• Cuma 30.3 ° / 16.3 ° Açık hava
  • Cumartesi 30.8 ° / 15.7 ° Açık hava
  • Pazar 30.5 ° / 14.4 ° Açık hava


CHP’den Köy enstitüleri açıklaması

CHP’den Köy enstitüleri açıklaması

CHP’den Köy enstitüleri açıklaması

    Köy enstitülerinin 72. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan CHP Gemlik ilçe Başkanı Şükrü Aksu, Eğitimin belirli bir siyasi çizgiye tamamen yerleştirildiğini vurguladı. Yazılı açıklama şu şekilde.

     Bilimsel, laik, çağın gereklerine uygun eğitimin kırsaldaki meşalesi Köy Enstitüleri, 82 yıl önce kuruldu. 17 Nisan 1940 tarihli yasa ile hayata geçen Köy Enstitülerinin amacı eşit, özgürlükçü ve yöresel odaklı bir eğitim programını hayata geçirmekti.

    Genç Cumhuriyetimiz ve Anadolu coğrafyasının ihtiyaçları doğrultusunda hayata geçirilen Köy Enstitüleri, bu topraklara özgü bir eğitim hamlesidir. Enstitülerdeki eğitimde, iş birliği ve dayanışma esas olmuştur. Problem çözme becerilerinin kazandırılması, eğitsel, kültürel, sanatsal ve tarımsal etkinlikler içinde kişisel, sosyal gelişmelerinin sağlanması da temel hedeflerden kabul edilmiştir.

     Köy Enstitüleri, Neredeyse tüm Anadolu'nun okulsuz ve öğretmensiz olduğu düşünülürse, dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün himayesinde, Millî Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel tarafından İsmail Hakkı Tonguç'un çabalarıyla köylerden ilkokul mezunu zeki çocukların bu okullarda yetiştirildikten sonra yeniden köylere giderek öğretmen olarak çalışmaları düşüncesiyle hayata geçirildi. 1940 yılından başlayarak, Malatya’dan Konya’ya, Isparta’dan Diyarbakır’a tarım işlerine elverişli geniş arazisi bulunan köylerde 20 Köy Enstitüsü açıldı. Bu enstitülerde yüzlerce öğretmen ve on binlerce öğrenci, büyük bir kırsal eğitim ve kalkınma hamlesi başlattı.

     1940-1946 arasında köy enstitülerinde 15.000 dönüm tarla tarıma elverişli hale getirilmiş ve üretim yapılmıştı. Aynı dönemde 750.000 yeni fidan dikilmişti. Oluşturulan bağların miktarı ise 1.200 dönümdü. Ayrıca 150 büyük inşaat, 60 işlik, 210 öğretmen evi, 20 uygulama okulu, 36 ambar ve depo, 48 ahır ve samanlık, 12 elektrik santrali, 16 su deposu, 12 tarım deposu, 3 balıkhane, 100 km. yol yapılmıştı. Sulama kanalları oluşturularak enstitü öğrencilerinin uygulamalı eğitim gördüğü çiftliklere sulama suyu öğrenciler tarafından getirilmişti. Enstitülerdeki öğrenciler uygulamalı derslerin yanı sıra Türkçe, Matematik, Fizik, Tarih, Yurttaşlık Bilgisi gibi dersler görüyor, mandolin, keman, bağlama, piyano gibi enstrümanlar çalmayı öğreniyorlardı.

   Köy Enstitülerinin en önemli başarısı, Anadolu halkına doğduğu yerde doymayı öğreterek kırsalı geliştirirken insanların büyük kentlere göç etmesine gerek kalmamasını sağlamaktı. Bu önemli eğitim kurumları, feodal düzenin kalıntıları olan toprak ağaları, bunların kırsaldaki yandaşları ile halkın aydınlanmasından, bilinçlenmesinden korkan siyasi odaklarca eleştiri yağmuruna tutuldu. Köy Enstitüleri bir süre sonra tamamen kapatıldı. Böylece Cumhuriyetin eğitim hamlesi büyük bir darbe aldı.

    Eğitimin belirli bir siyasi çizgiye tamamen yerleştirildiği, öğrencilerin laik, eşit ve bilimsel eğitimden uzaklaşarak tek adam siyasetinin anlayışına göre şekillendirilen ders programlarında dünyayı okumaya çalıştıkları günümüzde, Köy Enstitülerinin amacını taşıyan kurumlara ihtiyacımız artmaktadır. Her ne kadar içinde bulunduğumuz teknoloji çağında çocuklar ve gençlerimiz eğitimdeki bu politik kıskacı kendi imkânlarıyla aşmaya başlamış olsalar da, yeni bir eğitim hamlesi kaçınılmaz olmuştur. İlk seçimde sandıktan başarıyla çıkarak iktidara gelecek olan ülkemizin aydınlık ve çağdaş yüzleri, eğitimde de Köy Enstitülerinin değerlerini koruyarak yeniden laik, bilimsel, eşit ve özgürlükçü eğitimi Anadolu’nun her köşesine taşıyacaklardır.

 Şükrü AKSU

CHP Gemlik İlçe Başkanı