• Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Çarşamba 33 ° / 22 ° Parçalı bulutlu


‘Edebiyat Atölyesi Dergisi’ çıkıyor

‘Edebiyat Atölyesi Dergisi’ çıkıyor

    Üç aylık yeni bir edebiyat dergisi yayına başlıyor. Dergide yeni yazarların çalışmalarına yer verilecek ve usta yazarların edebiyat üzerine düşünceleri yayınlanacak.

    İlk sayısı Eylül’de çıkacak olan derginin yayın yönetmeni Barış İnce. Yayın kurulunda şu isimler bulunuyor:

    Ahmet Büke, Altay Öktem, Doğuş Sarpkaya, Fadime Uslu, Funda Alp, Gökhan Horzum, Haydar Ergülen, Onur Behramoğlu, Onur Orhan, Zafer Köse

    Dergiyle iletişim kurmak veya öykülerini, denemelerini göndermek isteyenler, okurlardan@edebiyatatolyesi.net e-posta adresini kullanabilirler.

     Dergi adına yayınlanan bildirgede, “Biz yazarlar, bugüne kadar sizlerin sevgisiyle çoğaldık. Bundan sonra da bilgimizi, birikimimizi, deneyimimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.” deniyor.

    Mutfak ekibi ise şöyle: Selçuk Özbek, Can Uğur, Semih Güven, Mustafa Kömüş, Neslihan Yiğitler, Burak Abatay, Sercan Meriç, Anıl Karaca, Ekin Başak Akgül, Barış Sarıkaş, Rıfat Kırcı, Volkan Ateş, Aycan Karadağ…

EDEBİYAT GÖNÜLLÜLERİ OLUŞUMU

    Edebiyat Atölyesi Dergisi’yle ilişkili biçimde, çeşitli şehirlerde edebiyat gönüllüleri adıyla birimler kuruluyor. Örneğin İzmir Edebiyat Gönüllüleri kuruldu. Samsun, İstanbul, Edirne... gibi birçoğunun hazırlığı sürüyor. Gemlik’ten de kendilerine talep ulaştığını belirten Barış İnce, bu başvuruları toparlayıp, Gemlik’teki gönülleler arasında bir bağlantı sağlayacaklarını söyledi.

    Her yereldeki Edebiyat Gönüllüleri aslında bağımsız birer çalışma grubu olacak. Derginin yayın kurulunda yer alan Gemlikli yazar Zafer Köse, “Edebiyat Gönüllüleri birimi, okuma atölyesi gibi işleyebilir” dedi. “Bir okuma listesi ve takvimi belirleyip listedeki kitaplardan her biriyle ilgili, gruptakiler toplanabilir. Okudukları kitap hakkında konuşabilirler.”

    Daha önce yürüttükleri benzer atölye çalışmalarından yola çıkan Köse, “Buluşmalardan önce, sıradaki kitapla ilgili bir yazı gönderiyordum katılımcılara” diye bilgi verdi ve şöyle devam etti: “Atölye katılımcıları da kendi düşüncelerini anlatmak için notlar alarak geliyorlardı. Kitabın konusu, anlatım biçimi, yaşadığımız hayatta neye karşılık geldiği... Bunları konuşuyorduk. İsteyen daha kapsamlı değerlendirme yazısı yazıyordu ve sonraki günlerde benimle o metnin redaksiyonuna çalışıyordu.”

Kurulacak bu edebiyat gönüllüleri birimleri aynı zamanda merkezdeki Edebiyat Atölyesi Dergisi’nin temsilcisi gibi olacak. Yerelde derginin okura ulaşması ve bazı kitapevlerinde satışa çıkarılması gibi işlerle ilgilenecek.

Edebiyat Gönüllüleri grubuna katılmak isteyenlerin edebiyatgonullusuyuz@gmail.com adresinden bağlantı kurması bekleniyor.