• Pazartesi 36 ° / 23 ° Güneşli
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış
  • Salı 34 ° / 22 ° Gök gürültülü sağanak yağış


Bulutlara Komşu Kentin Çocukları: Artvin

Bulutlara Komşu Kentin Çocukları: Artvin

Yazıma Nazım Usta’nın bir şiiri ile başlamak istiyorum;

Memleketim, memleketim, memleketim,

Ne kasketim kaldı senin ora işi

Ne yollarını taşımış ayakkabım,

Son mintanımda sırtımda paralandı çoktan,

Şile bezindendi.

Sen şimdi yalnız saçımın akında,

Enfarktında yüreğimin,

Alnımın çizgilerindesin memleketim,

Memleketim, Memleketim …

Ata toprağım, gururum, özlemini çektiğim kent …

Yetiştirmiş olduğu binlerce öğretmen ile Anadolu aydınlanmasına en çok emeği geçen kentlerden biri. Anadolu Devrimi’nin başkenti. Atatürk Devrimleri’nin yılmaz savunucusu. Emeğin, direnişin ve barışın kenti; Artvin

Artvin gezinize Karadeniz kıyısında Artvin’in Arhavi İlçesi’nde Mencuna Şelaleri ve Çifte Köprülerin yanı başında kuymak ve mısır ekmeği ile yapacağınız muhteşem bir yöresel kahvaltı ile başlayıp Hopa’da rahmetli Kazım Koyuncu kabrini ziyaret edip, Cankurtaran Dağı’nda ülkemizin en leziz saç kavurmalarından tadarak devam edebilirsiniz. Borçka’ya vardığınızda sırası ile Karagöl, Macahel Köyü ve Maral Şelalesi ile gezinize devam eder ve oradan Murgul’a döndüğünüzde ülkemizin en farklı şelalelerinden biri olan Deliklitaş Şelalesi’ni keşfedebilirsiniz. Oradan Artvin merkeze geçtiğinizde ilk gecelemenizi Nergis Tatil Köyü’nde yaparak işletme sahibi Sadık Bey’in konuğu olabilirsiniz. Gezinizin ikinci gününde tatil köyünün restorantında kahvaltı yaparken ülkemizin en büyük Atatürk Heykeli eşlik edecektir sizleri. Bu muazzam heykele şehir merkezindeki tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Daha sonra ülkemizde boğa güreşlerinin yapıldığı tek yayla olan Kafkasör Yaylasını ve müthiş doğasını görebilir, oradan da  ülkemizin en endemik alanlarından biri olan Hatila Vadisi Milli Parkı ve bu vadi üzerinde 220 metre yüksekliğe kurulmuş cam terası ziyaret edebilirsiniz. Artvin merkezden Ardanuç İlçesi’ne doğru yola çıktığınızda ise 249 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek, dünyanın ise altıncı yüksek barajı olma özelliğine sahip Deriner Barajı’nı görür, Varyant Tesisleri’nde Murat Bey’in konuğu olup Artvin’e özgü yöresel yemeklerinden yedikten sonra Şavşat’a doğru yola çıkabilirsiniz. Şavşat’ta sırası ile Sahara Milli Parkı içerisinde bulunan Karagöl, Balıkgölü, Arsiyan Yaylası’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu ziyaretler sırasında da Balıkgölü’ne çıkarken Pınarlı Köyü’nde sevgili halam Nazire Yaşar ve sevgili eniştem Fevzi Yaşar’ın işletmiş olduğu tesislerde alabalık, mısır ekmeği, salata ve sütlaçtan oluşan meşhur menüyü tatmadan dönmemenizi tavsiye ederim. İkinci gecelemenizi Şavşat ilçe merkezinde Yeşil Vadi Bungolow Evleri’nde yaparak bir Atatürk Devrimcisi olan Atanur Bey’in misafiri olabilirsiniz. Gezinizin üçüncü gününe Ardanuç İlçesi girişinde bulunan dünyanın en derin kanyonlarından biri olan Cehennem Deresi Kanyonu ile başlayabilir ve ülkemizde cağ kebabın en güzel yapıldığı yerlerden biri olan Ardanuç merkezde cağ kebabı olarak öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinizin ardından rotanızı tekrar Artvin merkez çevirip Yusufeli İlçesi’ne doğru yol alıp mevsim müsaidse Çoruh Nehri üzerinde rafting yapabilir ve rafting sonrası yörenin meşhur kuru fasulyesinden tadabilirsiniz.

Yazımın sonunda özellikle Ardanuç, Şavşat ve Hopa ilçelerinde Atatürk İlke ve İnkılapları’ndan vazgeçmeyen devrimci arkadaşlarıma selam eder, sayın okuyuculara yazımın ışık tutmasını ve keyifli tatiller geçirmelerini temenni ederim.

Saygılarımla,

Tansu ERÇEVİK

Profesyonel Turist Rehberi (MBA)