• Perşembe 30 ° / 20 ° Güneşli
  • Cuma 30 ° / 16 ° Güneşli
  • Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli


Dersim Küba Hattı Okuyucularla Buluştu

Dersim Küba Hattı Okuyucularla Buluştu

    CEMAL KIRGIZ Erol Erkılınç tarafından kaleme alınan “Dersim-Küba Hattı” isimli kitap Siyah Beyaz yayınları tarafından basılarak okuyucuyla buluştu. Yazar Zafer Köse’nin ön sözü ile okuyucularıyla buluşan kitap, tüm D&R, Kırmızı Kedi, İnkılâp, Remzi Mağazaları ile Kitap Satış Noktalarında satışa sunuldu. 1981 yılında kitabın kahramanı Orhan’ın, 12 Eylül Faşist Cuntası döneminde, diğer cezaevlerinde yer kalmadığı için devrimci tutsaklar için hapishaneye çevrilmiş, Bursa Çekirge Askeri Levazım Birliğinde başlayan hikâyesi, Küba Dersim hattında soluksuz okunan bir başyapıta dönüşüyor.

,   Gemlik Son Nokta Gazetesinde de köşe yazıları yazan Erol Erkılınç, “Uzun yıllardır yazmayı düşündüğüm 2019 başlarında kafamda oturttuğum bir kitaptı. Kitabın en büyük kısmını 2019-Nisan ayı başlarında tedavi amaçlı gittiğim 2,5 ay yatarak tedavi gördüğüm ve Haziran 15 inde döndüğüm Küba’da yazdığımı söyleyebilirim. Kitabı 2 ay önce tamamlamıştım. Düzenlenmeden önce Gemlikli yazarımız Sevgili Zafer Köse  okudu ve kitap ile ilgili olumlu düşüncelerini belirterek arka kapakta yer alan değerlendirmesini de yaptı. Kendisine ayrıca çok teşekkür ediyorum” dedi.

    “Dersim Küba Hattı” isimli kitabın düzenlenmesi, baskısı ve dağıtımı Murat Kaplan’ın sahibi ve genel yayın yönetmeni ve sahibi olduğu Siyah Beyaz yayınevi Tarafından yapıldı. Yazar Erol Erkılınç, “ Kitap gerçek yaşanmış öykülerden oluşan bir anlatı özelliğini taşıyor diyebilirim. Kitabımızın kahramanı Orhan’ın babası kamer 6 yaşındayken 4 kardeşi ve annesi ile birlikte 1938 de Konya’ya Dersimlilerin kara vagon adını taktıkları tren ile sürgün edilen ailelerdendir. Dolayısıyla Orhan’ın sürgün ile ilgili babası ve dedesinin anlattıklarından aldığı ilham ve hüzünle Ankara, Gemlik, Bursa, İzmit, Doğubayazıt tekrar Gemlik ve Küba’da yaşadıkları ve tanık oldukları hayatın kendisidir” diye konuştu.