• Çarşamba 0.3 ° / -4.2 ° Mix snow/rain
  • Perşembe -0.6 ° / -8 ° kırık bulutlar
  • Cuma 2.9 ° / -1.6 ° Bulutlar


 “TSO Gazi İmam Hatip Ortaokulu” açıldı

 “TSO Gazi İmam Hatip Ortaokulu” açıldı

    İlçemizde 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında eğitime başlayacak olan TSO Gazi İmam Hatip Ortaokulu, önceki yıllarda TSO Gazi İlköğretim Okulu olarak hizmet veren binada açılışa hazırlanıyor.    Gemlik çarşı merkezinde bir imam hatip ortaokuluna ihtiyaç duyulduğunu dile getiren yetkililerce, Gemlik merkezde  mahallelerde  halkın çocuklarını yönlendirebileceği bir İmam Hatip Ortaokulu bulunmadığı, Özdilek Cevdet-Aynur Mayruk  Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine ise sadece kız öğrencilerin kayıt yaptırabildiği, yeni açılacak bu okulda kız ve erkek öğrencilerin eğitim alacağı ifade edildi. Halkın bu hususta yıllardır yoğun bir talebinin olduğu, TSO Gazi İmam Hatip Ortaokulunun söz konusu talebi karşılayacağı belirtildi. Okul binasının hızlı bir şekilde elden geçirilip, gerekli tamir ve bakımları yapılarak 2020-2021 Eğitim öğretim yılına hazır olacağını vurgulandı.

Okul Müdürü Dr. Ali DURMUŞ

    14 Temmuz 2020 tarihinde tabela değişikliğine giden söz konusu okula kurucu müdür olarak Dr. Ali DURMUŞ görevlendirilmiştir. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olup aynı üniversitede İslam Mezhepleri Tarihi alanında 2012 yılında Yüksek Lisansını, 2020 yılında da Doktorasını tamamlamış olan DURMUŞ;  yayınladığı bazı akademik çalışmalarla da dikkat çekmekte ve bu anlamda alanında yetkin ve tecrübeli bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

    Aynı zamanda Hattat Selim TÜRKOĞLU’ndan sülüs, celî sülüs, istif ve nesih yazılarında 10 yılı aşkın bir süredir Hüsn-i Hat dersleri alan Dr. Ali DURMUŞ, kaleme aldığı bazı hat tabloları ile de ilçemizde tanınmakta ve “hattat” kimliğiyle de öne çıkmaktadır. İyi derecede İngilizce ve Arapça bilen DURMUŞ, araştırmaları gereği Osmanlı Türkçesine de önemli derecede hâkimiyeti söz konusudur.

   2011-2012 Yıllarında BUSMEK Gemlik şube müdürlüğü görevini ifa eden Durmuş; Gümüşhane, İstanbul ve Bursa’da çeşitli okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapmıştır.

Okulun avantajları nelerdir ve niçin tercih edilmelidir?

    TSO Gazi İmam Hatip Ortaokulunun konumu itibariyle Gemlik halkı için avantaj olduğunu dile getiren DURMUŞ, okulun açılmasının isabetli bir karar olduğunu hem eğitim-öğretimle hem de bir takım kültürel faaliyetlerle okulun kısa sürede marka haline gelebileceğini ifade etti.

Kırtasiye Malzemeleri ve Üniformalar Okuldan…

    2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı öğrenci kayıtlarına başlandığını belirten DURMUŞ; kaydolan bütün öğrencilerin defter, kalem, çanta gibi bütün kırtasiye malzemelerinin ve okul üniformalarının TSO Gazi İmam Hatip Ortaokulu tarafından karşılanacağını da dile getirdi.

Pandemiye uygun 15 kişilik sınıflar…

    Okulun pandemiye ve sosyal mesafeye uygun 15-20 kişilik sınıflardan teşekkül edeceğini belirten DURMUŞ, salgın sebebiyle okulun temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılacağını ve bu anlamda bütün önemlerin alınacağını belirtti.

Özenle seçilmiş uzman kadro…

    Okul müdürü Dr. Ali DURMUŞ, okulda özenle seçilmiş alanında uzman yönetici ve öğretmenlerin görev yapacağını; öğrencilere Hüsn-i Hat, tezhip ve ebru gibi Türk-İslam sanatlarında tasarım atölyelerinde eğitimler de verileceğini belirtti. Ayrıca derslerin etkileşimli akıllı tahtalarda işleneceğini, imam hatip müfredatının ise sevdirme amaçlı olarak verilip meslekî derslerde çocukların kesinlikle zorlanmayacağını bildirdi. Buna ilaveten öğrencilerin ihtiyaç duymaları halinde okul binası dâhilinde bir yemekhane oluşturulup, cüzî ve temsilî bir ücret mukabilinde öğrencilere dışarıdan öğle yemeği temin edilebileceğini de dile getirdi.

Kayıtlar Başlamıştır.

    Okul müdürü, kayıtların 17 Temmuz 2020’den itibaren başladığını, mesai saatlerinde okul binasına gelinerek bizzat kayıt yapılabileceğini belirtti.