• Pazar 12 ° / 7 ° Sağanak
  • Pazartesi 16 ° / 6 ° Bulutlu
  • Salı 15 ° / 5 ° Bulutlu


Balıkpazarı Hamamı’nın Akıbeti Merak Konusu 

Balıkpazarı Hamamı’nın Akıbeti Merak Konusu 

     Gemlik’in tarihi yapılarından biri olan Balıkpazarı Hamamı’nın akıbeti merak konusu. Son beş yılda üçüncü kez restorasyon yapılması planlanan tarihi yapının hizmet şekli konusunda da net bir bilgi bulunmamakta.  

     İçerisinde beşyüz yıllık bir tarihi barından ve Gemlik’in tarihi yapılarından biri olan Balıkpazarı Hamamı uzun yıllardır işlevsiz vaziyetteydi. Bursa’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle birlikte 2015 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Yaklaşık 2 milyon 200 bin lira masraf yapılarak restore edilecek olan hamamın aşevi olması konusunda  Gemlik Halkı kamuoyu oluşturmuşken, Bursa Büyükşehir Belediyesi hamamın kültür merkezi yapılacağını açıklamıştı. Tarihi bina 2018 yılının temmuz ayında kültür merkezi haline getirilerek faaliyet göstermeye başladı. Mahalle sakinlerinin verdiği demeçlere göre Balıkpazarı Kültür Merkezi’nin çoğunlukla kapalı olduğu veya etkinliklerini nadiren gerçekleştirdikleri gözlemlenmekte.  

     2020 yılının henüz başlarında Tarihi Balıkpazarı Hamamı’nın bir restorasyon çalışmasına daha uğrayacağı konuşuluyor. Beş yılda toplam üç defa restorasyona uğrayacak olan Balıkpazarı Hamamı’nın restorasyon sonrasında ne şekilde hizmet vereceği ise merak konusu oldu. Ayrıca restorasyona harcanan milyonlarca liraya rağmen  Balıkpazarı Hamamı’nın halka kazandırılamamış olması büyük tepki çekiyor.