• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur


Dünyaca ünlü Gemlik markasını taklit ettiler

Dünyaca ünlü Gemlik markasını taklit ettiler

   Gıda ve Tarım bakanlığının kusurlu gıda üreticileri listesinde ismi geçen Özok grup adıyla faaliyet gösteren  firma, Türkiye’nin pek çok noktasıyla gıda ticareti yapan Gemlik merkezli Kavlak Firmasının logo ve ambalaj tasarımını kullandı.
Ürünlerinin lisanssız olduğu öğrenilen firma ürünlerinde KAVLAK Gıdanın logosunu”Altın Sarısı Egeden” ve ”İzmir Şirince” adlı ürünün internet üzerinden ticaretini yaparken, ”Taş Bakı Sızma Zeytin Yağı” sattığını iddia ediyor. Daha önce tağdiş edilmiş ürünlerde defalarca yer alan firma, internet üzerinden ticaret yapmaya devam ediyor. Defalarca benzer şikayetlere konu olan firmanın çalışmasını sürdürmesi ise şaşkınlık yaratıyor.
ŞİRİNCE KÖYLÜLERİ DE ŞİKÂYETÇİ
      Farklı gıda firmasının logosunu kullanarak satış yapan firmanın, bir ürününe de Şirince ismini vermesi, Şirince’de bulunan vatandaşların tepkisini çekti. Köyleri ile hiçbir alakası olmayan firmanın, sahte isimler kullanmasının önüne geçilmesini istediler.
ŞİKÂYET HATTI OLARAK TAKLİT ETTİĞİ FİRMAYI VERİYOR
     Sahte ürün ticareti yapan firmanın asıl şaşkınlık yaratan yönü ise, ürünler ile alakalı şikayet hattı olarak logosunu ve ürünlerini taklit ettiği firmanın şikayet hattını vermesi oldu. Çok sayıda vatandaş, sahte yağdan dolayı firmayı ararken, ürünlerin firmaya ait olmadığını duyunca şaşkınlık yaşadı.
BORSA BAŞKANI İSYAN ETTİ
     Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır, bahse konu firmanın sahtecilik yaptığını beyan ederek; ”Borsamızın üyesi olan ve ülke çapında önemli bir ticaret hacmine sahip olan firmamızın logosunu kullanan bu şahıslara birileri dur demeli. Hem sahte ürün ticareti yaparak sektörümüzü olumsuz etkiliyor, hem de zeytin denince akla gelen ilçemizi kötülüyorlar. Bu konuda, şikayetlerimizi yaptık, çözüm bekliyoruz” dedi.