• Cumartesi 33 ° / 18 ° Güneşli
  • Pazar 32 ° / 18 ° Güneşli
  • Pazartesi 29 ° / 19 ° Güneşli


Ağdemir, “Yerli otomobil için Gemlik’te tanıtım toplantısı yapılacak”

Ağdemir, “Yerli otomobil için Gemlik’te tanıtım toplantısı yapılacak”

     TOBB tarafından Ankara’da yapılan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Ticaret Borsaları Başkan ve Meclis Başkanları toplantısında yerli otomobil konusunda 12 Mart 2020 günü Gemlik’te tanıtım toplantısı yapıla cağı açıklandı.

    Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Paşa Ağdemir, Ankara dönüşü yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Gemlik halkının da merakla beklediği Yerli Otomobil Fabrikamız ile ilgili doğrudan bilgi edinip sizlere paylaşmak adına bir dizi ziyaret gerçekleştirdik ve bazı öneri ve dileklerimizi ilgilerle paylaştık. 12 Martta Gemlik' te Yerli Otomobilimizin tanıtım toplantısı düzenlenecek.”

     Ağdemir, "Ankara ziyaretimizde, TOBB Başkanım, Bakanlarım, değerli Milletvekillerimiz ile biraraya geldik. Birliğin 73. Genel Kurulunda fikri ve vizyonu ile Yerli Otomobil Fabrika sının kurulmasına öncülük eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve bu süreçte tüm sorumluluğu alarak Cumhurbaşkanımızın desteği ile süreci yöneten Birlik Başkanım Rifat Hisarcıklıoğlu ile 5 Babayiğidimi ze bu camianın bir mensubu olarak duyduğum gurur ve mutluluğu belirtmek isterim. Bu tesisin Bursa’mız nezdinde Gemlik’imize kazandırılmasında emeği geçen tüm siyasi temsilcilerimiz ile Oda ve Borsa başkanı arkadaşlarıma da ilçem adına, Gemlik adına çok teşekkür ederim.

GEMLİK BURSANIN DÜNYAYA AÇILAN İHRACAAT KAPISIDIR

     Gemlik 13 milyar dolar ihracat hacmi ile ilimizin ve ülkemizin dünyaya açılan kapısıdır.

    Sanayisi, Limanları, 12 Milyar dolar işlem hacmine sahip Serbest Bölgesi, Turizmi ve Dünyaca Ünlü Zeytini ile önemli bir kentimizdir. Bünyesinde 124 sanayi tesisi bulunmaktadır. Bunların çoğu uluslararası kuruluşlardan oluşmaktadır.  Bu sanayi tesislerinde toplam 20 bin istihdam bulunmaktadır. Ayrıca, Gemlik’te Kurulu bulunan 5 firmamız Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Tesisi arasında yer almıştır. (BORÇELİK – BORUSAN – AUNDE – LEONİ – GEMLİK GÜBRE)  Limanlarımıza Demir yolu Gelirse %100 kapasite İle çalışabilirler. Bununla beraber İlçemizde 4 büyük liman yer almaktadır. (BORUSAN – YILPORT- GEMPORT- RODA) Limanlarımızın demiryolu bağlantıları bulunmamaktadır. Depolama alanlarının yetersizliği de buna eklenince limanlarımız ancak % 40 kapasite ile çalışabilmektedirler. 18 imar uygulaması ve demir yolu bağlantısı ile limanlarımızın 7 milyon ton olan tahmil/tahliye kapa siteleri 10 milyon tonu geçebilecektir.  Örneğin,  Gebze’de Lojistik sektörü 5 yılda %750 büyümüş. Bunda demir yollarının ve yeterli depolama alanlarının olmasının şüphesiz ki büyük etkisi olmuştur. Sizlerin destekleri ile kurulacak olan Yerli Otomobil Fabrikamız Gemlik’i çok daha önemli bir yatırım merkezi haline getirecektir.

     Bu gelişme ve yeni yatırımlarla birlikte sanayicilerimizin ara eleman ihtiyacı da artacaktır.

ASIM KOCABIYIK MYO YA HİBRİT VE ELEKTRİKLİ TAŞITLAR TEKNOLOJİSİ BÖLÜMLERİ AÇILSIN

    Gemlik’te yerleşik Uludağ Üniversitesi Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu’nda, Hukuk Fakültesi’nin yanına Denizcilik Fakültesi açılacak ve önümüzdeki yıl eğitim vermeye başlayacaktır. 

     Kurulacak olan Yerli otomobil Fabrikamıza ara eleman yetiştirmek üzere Üniversitemize Hibrit ve Elektrikli Taşıtlar Teknolojisi Bölümünün açılması da büyük önem arz etmektedir.

    Yerli Otomobil Fabrikamızın kuruluş süreçlerinde sizlerden gelecek her türlü görevi heyecanla ve azimle yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim." dedi

HİSARCIKLIOĞLU POTANSİYEL TAM KULLANILMALI

    Görüşmede, Bursa’nın çok önemli bir ekonomik güç olduğunun belirten Hisarcıklıoğlu ise, potansiyelinin tam olarak kullanılması halinde ülke ekonomisine katkısının daha da artacağını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, Bursa ilinin temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunurken, Türkiye` nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında Bursa Milletvekillerine ve Oda Borsa Başkanlarına bilgilendirmede bulundu.

   Bursa TB Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı da Bursa’nın neferleri olarak bir araya geldiklerine işaret ederken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na, iş dünyası adına Bursa’ya verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

    Matlı, şehrin ekonomisinin ele alınması açısından toplantının önemine dikkat çekti.

     Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da göreve geldiklerinden bu yana ortak akıl toplantıları yaptıklarını söyledi. Burkay, yürüttükleri projelerin Türkiye’ye rol model olacak çalışmalar olduğuna vurgu yaparak, “Bakan ve Milletvekillerimize Bursa’nın meselelerinden dolayı dertlendikleri için teşekkür ediyorum” dedi.