• Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli
  • Pazar 32 ° / 18 ° Güneşli
  • Pazartesi 29 ° / 19 ° Güneşli


Cezayı Sosyal Medyadan Kesti

Cezayı Sosyal Medyadan Kesti

   CEMAL KIRGIZ - Bursa'da Orhangazi'den Gemlik körfezine kadar uzanan Karsak Deresi, atık madde nedeniyle bembeyaz aktı. O anları bir vatandaş cep telefonu kamerası ile görüntüleyip sosyal medyada paylaştı. Başta Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan olmak üzere birçok kişi derenin kirletilmesine tepki gösterdi. Başkan Sertaslan, dereyi kirletenlere yönelik ilk cezayı sosyal medya hesabından keserek,"Karsak deresini bu hale getiren şeref yoksunu seni elbet bulacağım” dedi. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın sert sosyal medya tepkisi ulusal basınında gündemine girmeyi başardı.

   Orhangazi Ovasında küçük dereler tarafından beslenen, Gemlik körfezine kadar dökülen Karsak Deresi'ndeki kirlilik bir vatandaş tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Fabrika atıkları nedeniyle bembeyaz akan derenin görüntüsünün sosyal medyada paylaşılması büyük tepki çekti. Yıllardır Gemlik Körfezini kirleten sanayi kuruluşlarına bir kez daha tepki gösterildi. Arıtma tesislerine rağmen ortaya çıkan görüntü, çevrecileri de harekete geçirdi. Belediye Zabıta Müdürlüğü ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri de harekete geçerek, sorumluları aramaya başladılar.

   CHP’li Gemlik belediye başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’ın sosyal medya üzerinden dereyi kirletenlere mesajı sert oldu. Başkan Sertaslan, “Karsak deresini bu hale getiren şeref yoksunu seni elbet bulacağım. Biraz cesaretin varsa ben yaptım de, de ki canına okuyayım!” dedi.

   Gemlik Belediyesi zabıta ekipleri bölgede çalışma başlatarak, dere yatağına atık madde atan firmanın tespitine başladığı öğrenildi.

   İznik Gölü ile Gemlik Körfezi arasında, Samanlı ile Gemiç Dağları arasında, derin ve uzun bir vadidir. Yaklaşık 8 km uzunluğundadır. Vadinin dibinde, İznik Gölü'nün ayağından gelip, Gemlik Körfezi’ne akan Karsak deresi akmaktadır. Eskiden bu boğaz, çok önemli bir geçit yeri olup, boğazı koruyan derbentçiler bulunmaktaydı. 1097 yılında Haçlılar, İznik’i kuşatmak için bu boğazdan 100 parça gemiyi bir gecede İznik Gölü'ne geçirmişlerdi. Boğazın Orhangazi girişinde, 1960’lı yıllara kadar bir Karakol bulunmaktaydı.

   Karsak Deresi Gemlik’in son 30 yılında sadece körfezi kirletme konusunda gündeme gelmeye başladı. Her türlü uyarıya rağmen, kirlilik bir türlü ortadan kaldırılamadı.