları çok özeldi.

Hazırlıklar sırasında inanın çok duygulu şeyler yaşadım. Hiç unutmayacağım. Zeytin Festivali benim için hep hayallerimi gerçekleştirdiğim bir anı olarak kalacak.

Narlı Köyü Kadın Girişimciler Derneğinde, yemek ısmarladığım için Belediye aracının şöförü kardeşim, Haydariye'de ekmek alıp getirdi dernekten iki arkadaşım ve bana. Boksörde yemek yemeye zamanım olmadı ama yediğim bu ekmek her şeye değerdi. Bu ve bunun gibi hiç bir şeyi unutmuyorum.. Ziyaretlerim sırasında çok güzel insanlarla tanıştım.

Emek veren, destek veren, sevgi veren herkese ayrı ayrı teşekkür ve sevgilerimi gönderiyorum. Onlar kendilerini bilirler.

Çok yorucu ama güzeldi. Biz hayallerimizi gerçekleştirdik aslında. İnsanların göz yaşlarında yorgunluğumuzu unuttuk. İlk olmanın, ilki başarmanın ve yaşatmanın gururunu yaşadık.

Gemlik halkına da yaşatabildiysek hakkımız helal olsun.

YENİ KONSEY SEÇİMLERİ..

Bu konuda çok telefonlar aldım. Konseyde yok musun, sen mi istemedin, vs, vs..

Bu açıklamayı da buradan kamuoyuna duyurayım. Teker teker yapmak istemiyorum.

İki yıllık görev süremde, derneğimin bana verdiği görevi  yetki verildiğinde hakkı ile yapmaya çalıştığıma inanıyorum. Orada bulunma nedenim Tarih ve Kültür Derneği Başkanı olmamdı. Bu anlamda çalışmalarda bulundum. İkinci aldığım görev ise başkan yardımcılığıydı. Beni kendimi göstereceğim etkinliklerde fazla görememiş olabilirsiniz. Kent Konseyleri bana göre kent halkının sorunları ile ilgilenmek ve Belediye ile köprü oluşturmak için kurulmuştur.. Ben Kentin sorunları ile ilgilendiğime inanıyorum. Üzgünüm köprü olamadım. Belki de sorun bendeydi. Oraya Tarih ve kültür çalışmaları için alındığımı sanmıştım.

Son seçimde Değerli Kent Konseyi Başkanımız bir yeni üyeyi tanıtırken "SOSYAL MEDYA FENOMENİ" olarak tanıttı. O zaman anladım ki, daha önceki Kent sorunlarında eski Gemlik Belediyesini eleştirdiğim için ödüllendirilmişim. Evet bir sosyal medya fenomeni lazımdı..

Tebrik ederim.

Seçimden önce samimiyetle Kent Konseyi Başkanıma telefonda devam etmesi bırakmamasını dilediğimi belirttim. Giderek oyumu da kullandım. Yeni yönetimi gönülden kutlarım, başarılar diliyorum.

Derneğimizden bir temsilci bu kez istenmedi. İkinci dönem için Tarih ve Kültür Derneğine gerek duyulmamış olabilir.

İstenseydi ne yapardık?

Ben kendi adıma bu süreçte kentin sorunlarına dışarıdan daha net bakabildiğimi farkettim. Bir topluluğa bağlı kalmak, hele ki yanlış gördüğüme doğru demek bana göre değildi. Bunu yapmadım, yapamazdım. Zaten hiç vaktim kalmayacak kadar da yoğunum, daha yararlı olabileceğimi düşündüğüm yerlerde görevler aldım. Kitaplar, araştırmalar zaten zamanımın büyük kısmını alıyor. İstenseydi ne yapardık! Belki en fazla dernek arkadaşlarımıza gitmek isteyen var mı? Diye sorardık.

Biz görevimizi tamamladık. Takdiri Gemlik halkına bıraktık. Konsey defterini bundan sonra kapattık.. Sanırım bu cevap yeterli olacaktır.

ÇOK ÖNEMLİ GÖRDÜĞÜMÜZ BİR DERNEK ÇALIŞMASI.

GEMLİK TİCARET VE SANAYİ ODASI'na 30.12.2019 tarihinde verdiğimiz dilekçe metni..

Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma ve Yaşatma derneği olarak yaptığımız araştırmalar neticesinde, tarihte (Kios)'un en önemli ticaret merkezi olarak adı geçmektedir.

Odanızdaki Osmanlı belgelerin tanzim, tercüme ve her türlü tasnifini yaparak Gemlik arşivine, ayrıca olabilecek bir müzeye kazandırılması için ortak bir çalışma yapmak istiyoruz.

Dernek kurucularımız arasında bu işi üstlenebilecek yetkin kişiler mevcuttur, bu konuda gereğini arz ederiz. Saygılarımızla

Dedik ve 2020 yılı taa ki pandemiye kadar, Ticaret Odası'nda da bize ayrılan toplantı salonlarında, her sabah giderek zevk ve uyumla çalıştık. Pandemide maalesef mecburen ara verdiğimiz bu çalışmaya yaz sonu tekrar başlayacağız. Tamamen gönüllü her bulduğumuz belgede oda yönetimi ile heyecanlanarak ve gerçekten yaptığımız işe saygı duyularak, değer görerek geçirdiğimiz zaman, bizler için çok zevkli günlerdi. İnşallah bu 100 yıldan fazlaya dayanan belgeler, yaptığımız araştırmalarla da bütünleşerek daha anlam kazanarak sizlere sunulacak. Tic. Odası yönetimine gerçekten teşekkür ederiz. Bizi onurlandırdılar.

Kadriye Komit'in; K. Kumla mezarlığındaki mezar taşları okuması sırasında ortaya çıkan, Ticaret Odası ilk kurucu başkanı Ali Galip Bey'in mezarını bulması, hem mezarı aile mezarlığında bir garip mezarı olarak bilen ailesinde, hem de elbette Ticaret Odasında mutlulukla karşılandı.

PANDEMİ DÖNEMİ.

Baktık ki pandemi de evlere hapsolduk. "Hadi boş durmayalım bari SUNĞİPEK ile ilgili araştırmalarımızı kitap haline getirelim" dedik. Sunğipekli arkadaşlarımızdan oluşan bir danışman ekibi kurduk. ( Kitapta teker teker her birini tanıtacağız ve onlara minnettarız, gönülden destek oldular)Kadriye Komit, ben ve Babür Balcı kitabın hazırlanmasında, Nuran Işık her türlü yardım, destekleri ile ve Sunğipek çalışanlarının, onların çocuklarının yoğun ilgisi ile 500 sayfalık bir kitabın ilk aşamasını bitirdik. Şimdi Kadriye Hanım'ın ticari faaliyetleri yaz döneminde yoğunlaştığı için kısa bir moladan sonra yayınevi ile çalışmalara başlayarak,  2023 yılında sizlere ulaştıracağız. 2023 yılında inşallah yine bir Gemlik kitabı- Gemlik Haber Gazetesindeki bu sayfada yaptığım anılar söyleşiler- Kadriye Komit mezar taşları, çeşmeler- köyler-Nuriye Uslu Demiriz'in bir kültür kitabı, Nuran Demirtaş Işık el sanatları, yöresel yemekler- eski çarşı esnafları gibi çalışmalarımız da yine kimi tamamlanmış durumda, kimi de hala çalışmalara devam etmekteyiz. Bunları sizlere ulaştıracağımız günlerin heyecanını yaşıyoruz.

Belki bu çalışmalar iki yıl denince az gibi gözüküyor ama inanın biz yememizden, gezmemizden, uykumuzdan, ailemizden zaman çalarak bu işleri yapabildik. Hayatımızın her dakikasını bu çalışmalara ayırdık. Yüzlerce kişi ile görüştük. Banklarda, parklarda geldiler oturdular bize yardımcı olmaya çalıştılar. En az bizim kadar Gemlik sevdalıları bize moral verdi, cesaret verdi. İnanır mısınız Allah bizi korudu belki de bu nedenle, hastalanmadık. Kendimizi düşünmedik hiç. Gidemediysek, arayamadıysak sadece karşımızdakine zarar vermemek içindi.

Yaptıklarımız yanında yapamadığımız ve geri kaldığımız çok şey oldu.

Aramızda Tarihçi, müzeci, yazar, üniversite mezunu, öğretmen kişiler vardı. Kazanç amacı gütmedik. Emeğimizi gönüllü olarak sunmaya hazırdık ama;

Kimse bize yer vermedi, konteyner, masa sandalye, araç gereç, araba vermedi. Bunlar olmayınca haliyle asmaya tabela da vermedi.  Üzüldük canımızı acıtan şeyler oldu. Sesimiz biraz çıkınca, daha da dışlandık.

Öğrendik esefle. Demek ki her devirde, her dönemde, her siyasi görüşte, sanatçıların, fikrini özgürce yazanların yaşadıkları, fikir hürriyetinden yoksun bırakılma kuralı hiç değişmemiş. Ceza ve ödül sistemi aynı. Siyaset tamamen bir oyun. Görüşlerimiz var elbette ama biz siyasi bir kurum değiliz, ayrıca olamayız. Özümüz, sözümüz bir, her birimiz gönüllüyüz.

Bana gelince; medya fenomeni diyorlar. Kendimi yeri gelmişken ifade edeyim. Reyhan Çorum sade bir vatandaş. Önce bir anne, torun sahibi, yeri geldiğinde evinde çalışan, bazen de yaşına bakmadan koşturan, düşündüğü gibi konuşan, hissettiği gibi yaşayan biriyim. Herkes gibi insanım. Benimde hatalarım, yanlışlarım olabilir. Üzgün, kızgın, mutlu, mutsuz olabilirim.

Gemlik'in yerlisiyim. Ev hanımı olmak çocuklarımı büyütene kadar güzeldi. Babamın ve eşimin istememesine, ihtiyacın mı var otur, demesine rağmen, çalışmak istedim.

Kadın esnaf olarak 31 yıl hizmet ettim Gemlik'e. Takı yaptım, dersini verdim, ördüm sattım, pazarda çalıştım, ellerim silikondan yandı. Bir pazar tatil yapmadım. Bir bayramı çocuklarımla geçirmedim. Çünkü esnaftım. Benim esnaflık yaptığım zamanlarda kadın esnaf parmakla gösterilecek kadar azdı. Ve ne mutlu ki, şimdi kendi işimi kendim kurdum diyebiliyorum. İlk yedi yıl pazarlama işi ile başladım ve direk sonrasında kendimi kabul ettirip fabrikanın ilk bayisi oldum. O zaman üç ay ödemesiz aldığım malları yine çalışarak döndürerek iş yerimi bir yere getirdim.

Sonrası da yine bir hobi atölyesinden, Gemlik Esnaf ve Sanatkarlar Odasından çektiğim Krediyi bir yıllık kira olarak vererek, çarşıda bir dükkan kiraladım. Kendi sermayemi kendim üreterek başladım, kredimi ödedim, işimi geliştirdim. Kimsenin bana maddi yardımı olmadı. Yani kimse sponsorum olmadı. Tek başıma bu işlere giriştim ve başardım.  Evet başardım. Bugün babamın emekli maaşını almıyor, kendi çalışmamın, emeğimin karşılığı emekli maaşımı alıyorsam harcadığım her kuruş benim alın terim, mutluyum. Hiç bir esnafın kazandığımda gözü kalmadı. Hiç bir kamu malını, eşyasını kullanmadım.

Bir yıldır Gemlik Haber Gazetesi'nde,6 aydır da Kios Dergisinde yazıyorum. Tahsilim lise düzeyi. Okumayı ve Edebiyatı seviyorum. Yazmayı da seviyorum. Derneğimin içeriği ile ilgili konular yazıyorum.  İlk kez bu kadar kendimi yazdım. 31 yıl bir dört duvar arasına kapanmış yaşadıktan sonra; ben artık kendim için yaşayacağım demeden, artık Gemlik için çalışacağım deyip, emekli maaşımı da yeri geldiğinde bu işler için kullanıyorsam, taktir beklemiyorum. Kendi adıma bir şey de beklemiyorum. Artık bana paza kazandıracak bir şey yapmıyorum.. Maneviyat beni mutlu ediyor, huzur veriyor.

Sadece sizlerden bu derneği ayakta tutalım istiyorum. Biz gideceğiz, başkaları gelecek ama Tarih ve Kültür Derneği bir ilçeyi yaşatan, geçmiş ile gelecek arasında bağ oluşturacak olan tek dernektir. Lütfen desteğinizi esirgemeyin.

DAHA NELER YAPABİLİLİRDİK..

Hep tekrarladığımız, hayal ettiğimiz işler vardı. Yerimiz yok dedik.. Evet yok gerçekten. Serhat Seferoğlu ve değerli eşi Derya Hanım bana, "Abla senin için bir şey yapalım istiyoruz, bu matbaada uygun yerimiz yok ama, bizim Orhangazi caddesinde bir iş yerimiz var, onun üstünde bir oda var, gel orada çalış, röportajını yap, misafirini ağırla" dediler.

Yusuf Yumru Başkanımıza, Mag-Der Derneğine, dernek arkadaşlarımızla hem eğitime, hem de yeni yerlerine hayırlı olsun ziyaretine gittik. Bize "Ne zaman isterseniz gelin bizim burada çalışın" dediler. Nazik davrandılar.

Üniversite Yaşatma Derneği-Hasan Başaran Bey de aynı şeyleri söyledi. Zaten onlarında Akıt iş hanında kendilerine bir yer verilmeseydi yerleri yoktu bizim gibi..

Bazı arkadaşlarımız bu iyi niyetli teklifleri yaptılar ama mesele sadece benim yada bizim çalışmamız olsa zaten evlerimizde çalışıyoruz. Üç beş arkadaşımızı ağırlar çalışırız.

Biz yeri şu anlamda istedik.

Kapısı her gün herkese açık olacaktı. Bir arkadaşımız mutlaka nöbetçi kalacak, ziyarete geleni karşılayacak. Bir kahve, bir çay eşliğinde güler yüzle geleni ağırlayacaktı.

Dernek evraklarımız, faydalandığımız kitaplar, dosyalar, çalışmalarımız, bizlere getirilip teslim edilen anı eşyalar, fotoğraflar 5 yılda elde ettiğimiz arşiv her biri bir yerde. Ne biz faydalanabiliyoruz, ne bir kişi bir araştırma için lazım olduğunda bize ulaşabiliyor.

Gemlik'te bir çok canlı kaynak niteliğinde yaşlı ve bilgili insanlarımız var. Ayak üstü bir yerde olsak bu kişilerin Osmanlı belgelerinden tutun her türlü evrak kayıt, fotoğrafına erişebilecekken buluşamıyoruz, her geçen gün de bu kişiler eksiliyor.

Çalışma ortamımızda bir kütüphane hazırlayabileceğiz. Herkes elindeki kitabı getirecek, isteyen alıp okuyacak.

Müze için insanlar bir çok eşyasını size güveniyoruz diyerek vermek istiyor, bunları toplayabileceğiz.

Öğrenciler tez çalışması vs için bizi arıyor ama bize ulaşsalar da, bizim onlara destek olacak ortamımız yok.

Klasör klasör Gemlik fotoğraf arşivi, eski gazete arşivlerini hazırlayabilirdik.

Köy gezileri düzenleyebilir, araştırmaları daha ekip olarak yapabilirdik.

En son olarak da yine Dernek yönetimindeki bir arkadaşımızın( Sabahattin Özcan) çalışmalarını Dernek adına sunmuştuk. Bu projeye Borsa da sıcak bakmıştı. Asırlık zeytin ağaçlarından oluşan bir açık hava müzesi ve eski tarım aletleri müzesi. Ne yapsak, ne dilesek olmadı.

Yani uzatmayayım anlayacağınız tek suçumuz sigara böreği saramamak, çatal tatlısı yapamamak. 15- 20 BİN BİR KONTEYNER PARASI ... Biz sadece bu para ile 1.5-2 yıllık kiramızı karşılayabilirdik. Hatta gerek de yoktu. Bir parka bir konteyner de biz kursak ömür boyu bedava çalışabilir, gelene de bir bardak çayı ücretsiz verebilirdik.. Evden yaptığımız poğaçalar, börekleri de ikram edebilirdik.

Gemlik için hepimizin hayal ettiği çalışmalar, köy yatakları, gelenek göreneklerimiz, kına geceleri, sünnet yatakları, bunları organizasyon olarak yapmak, para da kazanmak mümkündü. Biz vaktimiz değerli bunları ücretsiz yapalım, Gemlik Belediyesine yapalım dedik ama belli ki suç işlemişiz. Yanlış çıkış noktası bulmuşuz. Başkalarına akıl verirken, o aklı kendi başımıza sürseymişiz çoktan girişimci olmuştuk ve para kazanarak, dernek olarak ayaklarımızın üstünde durmuştuk.

Gemlik Tarih ve Kültür Derneği 80 kadar üye sahibi. Yani7 kadından oluşmuyor derneğimiz. Bu gün aramıza yeni üyelerimiz katıldı. Bundan sonra üye kaydımız hızla devam edecek. Hamur açmıyoruz ama eski sandıkları açıyor, okuyor, tasnif ediyor ve yarın sizin çocuklarınıza, atalarını, geçmişlerini, tarih ve kültürlerini unutmamaları için bu mirasları aktarmaya çalışıyoruz. Yararlı bir iş yapıyoruz. Bu topraklarda, kamu mallarında bizim de hakkımız var.

Şu anki Belediye Başkanımız " Benden kimse bir şey istemedi "demişti bir televizyon programında.

KİMSEYİ YALANCI ÇIKARMAK İSTEMİYORUZ AMA GÖZLERİNDEN KAÇMIŞ SANIRIM.

Biz dilekçemizi kurulduğumuz gibi vermişiz. Çalışmalarımızı her şekilde duyurmuşuz insanlara. Meclise derneğimizin de üyesi olan bir meclis üyesi tarafından teklif sunulmuş, Dilekçemizin sonunda yer talebimizi de belirtmişiz. Bizden sonra kurulan bazı derneklere yer tahsis edildi ve biz ne yazık ki dilekçemizin cevabını bile alamadık.

Başarısız mıyız?

Deneğimize yakışır işler yapmıyor muyuz?

Gemlik'e hizmet etmiyor muyuz?

Hak etmiyor muyuz.?

Soruyorum ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum..

Bir adın tarihte kalması ve ağızlarda söylenmesi için, şehirlerin temellerine sığınmak şart değildir. Tarih zorlanmayı sevmeyen nazlı bir peridir. Fikirleri tercih eder. (Falih Rıfkı Atay, Babanız Atatürk, S. 135)

Bugün kahvaltı etkinliğimizde derneğimiz ilk kez bir organizasyon düzenleyerek bir gelir elde etti. Etkinliğimize katılarak destek veren tüm dostlarımıza, indirim ve ikramları ile katkı sağlayan Vaveyla Garden ortaklarına, aidatları, bağışları ve en önemlisi manevi moral desteği ile bize her şekilde destek olanlara tüm Dernek üyelerimiz adına minnettarız.

Derneğimiz Gemlik'i seven, Gemlik için bir şeyler yapmak isteyen herkese açıktır.

REYHAN ÇORUM.