• Salı 28 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
  • Çarşamba 29 ° / 16 ° Güneşli
  • Perşembe 29 ° / 15 ° Güneşli


2020 Şiire Gönül Verenler Kitabı Yayımlandı

2020 Şiire Gönül Verenler Kitabı Yayımlandı

   19 Ekim 2o19 tarihinde İstanbul da, merhum Sakibe Nimet Azkıran anısına yapılan ödüllü Şiir toplantısında; Türkiye genelindeki şairlerin katılımıyla bir şiir antolojisi çıkarma kararı alındı.

    Türkiye'nin ünlü şairlerinin seçkin şiirlerinin yer aldığı "2020 ŞİİRE GÖNÜL VERENLER" isimli şiir kitabı geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Şair ve Yazar Hasan Azkıran tarafından düzenlenen ve editörlüğü yapılan kitabın tanıtımı 22 Mart 2020 tarihinde Gemlik Belediyesi Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Sosyal Tesislerinde yapılacak.  Gemlik Halkını kitap tanıtım ve şiir dinletisi gününe davet eden Şair ve Yazar Hasan Azkıran, kitaba katkı sunan şairlere de plaket takdim edileceğini söyledi. Kitap tanıtım toplantısı 22 Mart Pazar günü saat 13.00'de başlayacak.

Şair Yazar Hasan Azkıran kimdir?   

      Gemlik'te yaşayan Hasan Azkıran 11 Nisan 1940 yılında Kastamonu doğdu. İlk okulu bitirdikten sonra  1952 de ailece İstanbul'a gelerek, Üsküdar'a yerleştiler. Çeşitli iş  kollarında çalışarak kendi başına ayakta durmaya uğraş verdi. Henüz öğrencilik  yıllarında iken 1957 yılında 17 yaşında Devlet Memuru oldu. Gönderildiği 9 aylık hizmet içi tekâmül Kursunu birincilikle bitirdi ve branşında katıldı, uzmanlık sınavında başarı ile kazanarak 1958 de henüz  18 yaşında şef oldu. 1960 yılında. Askere gideceği  sırada 1960 ihtilali vuku buldu. Askerliği bir yıl bir yıl tecil ettirilerek Müdür Yardımcılığına getirildi.  Hasan Azkıran 1961 - 63 yıllarında askerliğini bitirerek bağlı olduğu kurumda tekrar görev aldı. Teşkilatın yönetici kadrolarıyla İstanbul da büyük ilçelerde görev yaptı.  Memuriyetiyle birlikte bazı mahalli gazetelerde ve dergilerde Kültür/Sanat köşelerini de yönetti.

     Teşkilatta  27 yıl 2 ay çalıştıktan sonra kendi isteği ile 20 Temmuz 1983 yılında emekli oldu.  16 yaşında tanıştığı şiir  ile dostluğu devam eden Şair Hasan Azkıran, Şair Behçet Kemal Çağlar ile tanıştı ve şiirle İlgili bilgisini artırdı.  Memuriyetiyle birlikte bazı mahalli gazetelerde ve dergilerde köşe Yazarlığı yapan Azkıran, 14 yaşında Halk evlerinde Tiyatro ve Sahne Sanatları eğitimi ve çocuk Tiyatrolarında roller aldı . Daha sonra da  Şehir Tiyatrolarında ve Özel Tiyatrolarda sahne amirliği ve oyun yönetmenliği yaptı.

      1970 li yıllarda Lise son sınıf öğrencilerini Gülhane Şenliklerine hazırlayarak, başarı ödülleri aldı.