• Cumartesi 12 ° / 5 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 13 ° / 6 ° Bulutlu
  • Pazartesi 14 ° / 7 ° Sağanak


Dünya öğretmenler günü

Dünya öğretmenler günü

Dünya öğretmenler günü

Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve en saygıdeğer unsurlarıdır

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK..

     5 Ekim: Dünya öğretmenler günü. Dünyanın en kutsal mesleğini her türlü zorluğa rağmen aşkla, sevgiyle yapan bütün öğretmenlerimizin gününü kutlarım.

    Bu özel günde çok sevdiğim,saydığım,bende özel yeri olan bir öğretmen arkadaşıma konuk oldum.

    O her zaman kendini çok güzel ifade eden,sohbet etmekten zevk aldığım bir insan.

En güzeli sözü ona bırakmak..

Öğretmen, doğan güneşe benzer. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur.

Amerika da bile Türk çocuklarının güneşi olmuş ;

NAZMİYE ANGÜNEŞ.

"Ben Remziye ya da Nazmiye,Remziye anneannemin adı,Nazmiye eşimin anneannesinin adı.

    Gemlik de bir mubadil ailesinde 1949 da doğdum.Annem Semiha,babam Haydar.Kardeşlerim Süleyman ve Süreyya Üzmezler.

     Ben doğduğumda mübadele olmuş,aradan 25 yıl geçmişti.Rumlar,Ermeniler gitmişler,bizler Selanik'den,diğer mübadiller Girit'ten ve diğer Avrupa şehirlerinden gelmişler,gidenlerin yerine,onların evlerine yerleşmişlerdi.Birde köyleri ve evleri yıkılan civar köylerin insanları gelmişlerdi.Aradan yıllar geçmesine rağmen savaş görmüş acılı yerli köylüler ile evini barkını terketmiş mübadillerin henüz sıkıntıları yaşamlarından belli oluyordu.Mübadiller kendi aralarında yakındılar, yerliler de yeni evlerine,çevrelerine uyum sağlamaya çalışıyorlardı.

    Fakat Gemlik'in bir şansı vardı ve herkesin hayatını mutlu edecekti.O da karşı kıyıda Atatürk'ün 1938 de aramızdan ayrılmadan kurduğu ve Gemlik'e ve Türkiye'ye armağan bıraktığı Sunğipek fabrikasıydı.Bizler hala oradan söz ederken,FABRİKA deriz ama o her şeydi.İleride Sunğipek ile ilgili bir kitap çıktığında birlikte okuyacağız.Gençler öğrenecekler,bizler anılarımızı yad edeceğiz.

    İşte bu fabrikada babamlar dört kardeş çalışıyorlardı.Sabahattin,Haydar,Hayrettin,Fahrettin.

    Evimiz deniz kenarında idi.O yılların tüm güzelliklerini yaşadım.Sonra Balıkpazarına Kalealtı sokağa taşındık ve beş yıl boyunca orada oturduk.Sayılı ilk okullarından biri olan Şehit Cemal İlk Okuluna gittim.Sevgili öğretmenim Vahit Bursalı'nın öğrencisi oldum.Ardından Gemlik orta  Okulunu bitirdim.O yıllarda durumu iyi olan ailelerin çocukları İstanbul ve Bursa'daki Liselere gidip okudular.Biz işçi çocukları ve imkanı olmayanlar da sınavla diğer liselere gidebildik.Ben de Gemlik de bir çok arkadaşımla birlikte Bursa Kız Öğretmen Okuluna gittim.Bir yere yerleşemeyen arkadaşlarım bizden sonra Gemlik'imize yapılan Liseye gidip bitirdiler.Bu beni çok mutlu etmişti.

     Bursa Kız Öğretmen Okulu bugün bile benzeri olmayan harika bir okuldu.Haftada sekiz saat yabancı dil dersi vardı ve üç dil öğretiyordu.Elli beş yıl öncesinde her ders kendi sınıfında donanımlı bir şekilde öğretiliyordu.İstiklal Marşını her hangi bir enstümanla rahat çalmadan mezun olamazdın.Daha neler neler....

    Mezun olunca Bursa Yenişehir Kavaklı köyünde 2 yıl sınıf öğretmeni ve Müdür,Ovaakça da 2 yıl,Yalova Dereköy'de 1 yıl,Armutlu da 2 yıl çalıştıktan sonra nihayet Gemlik'e geldim.Önce 27 Mayıs İlk Okulu sonra Gazi İlkokulu olan okulumda 19 yıl öğretmen ve bir yıl öğretim yönetim de çalıştım.Hayatımın en güzel yıllarıydı.

     Anne babalar hayatta,çocuklarım yanımda daha ne olsun.Yine o yıllarda yetişkinlere okuma yazma kursu,2 dönemde Umurbey Ortaokulunda derslere girdim.

    Tekrar 1970 yılında Ovaakça'ya geri dönersek; sevgili eşim Vecdi Angüneş ile evlendik.1971'de kızımız Elif,1977'de oğlumuz Burak dünyaya geldi.Gazideki yıllarımızı birlikte tamamladık,sonra onlar Bursa Kız Lisesi ve Erkek Lisesine gittiler.Burak daha sonra Gemlik Lisesine geldi.

     1993 de emekli oldum ve o zamanki Özel Köseoğlu Lisesi İlk bölümünde göreve başladım.2 yıl öğretmenlik,bir yıl İlk Okul Müdürlüğü,bir dönem de okul sonrası etüt yönetmenliği yaptım.O yıllarda Amerika macerası başladı.Fakat bu gidiş dönüşlerde buradaki öğrencilerimi özlediğimden bir kaç ay Lale Kemal Kılıç İlk Öğretim Okulu'nda,son üç ay K.Kumla Ali Kütahya İlköğretim okulu'nda  yetişkinlere okuma yazma kursunda Halk Eğitim Merkezinde çalıştım.

    Kızım Elif Üniversite son sınıfta olacağı yıl;Amerika'ya gitti.Orada iki amcam ailesi ile yaşıyorlardı.Küçük amcamın eşi,eşim Vecdi'nin ablasıdır.Elif ,halayı ziyaret ettiği Florida'da eşiyle tanıştı,evlendiler.Türkiye'ye geldiler.Burada düğünlerini yaptık.Damadım Bob ve ailesi ile torunlarımın doğumunda tanıştım.İlk torunum Michael Cafer dünyaya gelmişti.Oğlum Burak ,Vecdi ve ben başlamış olduğumuz Amerika macerasına 1998 de hemen katıldık.Burak Marmara Üniversitesiinde güzel sanatları bitirdi.Değerli sanatçımız Tankut Öktem'in öğrencisi oldu.

     Türkiye de Gemlik de çalıştığım yıllarda bir kaç dernekte görev aldım.Atatürkçü Düşünce Derneği kurucu üyelerindendim.Daha sonra yönetimde görev aldım ve gururla çalıştım.Uluslararası bir Dernek olan Soroptimist Kulübünde görev aldım.Türkiye'deki adı İş ve Meslek kadınları Derneği idi.Gemlik de çok değerli arkadaşlarımla çok güzel çalışmalar yaptık.İlk özel anaokulunu derneğimiz açmıştır.Yıllarca çalışan annelerin çocuklarına eğitim verdik.Şimdi öğrencilerimiz meslek sahibi ve yetişkin oldular.Yine Soroptimistler olan 3 kez ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına toplu sünnet düğünü yaptık.1999 yılında iki Bursa Kulübü ile birlikte Yalova da depremzedelere maddi,manevi destek çalışması yaptık.Bu güzel çalışmaları Derneğin başkanı iken bırakıp Amerika'ya gittim.

     Vatandan ayrılmak zor da olsa gittiğim yerde çalışmalar durmadı.Florida'daki Türk Amerikan Derneğine katıldım ve yönetim kurulunda görev aldım.Derneğimiz vatan hasreti çeken Türklerle doluydu.İlk yıllarda Ana Okulu olan Nilgün İzzet Bici'nin davetiyle onların okullarında hafta sonlarında Türk Okulunu başlattım.Hafta içinde aynı okulda öğretmenlik başladı.Daha sora bir başka okulda olmak üzere 4 yıl öğretmenlik yaptım.

     Hafta sonları çalıştığım okul FTAA bünyesinde devam etti.Öğrencilerimle birlikte Milli Bayramlarda konser verdik.Koromuz şu anda çalışmalara devam etmektedir.

      Florida'ya ilk gidişim kızımın oğlu olan torunum Michael Cafer'in doğumu sebebiyleydi.Bu çalışmalar içinde torunumu büyüttüm.Kızım orada yeni okullar okudu.Şu anda hem Üniversite de öğretmenlik yapıyor,hem özel ofisinde terapist olarak çalışıyor.

     Artık gurbetlik bitsin derken,fotoğraf sanatçısı olarak çalışan Burak'ın çocukları Oliver ve Emily dünyaya geldiler.Onlarla da okula başlayıncaya kadar harika aylar yıllar geçirdik.

   Artık gidip gelmeler yorucu olmaya başlamıştı.Sevgili eşim her gidip geldiğinde burada ve orada hastahaneye yatmaya başlamıştı.2019 da döndüğümüzde uzun süre hastahanede yoğun bakımda yattı.Ve aynı yıl yani bir yıl önce hastalık onu aramızdan aldı.

     Şimdi güzel Gemlik'imizde akrabalar,arkadaşlar ve tüm sevdiklerimle geçmişi yadediyor ve anılarla avunuyorum.

Nazmiye Angüneş.

     "Anılarda Yaşarken Gemlik "grubunu ilk kurduğum günden beri benden desteğini esirgemeyen; bilgi,fotoğraf arşivi ve yol göstericiliği ile hep yanımda olan ,Gemlik Tarihini Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği çalışmalarımızda da yine aynı şekilde üyemiz olarak manevi desteğini hep hissettiğimiz , bizlerin çok değerli ablası Nazmiye Angüneş'e çok teşekkür ediyor,değerli eşi büyük kaybımız Vecdi Angüneş büyüğümüzü saygı ve rahmet ile  anıyoruz.

Reyhan Çorum ile biz bize sohbetler..