• Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli
  • Pazar 32 ° / 18 ° Güneşli
  • Pazartesi 29 ° / 19 ° Güneşli


Dünya’nın İlk Borsasına Ve En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı’na Yolculuk; Aizanoi

Dünya’nın İlk Borsasına Ve En İyi Korunmuş Zeus Tapınağı’na Yolculuk; Aizanoi

     Kütahya gezinize ilk olarak Kütahya Kalesi içerisinde bulunan Döner Restaurant’da muhteşem bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla ülkemizde üç döner restaurant bulunmaktadır. Bunlardan birisi Kütahya Kalesi’nde, bir diğeri Ankara Atakule’de ve bir diğeri de Antalya Tünektepe’de bulunuyor. Bu arada Kütahya’nın dünyanın ilk toplu iş sözleşmesinin yapıldığı yer olduğunu, ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Kütahya’lı olduğunu ve ülkemizin üçüncü büyük mevlevihanesinin Kütahya’da bulunduğunu hatırlatmak isteriz.

     Birçoğumuzun aklına Kütahya denilince Kütahya Çinisi, Yoncalı ve Eynar Kaplıcaları, Tunçbilek ve Seyitömer Kömürü, Tavşanlı Leblebisi ve Güveci, Gediz Tarhanası, Dumlupınar Şehitlikleri gelir değil mi?

    Aslında, Kütahya tüm bu saydıklarımızdan farklı bir değere daha sahip. Kütahya’ya sadece elli sekiz kilometre mesafedeki Çavdarhisar İlçesi’nde bulunan Aizanoi Antik Kenti dünyanın ilk borsası ve  Anadolu’nun en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte antik çağda sadece bu kentte tiyatro ve stadyum binası aynı eksende uygulanmıştır ve bunun da dünyada bir başka örneği bulunmamaktadır. Yani tiyatro binası ve stadyum binası tek bir yapı olarak karşılar bizleri. İlginç değil mi ? Parayı ilk bulan ve kullanan da Anadolu Toprakları, parayı değerlendirmek ve saklamak için yapılan ilk borsa ve bankaya ev sahipliği yapan da Anadolu Toprakları.

    Aizanoi Antik Kenti’ni keşfettikten sonra Tavşanlı istikametine yol alırken yolunuz üzerinde birçok pınar göreceksiniz. Kütahya’nın Pınarları Türküsü’nün neden bu yöreye ait olduğunu anlayabildiniz mi şimdi ? Bir taraftan bu türküyü mırıldanırken sağ tarafınızda muhteşem bir baraj gölü manzarası sizleri karşılayacaktır. Eğer aceleniz yoksa aracınızı yol kenarına çekip Kayaboğazı Barajı’nın güzelliğini bir süreliğine izlemenizi tavsiye ederiz. Tavşanlı’ya vardığınızda artık karnınız açıkmış olacaktır. Sizlere Tavşanlı’da kesinlikle güveç yemenizi, güveci de Güveçci Restaurant’ta yemenizi tavsiye ederiz. Burada dikkat etmeniz gereken husus saat 14:30’u geçirmemek olmalıdır. Çünkü, çoğu zaman saat 14:30’ten sonra Tavşanlı’da güveç bulunmuyor. Yemekten sonra üzerine tatlı niyetine Tavşanlı’nın meşhur leblebi şekerlerinden de tadabilirsiniz. Midenizi de mutlu ettikten sonra dağ ilçeleri olarak isimlendirilen Harmancık, Orhaneli üzerinden Doğancı Barajı’nı geçerek Misi Köye ulaşabilir ve burada akşam çaylarınızı ve kahvelerinizi yudumlayıp bir süre dinlendikten sonra evinize güzel anılar biriktirmiş olarak dönebilirsiniz.

Saygılarımla,

Tansu ERÇEVİK (MBA)

Profesyonel Turist Rehberi