• Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 29 ° / 16 ° Güneşli
  • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli


Bulutlara Komşu Kentin Çocukları: Artvin 2

Bulutlara Komşu Kentin Çocukları: Artvin 2

Ülkemizin en fazla okuyan, en fazla göç veren, en demokratik, en cumhuriyetçi ve en Atatürkçü kentlerinden biridir Artvin. Atatürk devrimlerinin yılmaz bekçilerinin kentidir Artvin. Öğretmen Okulu’nda yetişmiş binlerce öğretmen ile ülkemizin her köşesine cumhuriyet meşalesini taşıyan kentin adıdır Artvin.

Kafkasör Yaylası, Macahel Yaylası, Arsiyan Yaylası, Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu, Hatila Vadisi, Şavşat, Borçka ve Murgul Karagölleri, Murgul Deliklitaş, Macahel Maral ve  Arhavi Mençuna Şelaleleri ile adeta cennetten bir köşe gibidir Artvin.

Her bir nefesinizde Atatürk ve cumhuriyet ruhunu ciğerlerinize çekebileceğiniz, şehir merkezinde başınızı göğe kaldırdığınızda dünyanın en büyük Atatürk heykelini görebileceğiniz kenttir Artvin. Devrimin ve devrime inananların kentidir. Çocukların Atatürk ve insan sevgisi ile yoğrulduğu, atabarı ile özdeşleşmiş kenttir Artvin. Metin Lokumcu, Kazım Koyuncu ve  Zülfü Livaneli gibi güzel yürekli insanları yetiştirmiş kenttir Artvin. Daha iki üç sene önce Cerattepe mevkiinde altın madeni çıkarılmasına karşı koymak için şehrin her kesiminden insanın bir araya gelerek en demokratik yoldan şehrini korumak için verdiği mücadelenin adıdır Artvin.

Ülkemize her sene uluslararası halk oyunları yarışmalarında kesintisiz dereceler kazandıran kenttir Artvin. Bursa başta olmak üzere İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropolleri yöneten siyaset ve devlet adamlarının yetiştiği kenttir Artvin.

Artvin turunuz dahilinde Kars Harakani Havalimanı’na inerek ilk gün Kars şehir merkezi ve Ani Harabelerini gezip ikinci gün Şavşat Karagöl, Balıkgölü, Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu, Artvin Hatila Vadisi, Kafkasör Yaylası, Atatepe Atatürk Heykelini gezip üçüncü gün Borçka Karagöl, Macahel Maral Şelalesi ve Murgul Deliklitaş Şelalesi gördükten sonra Trabzon Havalimanı’ndan dönüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer sizde bu güzel kenti ve samimi insanlarını tanımak isterseniz seyahatinizi her yıl yapılan Kafkasör Festivali zamanına denk getirmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla,

Tansu ERÇEVİK

Profesyonel Turist Rehberi (MBA)