• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur


Çakır, Bakan Yardımcısı Işıkgece ‘Ye  Borsanın Taleplerini İletti

Çakır, Bakan Yardımcısı Işıkgece ‘Ye  Borsanın Taleplerini İletti

Çakır, Bakan Yardımcısı Işıkgece ‘Ye  Borsanın Taleplerini İletti

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın düzenlemiş olduğu “Bursa İl Tarım ve Hayvancılık İstişare Toplantısı” na Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Ayşe Ayşin Işıkgece’nin katılımlarıyla online olarak Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çakır katılım sağladı.

Gemlik Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin katılım sağladığı toplantıda Sofralık Zeytine Destek, Tarımda Destekleme ve Coğrafi İşaretli Ürünlerin Kamu Spotu hakkında Gemlik Ticaret Borsası  adına taleplerisırasıyla iletti.

Sofralık Zeytin ve Salamura Zeytin Destekleri Hakkında

Toplantıda söz alan Çakır “2019 yılı itibari ile kilo başına 15 Kuruş Desteklenmeye başlanan Sofralık Zeytin ile Sektördeki kayıt dışı oranı düşmüştür. Kilo başına verilen desteğin 0,50 Kuruşa yükseltilmesi sektördeki kayıt dışı işlemlerin daha da azalmasında etkili olacaktır, verilen desteğin sadece ham zeytine değil Salamura Zeytini de kapsaması sektör açısından önemlidir. Ayrıca verilen Tarım Desteklemelerin ürünün Coğrafi İşareti bulunması durumunda daha yüksek oranda verilmesi Coğrafi İşaretli Ürün Üreticisini olumlu yönde teşvik edecektir. “dedi.

Coğrafi İşaretler konusunda Işıkgece’nin çalışmaları hakkında tecrübelerine güvendiklerini söyleyen Çakır ülkemizde Coğrafi İşaretli Ürünlerin tüketiciler tarafından bilinirliğinin arttırılması konusunda Kamu Spotu yapılmasının faydalı olacağını dile getirdi. Çakır; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin yeni görevinde başarılar dileyerek sözlerine son verdi.